SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska Akademia Filmowa: tantiemy są prawem twórców i producentów filmów oraz seriali

Polska Akademia Filmowa wystosowała do szefa MKiDN Bartłomieja Sienkiewicza oraz premiera Donalda Tuska list otwarty ws. tantiem z internetu. "Wynagrodzenie za korzystanie z filmów i seriali jest prawem polskich twórców i producentów" - podkreślono w liście.

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

"Wynagrodzenie za korzystanie z filmów i seriali jest prawem polskich twórców i producentów, jak wszystkich na świecie, którzy wymyślili i posiadają własność intelektualną. Wszyscy na całym świecie płacimy za patenty i dzięki temu, między innymi, mamy internet. Polscy twórcy i producenci filmów i seriali muszą mieć zagwarantowane wynagrodzenie także w internecie za korzystanie z ich dzieł, zgodnie z europejskim standardem" - podkreślili autorzy listu.

Zwrócili uwagę, że "wynagrodzenie za wykorzystanie naszej własności intelektualnej, w tym z internetu i wszystkich jeszcze nieznanych pól, jest warunkiem rozwoju polskiej twórczości audiowizualnej". "Powinno być pobierane i rozdzielane transparentnie i sprawiedliwie, pod nadzorem twórców, producentów i państwa, bez oddawania władzy żadnej organizacji, tworząc jednocześnie zabezpieczenie socjalne tych, którzy służą społeczeństwu swoją wyobraźnią, ucząc i bawiąc" - zaznaczyli.

W liście wskazano, że "twórcy nie mają stałych umów, utrzymują się tylko od dzieła do dzieła". "Oddają swoje dzieła społeczeństwu z wiarą, że każdy, kto z tych dzieł skorzysta - zapłaci za nie. Wszyscy wiemy, że w cenie telefonu, komputera, samochodu, i innych dóbr - jest opłata za wszystkie patenty, za pomysły, które ktoś wymyślił, głównie niestety za granicą. To samo musi dotyczyć polskich twórców i producentów filmów, seriali, książek, piosenek" - napisano. "Nie okradajmy polskich twórców, skoro innym zagranicznym twórcom płacimy" - dodano.

Autorzy listu podkreślili, że "wiadomość o planie wyjęcia wynagrodzenia z internetu z projektu ustawy naszego rządu dostosowującej polskie prawo do prawa europejskiego bardzo nas wszystkich zaniepokoiła, szczególnie młodych twórców i producentów, tych, którzy wiążą swoją przyszłość właśnie z internetem jako naturalną przestrzenią dostępu do naszych filmów i seriali".

"Chcemy rozmawiać konstruktywnie w atmosferze pilnej pracy dla wolnej Polski i zrozumienia wzajemnych celów, odrzucając jakikolwiek szantaż" - podkreślili autorzy listu. "Wolna Polska to także Polska twórcza!" - dodali.

Celem projektowanej nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 17 kwietnia 2019 r.: dyrektywy 2019/789 ustanawiającej przepisy dotyczące wykonywania praw autorskich i praw pokrewnych mające zastosowanie do niektórych transmisji online prowadzonych przez organizacje radiowe i telewizyjne oraz do reemisji programów telewizyjnych i radiowych oraz zmieniającej dyrektywę Rady 93/83/EWG (tzw. dyrektywy "satelitarno-kablowej II"), a także dyrektywy 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmiany dyrektyw 96/9/WE i 2001/29/WE (tzw. dyrektywy "Digital Single Market").

W ubiegłym tygodniu w Sejmie wiceszefowa MKiDN Joanna Scheuring-Wielgus zaznaczyła, że "priorytetem nas wszystkich w ministerstwie jest jak najszybsze wprowadzenie tej dyrektywy". Zwróciła uwagę, że "rzeczywiście w tej dyrektywie i w tym projekcie nie ma informacji na temat tantiem za usługi streamingowe". Przypomniała także, że "nigdy nie było tutaj, w Sejmie, przynajmniej od 2019 roku, jak ta dyrektywa weszła w innych krajach, rzetelnej debaty na temat tantiem". "W ministerstwie uważamy, że twórczość artystów - i w ogóle wspieranie naszych polskich twórców - nie może być sprowadzane tylko do tantiem. Musimy rozmawiać również o reinwestycjach, nowych systemach finasowania, ulgach podatkowych i oczywiście opłacie reprograficznej" – podkreśliła. Powiedziała, że praca w MKiDN została "rozpisana na dwa akty". "Najpierw wprowadzamy tę dyrektywę i ukrócamy kary (za to, że ta dyrektywa nie została wprowadzona w 2019 r. - PAP), a w drugim kroku chcemy wprowadzić tantiemy, o których dziś rozmawiamy" – wyjaśniła. Dopytywana o termin rozwiązania kwestii tantiem, wiceszefowa MKiDN poinformowała, że będzie to "jak najszybciej".

Dołącz do dyskusji: Polska Akademia Filmowa: tantiemy są prawem twórców i producentów filmów oraz seriali

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
Dlaczego więc stolarz nie dostaje za każdą osobę siadającą na jego krześle? On też robi coś intelektualnie, bo nie każdy potrafi zrobić krzesło. Tantiem więc powinien być też dla stolarzy i innych grup zawodowych
11 2
odpowiedź
User
Grzegorz
"Wszyscy na całym świecie płacimy za patenty i dzięki temu, między innymi, mamy internet."

???
3 0
odpowiedź
User
^.^
"Wszyscy na całym świecie płacimy za patenty i dzięki temu, między innymi, mamy internet."

???

Czego nie rozumiesz? Jak 2 dekady temu chodziłeś do kafejki internetowej to w tych 5zł co płaciłeś za godzinę, zapewne była opłata za różne patenty! Nawet nie wiedziałeś!
1 1
odpowiedź