SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rzeczniczka Hołowni na czele obsługi medialnej w Sejmie, odchodzi Grzegrzółka

W Kancelarii Sejmu zlikwidowano kilka działów, powołując nowe. Centrum Informacyjne Sejmu, kierowane przez Andrzeja Grzegrzółkę zastąpi Biuro Obsługi Medialnej, którym będzie zarządzała Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka prasowa i doradczyni marszałka Szymona Hołowni.

Katarzyna Karpa-Świderek, fot. PAP/Radek Pietruszka Katarzyna Karpa-Świderek, fot. PAP/Radek Pietruszka

O zmianach w strukturze organizacyjnej sejmowej kancelarii poinformowano w komunikacie prasowym. Tym samym potwierdzają się doniesienia portalu Wirtualnemedia.pl z połowy lutego. 

Według szefa Kancelarii Sejmu Jacka Cichockiego nowa struktura pozwoli usprawnić proces stanowienia prawa.

Jak przekazano, powołane zostały nowe komórki organizacyjne: Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji; Biuro Spraw Europejskich i Współpracy Międzynarodowej i Biuro Obsługi Medialnej.

Zlikwidowane zostały natomiast: Biuro Analiz Sejmowych, Biuro Spraw Międzynarodowych, Centrum Informacyjne Sejmu i Wydawnictwo Sejmowe (jako odrębna komórka organizacyjna), zaś dotychczasowe Biuro Prawne i Spraw Pracowniczych podzielono na dwie komórki organizacyjne: Biuro Prawne oraz Biuro Kadr i Rozwoju Zawodowego.

Katarzyna Karpa-Świderek odpowiada za obsługę mediów

Biuro Obsługi Medialnej będzie realizować politykę informacyjną dotyczącą prac Sejmu i Kancelarii Sejmu. Weźmie na siebie obsługę przedstawicieli mediów, przygotowywanie informacji prasowych, zarządzanie akredytacjami wraz ze Strażą Marszałkowską i tworzenie możliwie najlepszych warunków do pracy dla przedstawicieli mediów.

Dyrektor Biura Obsługi Medialnej została Katarzyna Karpa-Świderek. Od listopada ub.r. jest rzeczniczką prasową i doradczynią marszałka Szymona Hołowni, a przedtem przez 2,5 roku rzeczniczką prasową partii Polska 2050.

- Moim celem jest prowadzenie komunikacji sejmowej tak, by odpowiadała na potrzeby zarówno obywateli, jak i dziennikarzy. Tylko świadome, wyedukowane i stanowiące wspólnotę wartości społeczeństwo, jest w stanie, mimo wielu zagrożeń, obronić demokrację - podkreśla Karpa-Świderek. - Chcę polityki, która rozumie wyzwania klimatyczne, środowiskowe, a także kluczową rolę nauki, edukacji i kultury w rozwoju kraju. Chcę polityki równościowej, solidarnej i włączającej. Komunikacja tworzenia prawa, czyli Biuro Obsługi Medialnej Sejmu, jest ważnym elementem budowania społecznego zaangażowania i patriotyzmu - wylicza.

Wcześniej Katarzyna Karpa-Świderek przez 4,5 roku była rzeczniczką prasową i doradczynią zarządu ds. mediów w WWF Polska. Ponadto przez 11 lat pracowała w grupie TVN (jako dziennikarka TVN 24 i TVN CNBC / TVN24 BiS), w TV Biznes i poznańskim Radiu Emaus. Zarządzała też sekcją „Mój portfel” w miesięczniku „Elle” oraz pisała do „Newsweeka”, „Rzeczpospolitej” i „Polityki”.

Ze stanowiskiem żegna się natomiast Andrzej Grzegrzółka, od jesieni 2016 roku dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

Nowe biura w Kancelarii Sejmu

Jak wyjaśniono w komunikacie, głównym zadaniem nowo utworzonego Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji (BEOS) będzie analiza wnoszonych do Sejmu projektów ustaw, m.in. określanie ich celu i istoty regulacji, przewidywanych skutków społecznych, gospodarczych i finansowych, wskazywanie podmiotów, na które oddziałuje projekt, a także ocena wpływu nowego prawa na sytuację ekonomiczno-społeczną.

Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji będzie też m.in. zapewniać doradztwo naukowe na rzecz Sejmu i jego organów oraz posłów, a także Kancelarii Sejmu, prowadzić działalność doradczą i opiniodawczą w zakresie spraw związanych z członkostwem Polski w UE oraz czynności związanych z udziałem Sejmu lub jego organów w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Decyzją marszałka Sejmu i kierownictwa Kancelarii Sejmu znacząco zwiększyła się też rola konsultacji publicznych oraz zaangażowania obywatelskiego i społecznego. Związane z tym zadania wykonywać będzie wzmocnione organizacyjnie Biuro Komunikacji Społecznej (BKSP). Biuro przejmie także większość zadań dotychczasowego Wydawnictwa Sejmowego – w tym działalność wydawniczą i popularyzatorską.

Jak podkreślono w komunikacie, znana na rynku od ponad 30 lat marka „Wydawnictwo Sejmowe” będzie nadal istnieć; wydawanie czasopism naukowych, dotychczas realizowane przez Wydawnictwa Sejmowe, stanie się jednym z zadań Biblioteki Sejmowej.

Jednym z kluczowych zadań nowego Biura Spraw Europejskich i Współpracy Międzynarodowej (BSEM) będzie obsługa Sejmu i jego organów w realizacji współpracy z organami UE oraz parlamentami narodowymi państw członkowskich UE. Pracownicy BSEM będą wspierać przedstawicieli Sejmu biorących udział w pracach forów współpracy parlamentarnej w ramach UE, a także koordynować i wspierać realizację przez Sejm i jego organy zadań związanych z parlamentarnym wymiarem prezydencji w Radzie UE. Biuro będzie także m.in. obsługiwać wizyty delegacji Sejmu w zagranicznych parlamentach, międzynarodowych zgromadzeniach i organizacjach parlamentarnych oraz wizyty delegacji tych parlamentów, zgromadzeń i organizacji w Sejmie - podano w komunikacie.

Dotychczasowe Biuro Prawne i Spraw Pracowniczych podzielone zostało na dwie odrębne komórki. Sprawami obsługi prawnej i organizacyjnej Kancelarii Sejmu zajmować się będzie Biuro Prawne (BPW), zaś sprawy kadrowe i doskonalenia zawodowego pracowników będą leżeć w gestii Biura Kadr i Rozwoju Zawodowego (BKRZ).

Jacek Cichocki podkreślił, że nowa struktura pozwoli m.in. zwiększyć przejrzystość procesu stanowienia prawa, znacząco wzrośnie też udział obywateli w pracach parlamentarnych. "Marszałek Szymon Hołownia od chwili objęcia swej funkcji wielokrotnie podkreślał, że są to priorytetowe zadania, jakie stawia przed Kancelarią Sejmu" – przypomniał szef Kancelarii Sejmu, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

Zapewnił też, że zmiany pozwolą unowocześnić model komunikowania się Sejmu z obywatelami. - Nie bez znaczenia jest także intensyfikacja działań na polu dyplomacji parlamentarnej w sprawach związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Jako Kancelaria postawiliśmy sobie trzy cele dobre prawo, otwartość i bezpieczeństwo. Reorganizacja Kancelarii Sejmu odpowiada na te wyzwania - dodał szef Kancelarii Sejmu.

Dołącz do dyskusji: Rzeczniczka Hołowni na czele obsługi medialnej w Sejmie, odchodzi Grzegrzółka

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Z rzeczniczki partii na Dyrektor Biura Obsługi Mediów Sejmu
Czy nie można było wybrać kogoś spoza otoczenia partyjnego?
odpowiedź
User
Antek1974
Brawo Kaśka! Komunikacja parlamentarna potrzebuje nowego spojrzenia i dalszych kroków na drodze do unowocześnienia
odpowiedź
User
Gelo
Równość , przejrzystość . ale farmazony. Od samego początku widać co robią , jak rozumieją prawo. Tamci byli dobrzy ci są jeszcze lepsi a to dopiero początek!
odpowiedź