SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolporter z największym udziałem w rynku dystrybucji prasy, Ruch notuje spadek

Izba Wydawców Prasy sprawdziła jaki udział mają poszczególne firmy kolporterskich w rynku dystrybucji prasy w Polsce. Okazuje się, że - porównując rok do roku – wszyscy kolporterzy notują zwyżki, za wyjątkiem Ruchu, który zanotował spadek udziału o 7,85 proc.

Izba Wydawców Prasy - na podstawie danych o nakładach tytułów prasowych uzyskiwanych od wydawców – regularnie analizuje i bada, jaka jest struktura udziału poszczególnych firm kolporterskich w rynku dystrybucji prasy. Z danych za luty 2023. Wynika, że Ruch posiadał 13,72 proc. nakładów (w lutym 20022 – 21,56 proc; spadek o 7,85 proc.). Największy udział w rynku ma Kolporter: 58,74 proc. Dla porównania: rok temu było to 57,81 proc, a to oznacza wzrost r/r o 0,93 proc.

Garmond Press z kolei posiada 20,44 proc. udziału, w porównaniu do 15,33 proc. w lutym roku ubiegłego. Pozostałe firmy zagospodarowały 7,11 proc. (rok temu w lutym było to 5,29 proc.; wzrost rok do roku o 1,82 proc.).

Garmond ma więcej punktów dystrybucji

Zbadano także wielkość sieci punktów sprzedaży detalicznej trzech największych kolporterów – według uzyskanych od nich przez Izbę informacji – Ruch w lutym 2023 r. posiadał ich 8,5 tys. (rok wcześniej było to 11,5 tys.). Garmond Press miał 13 858 punktów (rok wcześniej – 13,6 tys.), zaś najwięcej punktów miał Kolporter: 20 tys., choć i on nie ustrzegł się spadku: rok wcześniej miał 21 tys. punktów.

Przedstawiciele Izby Wydawców Prasy przeanalizowali także kanały dystrybucji wydań cyfrowych. Na podstawie danych od wydawców ustalono, że dystrybucję tę wydawcy prowadzą w znacznym stopniu samodzielnie - własna dystrybucja to niemal 62 proc. całego rozpowszechniania płatnego wydań cyfrowych. Około 33 proc. łącznego udziału w rynku ma firma e-Kiosk poprzez swe platformy dystrybucyjne (e-Kiosk, e-Gazety i Nexto). Publio, Amazon, AppStore, i Google Play mają łącznie ok. 2,5 proc. udziału, a dalsze 2,5 proc. to inne kanały dystrybucji wydań cyfrowych.

Badanie przeprowadzono na nakładach globalnych tytułów płatnych 23 wydawców i grup wydawniczych, w tym wydawców niemal wszystkich ukazujących się wówczas dzienników (poza „Naszym Dziennikiem”). Suma nakładów tych wydawców o ok. 1 punkt procentowy jest wyższa niż wielkość nakładów globalnych rynkowych tytułów płatnych zarejestrowanych w PBC w lutym 2023 r., wyjaśnia IWP.

Nakład zbadany stanowił 67 proc. nakładu globalnego wszystkich (płatnych i bezpłatnych) tytułów prasowych w Polsce, oszacowanego na podstawie danych GUS.

Dołącz do dyskusji: Kolporter z największym udziałem w rynku dystrybucji prasy, Ruch notuje spadek

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dh
Niestety, panie Obajtek. To nie monopolista Orlen, tu się nie da okradając Polaków wygenerować "rewelacyjnych" wyników.
odpowiedź