SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski nadawca chce szybkiej koncesji zagranicą. „Wynajęliśmy doradcę”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal nie przedłużyła koncesji Power TV. Właściciel stacji Michał Winnicki zamierza zabezpieczyć jej przyszłość. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl wyjaśnia, że wynajął doradcę, który pozwoli szybko uzyskać licencję w innym europejskim kraju.

Z koncesji holenderskiego odpowiednika KRRiT korzysta wiele polskojęzycznych stacjiZ koncesji holenderskiego odpowiednika KRRiT korzysta wiele polskojęzycznych stacji

Obecna koncesja muzycznego kanału przestanie obowiązywać 7 października. - Jeśli nie otrzymamy nowej koncesji do końca lipca, to będziemy musieli złożyć wniosek o uzyskanie koncesji gdzieś zagranicą np. w Czechach lub w Hiszpanii czy Holandii, gdzie koncesje posiadają zagraniczne koncerny medialne działające też w Polsce. Ja jako Polak wolałbym, aby moje polskie programy telewizyjne płaciły podatki w Polsce, bo tutaj nadają i tutaj dają miejsca pracy – zapowiadał kilka dni temu właściciel Grupy MWE.

„Wybierzemy kraj, który koncesję wyda szybko i niedrogo”

Choć mamy sierpień, to koncesja Power TV nadal nie została przedłużona. Nie dojdzie do tego też w najbliższych dniach, bo najbliższe posiedzenie KRRiT planowane jest na 23 sierpnia. Nie wiadomo jednak czy w jego agendzie znajdzie się głosowanie w sprawie kanału Grupy MWE. Przez nieczęste w okresie wakacyjnym spotkania, KRRiT musi podejmować wiele decyzji jednocześnie. Podczas ostatniego posiedzenia przeprowadzono ponad 100 głosowań. Uchylono kilka koncesji radiowych  i zaakceptowano szereg zmian technicznych dotyczących nadajników poszczególnych rozgłośni.

Czy nadawca Power TV jest przygotowany na ewentualny brak rozstrzygnięcia sprawy jego kanału w terminie? - Wynajęliśmy właśnie doradcę - międzynarodowego eksperta telewizyjnego, który pomoże nam zabezpieczyć się i uzyskać koncesję zagranicą. Wybierzemy taki kraj, który koncesję wyda szybko i niedrogo. Wierzę jednak, że nie będzie to potrzebne i na najbliższym posiedzeniu KRRIT jednak przedłuży nam koncesję - informuje Wirtualnemedia.pl Winnicki.

Poza Polską koncesja nawet w dwa tygodnie

W Polsce nadawcy zamierzający kontynuować nadawanie, muszą złożyć stosowny wniosek na rok przed wygaśnięciem obowiązującej koncesji. W Wielkiej Brytanii i Holandii procedura trwa zazwyczaj do dwóch-trzech tygodni.

„Zapasowe” koncesje uzyskały w ostatnich latach TVN24 i TVN7 dzięki holenderskiemu regulatorowi Commissariaat voor de Media. Mogły z nich skorzystać, gdyby polskich koncesji nie przedłużyła na czas KRRiT, która spierała się o strukturę własnościową stacji. Ostatecznie w obu głosowaniach, znalazła się większość, która zdecydowała o możliwości dalszego nadawania.

19 maja 2008 roku KRRiT przyznała koncesję stacji Polsat 24. Nadawca zdecydował jednak, że jego kanał informacyjny będzie nosić nazwę Polsat News i wystartuje 7 czerwca 2008, w czasie Euro 2008. Stało się to możliwe dzięki brytyjskiej koncesji od regulatora Ofcom. Dopiero miesiąc później KRRiT zgodziła się na zmianę nazwy z Polsat 24 na Polsat News. W 2014 roku w Wielkiej Brytanii Polsat pozyskał też koncesję dla stacji Polsat Volleyball 1-4, które pokazywały Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn. W 2007 roku związana z TVN firma ITI Neovision, wtedy właściciel platformy cyfrowej n, również na wyspach brytyjskich, uzyskała koncesję dla stacji nTalk.

Holandia, Hiszpania i Czechy najpopularniejsze

Po brexicie, nadawcy już tak chętnie nie sięgają po koncesje w Wielkiej Brytanii. Z wykazu TVN Media wynika, że na podstawie holenderskiej koncesji nadają: Discovery, TLC, Food Network, Travel Channel, Discovery Life, Animal Planet, ID, Discovery Science, Discovery Historia, DTX, Nick Jr., NickToons, Novelas+. W Hiszpanii koncesję otrzymały: Disney Channel, Disney Junior, Disney XD, National Geographic, National Geographic Wild, Naitonal Geographic People, Fox i Fox Comedy. W Czechach zarejestrowano MTV Polska, Comedy Central, Polsat Comedy Central Extra, Paramount Polska, TeenNick. We Francji Eurosport 1, Eurosport 2, w Rumunii SportKlub, FightKlub, a na Gibraltarze Music Box Polska.

Z bazy Mavise Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego wynika, że na brytyjskiej koncesji dalej są nadawane polskie wersje BBC Brit, BBC Earth, BBC First czy BBC Lifestyle. Polonia 1 nadaje na podstawie włoskiej koncesji. Kanały HBO, HBO 2, HBO 3, Cinemax, Cinemax 2 zarejestrowano w Czechach, stacje AXN, AXN Black, AXN White i AXN Spin w Holandii, a Sci-Fi i 13 Ulica podlegają hiszpańskiemu regulatorowi. Organy w innych krajach bywają bardziej liberalne niż polski. Mimo skarg z naszego kraju, Comisión Nacional de los Mercados y la Competencia nie nałożyła kary na nadawcę Fox Comedy w związku z rzekomą obrazą uczuć religijnych. Miało do niej dojść w animacji dla dorosłych „Family Guy”, której bohaterzy żartowali m.in. z Jezusa. Czeska Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zajmuje się skargą na Comedy Central Polska. Kanał o godzinie 14 miał emitować sceny erotyczne i wulgaryzmy.

Kara dla Power TV

Mniej szczęścia od nadawcy Fox Comedy miał właściciel Power TV. W trakcie postępowania rekoncesyjnego KRRiT przeprowadziła monitoring stacji. Wówczas pojawiły się zastrzeżenia dotyczące teledysku „Wypijemy Popłyniemy” zespołu „Weekend” z 2015 roku. W klipie emitowanym przed godziną 20 pojawili się m.in. mężczyźni spożywający alkohol i atrakcyjne kobiety. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości, reklamy alkoholu nie mogą kojarzyć się z atrakcyjnością fizyczną. Między 20 a 6 zakazana jest też promocja piwa. Choć teledysk emitowały też inne stacje, to przewodniczący KRRiT zdecydował o nałożeniu 30 tys. zł kary na nadawcę Power TV.

- Nie odwołaliśmy się od kary nałożonej za emisję teledysku „Weekend - Wypijemy popłyniemy” w Power TV. Radosław Liszewski jest wykonawcą tej piosenki, ale nie jest jej jedynym twórcą. To utwór skomponowany przez ś.p. Romualda Lipko (klawiszowca zespołu Budka Suflera). Autorem tekstu jest Marek Dutkiewicz - autor wielu piosenek na wysokim poziomie. Nie wiem czy w trakcie kontrolowania tej piosenki KRRIT zapytała o interpretację tekstu jej autora - skomentował Winnicki.

Z danych Nielsena wynika, że w 2022 roku Power TV miał  0,02 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Polski nadawca chce szybkiej koncesji zagranicą. „Wynajęliśmy doradcę”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wermin
KRRiT powinna mieć ustawowy obowiązek pracy min 3 dni w tygodniu.
A najlepiej zlikwidować radę i koncesję odnawiać dowodem wpłaty opłaty koncesyjnej.

odpowiedź
User
Panascanic
"... mężczyźni spożywający alkohol i atrakcyjne kobiety"

Hmmm, .... chętnie obaejrzałbym spożywanie atrakcyjnych kobiet. ;-)
odpowiedź
User
PL
To nie jest normalne, że wiele stacji tematycznych wybiera zagraniczną koncesję.

To tylko oznacza, że coś w tej naszej polskiej KRRiT jest nie tak.
odpowiedź