SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od dzisiaj więcej stacji w naziemnej telewizji

Telewizja Polska zdecydowała o dacie powrotu TVP World do naziemnej telewizji cyfrowej. - Uruchomienie emisji TVP World na MUX-6 planowane jest w środę 13 marca – przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl centrum informacji TVP. Stacja od rana nadaje na tym multipleksie. Zajęła 33. pozycję (LCN) na liście dekoderów i telewizorów. 

Anglojęzyczny kanał nadawcy publicznego wznowił nadawanie w poniedziałek. Stację z programami informacyjnymi, publicystycznymi i dokumentalnymi, mogli od początku tygodnia oglądać użytkownicy serwisu streamingowego TVP VOD, a także widzowie naziemni z telewizorami obsługującymi HbbTV i podłączonymi do sieci (kanał wirtualny na 91 pozycji LCN). Telewizja Polska zapowiedziała w komunikacie powrót do zwykłej emisji naziemnej TVP World. Nastąpiło to w środę rano. 

Powrót po prawie trzech miesiącach

TVP World opuścił MUX-6 rok temu. TVP nadawała w ramach tego multipleksu dziewięć kanałów. Zgodnie z ówcześnie obowiązującą decyzją rezerwacyjną Urzędu Komunikacji Elektronicznej, stacji nie powinno być więcej niż osiem. Nadawca publiczny wystąpił później o zmianę decyzji UKE, a prezes Urzędu pozytywnie rozpatrzył wniosek. Mimo tego, TVP World nie wrócił. TVP zdecydowała bowiem o rezygnacji z miejsca dla TVP ABC na MUX-1. Trafił on na szósty multipleks. Przeniesienie dziecięcej stacji na MUX-3 było możliwe dopiero po zmianie standardu trzeciego multipleksu na DVB-T2/HEVC.

20 grudnia ub.r. nowe władze TVP zawiesiły jednak nadawanie TVP Info, TVP3 i TVP World. Dopiero w lutym wyznaczyły na szefa TVP World Michała Broniatowskiego. Był on wcześniej szefem polskiego przedstawicielstwa agencji Reuters i wiceprezesem agencji Interfax. Pracował dla brytyjskiej telewizji ITN, amerykańskiej agencji Associated Press i brukselskiego Politico.

- Program będzie dostępny w sieciach kablowych, na platformach cyfrowych (m.in. Sling TV w USA). Wkrótce zostanie też ponownie uruchomiona transmisja naziemna na Litwie, w Estonii i Austrii, a także na MUX-6 w Polsce - poinformowała w zeszłym tygodniu Telewizja Polska w komunikacie.

Co z emisją satelitarną?

W przypadku stacji pokazujących punkt widzenia danego państwa, kluczową kwestią jest zasięg techniczny. TVP World nigdy nie był oferowany w Europie i jej okolicach jako niekodowany kanał satelitarny. Decydując się na emisję na pozycji orbitalnej Hot Bird 13°E można dotrzeć nie tylko do abonentów polskich platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+), ale także odbiorców z Włoch, Bliskiego Wschodu czy Afryki Północnej. Telewizja Polska nadaje tu niekodowane stacje: TVP Polonia i TVP Info. Emisja FTA na Astrze 19,2°E pozwoliłaby z kolei TVP World dotrzeć do odbiorców m.in. z Niemiec, Austrii, Francji, Hiszpanii czy krajów Beneluksu.  

Na Astrze można znaleźć zbliżone do TVP World kanały: France 24 (Francja), TRT World (Turcja), DW English (Niemcy), NHK World (Japonia). Na Hot Birdzie nadają na przykład KBS World i Arirang World (Korea Południowa), NHK World (Japonia), CGTN (Chiny), DW English (Niemcy) oraz France 24 (Francja).

Czy Telewizja Polska planuje rozszerzenie zasięgu TVP World o satelitę? Czy TVP planuje pozyskanie dodatkowego miejsca na transponderach dla swoich kanałów albo wydzierżawienie własnego transpondera? - Telewizja Polska rozważa różne koncepcje dotyczące kanałów dystrybucji TVP World. O szczegółach poinformujemy w odpowiednim czasie - tłumaczy Centrum Informacji TVP. Telewizja Polska przed dekadą wynajmowała transponder na Astrze. W ostatnich latach nadawca publiczny tłumaczył, że nie jest platformą cyfrową, żeby decydować się na takie operacje. Transpondery wynajmują np. Rai (Włochy) czy ARD i ZDF (Niemcy).

Lista kanałów (LCN) naziemnej telewizji cyfrowej

Poniżej prezentujemy aktualną listę kanałów naziemnej telewizji cyfrowej wraz z LCN. W przypadku multipleksów ogólnopolskich (MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4, MUX-6, MUX-8) jest ona taka sama w całym kraju. MUX testowy BCAST działa Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu oraz okolicach tych miast. W niektórych lokalizacjach (m.in. Katowice, Wrocław, Świdnica, Rybnik, Ornontowice, Lubin, Głogów, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) działają jeszcze dodatkowe multipleksy lokalne lub eksperymentalne, więc można odbierać więcej kanałów na dodatkowych pozycjach.

Osoby, które posiadają telewizory lub tunery obsługujące HbbTV (telewizję hybrydową), podłączone do internetu, mogą korzystać także z kanałów wirtualnych, takich jak TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2, Perszyj oraz aplikacji. Wśród nich są TVP VOD i TVP GO z darmowymi treściami wideo na żądanie od Telewizji Polskiej. Osoby mieszkające w okolicach granicy, mogą korzystać z zawartości multipleksów sąsiednich krajów.

1. TVP1 (MUX-3) 
2. TVP2  (MUX-3) 
3. TVP3 (MUX-3) 
4. Polsat (MUX-2) 
5. TVN (MUX-2) 
6. TV4 (MUX-2) 
7. TV Puls (MUX-2) 
8. TVN7 (MUX-2) 
9. Puls 2 (MUX-2) 
10. TV6 (MUX-2) 
11. Super Polsat (MUX-2) 
12. Eska TV (MUX-1) 
13. TTV (MUX-1) 
14. Polo TV (MUX-1) 
15. Antena HD (MUX-1) 
16. TV Trwam (MUX-1) 
17. Stopklatka (MUX-1) 
18. Fokus TV (MUX-1) 
19. TVP Polonia (MUX-6) 
20. TVP Nauka (MUX-6) 
24. TVP Dokument (MUX-6) 
27. TVP Rozrywka (MUX-6) 
28. Alfa TVP (MUX-6) 
29. TVP ABC (MUX-3) 
30. TVP Kultura (MUX-3) 
31. TVP Historia (MUX-3) 
32. TVP Sport (MUX-3) 

33. TVP World (MUX-6) 
34. TVP Info (MUX-3) 
35. TVP Kobieta (MUX-6) 
36. Belsat TV (MUX-6) 
38. Metro (MUX-8) 
39. Zoom TV (MUX-8) 
40. Nowa TV (MUX-8) 
41. WP (MUX-8) 
49. Wydarzenia 24 (MUX-1) 
50. CTV9 (MUX-8, ruszy 18 marca) 
53. Nowa TV HD (MUX BCAST) 
54. TV Republika (MUX BCAST) 
56. StarsTV HD (MUX BCAST) 
57. EWTN (MUX BCAST) 
59. TV Okazje HD (MUX BCAST) 
62. TV Regionalna (MUX BCAST) 
63. Polsat HD (MUX BCAST) 
86. CDA Premium (MUX-8, aplikacja HbbTV) 
88. TVP GO (MUX-3, aplikacja HbbTV) 
89. Legia TV (MUX-8, aplikacja Legii Warszawa w HbbTV) 
90. EWTN GO (MUX-8, aplikacja HbbTV) 
91. TVP World (MUX-3, kanał wirtualny przez HbbTV) 
92. TVP ABC 2 (MUX-3, kanał wirtualny przez HbbTV) 
93. TVP Historia 2 (MUX-3, kanał wirtualny przez HbbTV) 
94. TVP Kultura 2 (MUX-3, kanał wirtualny przez HbbTV) 
95. UA Perszyj (MUX-8, kanał wirtualny przez HbbTV) 
96. test5 (MUX-8, czarny ekran) 
97. test6 (MUX-8, czarny ekran) 
98. EmiRadio (MUX-8, aplikacja ze stacjami radiowymi w HbbTV) 
99. EmiTV (MUX-8, aplikacja z programem telewizyjnym w HbbTV) 
118. Polsat News Polityka (MUX-4) 
333. Polsat HbbTV (MUX-4, promo kanałów Polsatu w HbbTV)

 

Dołącz do dyskusji: Od dzisiaj więcej stacji w naziemnej telewizji

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bison616
Mądra decyzja, każdy szanujący się kraj (nie mylić z rząd) wie że bez porządnej propagandy na zewnątrz daleko nie zajedzie. Brawo !
24 7
odpowiedź
User
widz
Póki co ta "propaganda" jest ciągle nadawana tylko w Polsce. Jaki jest sens obecności TVP World w DVB-T? Kanał powinien nadawać satelitarnie, co najmniej w Europie, a najlepiej też w Azji czy Ameryce.
36 3
odpowiedź
User
Polo
Nie oglądam TVP World
25 6
odpowiedź