SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prokuratura nie chce zająć się Samuelem Pereirą. „Skandaliczna decyzja”

Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie działań byłego wicedyrektora TAI Samuela Pereiry na przełomie grudnia i stycznia. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zapowiedział, że złoży zażalenie na tę decyzję.

Samuel Pereira, fot. screen z youtube / telewizja wpolsce Samuel Pereira, fot. screen z youtube / telewizja wpolsce

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w zawiadomieniu złożonym do Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów zarzucił Samuelowi Pereirze kilka naruszeń Kodeksu karnego. Pereira, razem z Michałem Adamczykiem, Marcinem Tulickim i grupą kilku innych pracowników TVP mimo dymisji z pełnionych funkcji pozostawali w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej do połowy stycznia. Przez wiele dni towarzyszyli im tam politycy PiS, prowadząc rotacyjnie interwencje poselskie.

Według OMZRiK Samuel Pereira „dokonał zaboru w celu przywłaszczenia nieustalonego sprzętu o nieustalonej wartości, należącego do Telewizji Polskiej”. Zgodnie z art. 278 par. 1 Kodeksu karnego „kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Pereirze zarzucono też, że 14 stycznia wdarł się do siedziby TVP i wbrew żądaniom osoby uprawnionej nie chciał jej opuścić oraz przywłaszczył sobie konta publicznego nadawcy na YouTubie i platformie X. Nowe władze TVP Info kontrolę nad kanałem youtube’owym odzyskały na początku stycznia, natomiast w przypadku jednego z profili na X złożyły zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Bez śledztwa ws. Samuela Pereiry

Zawiadomienie złożone przez Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych pozostało bez efektu. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, przy każdym ze wskazanych podejrzeń naruszeń przepisów uzasadniła to „stwierdzeniem braku dostatecznych danych uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego”.

CZYTAJ TEŻ: Samuel Pereira wygrał z Sokiem z Buraka. “To zwycięstwo z politycznym hejtem”

OMZRiK się z tym nie zgadza. - W naszej opinii decyzja ta ma skandaliczny charakter! Już dzisiaj deklarujemy, że złożymy w tej sprawie zażalenie do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa - zapowiedziała organizacja.

- Chcemy też poznać nazwisko prokuratora, który wydał postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa... bo zapomniał się podpisać na dokumencie. Nie z nami takie numery! - podkreśliła.

Samuel Pereira zwolniony dyscyplinarnie

13 stycznia Samuel Pereira, Marcin Tulicki i Michał Adamczyk opuścili siedzibę TAI. - To trudny moment dla wolnych mediów. Chcę zapewnić, że walka o wolność i praworządność trwa - przyznał Michał Adamczyk. - Dziś zaczęła się noc wolności słowa, ale kiedyś jeszcze nadejdzie dzień - podkreślił. Zapowiedział, że zaczyna teraz “ofensywę z prawnikami, która ma wykazać, że działania ludzi Sienkiewicza są bezprawne”.

CZYTAJ TEŻ: TVP pozywa Adamczyka, Pereirę i Tulickiego. Chce 1,3 mln zł

Kilka dni później Telewizja Polska potwierdziła, że cała trójka została zwolniona dyscyplinarnie. - W przypadku Pana Samuela Pereiry, zwolnienie podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym zostało wysłane na jego adres e-mailowy, z którego kontaktował się w bieżącym miesiącu z Działem Zasobów Kadrowych Spółki, a w pozostałych dwóch przypadkach złożenie oświadczeń nastąpiło osobiście - przekazało centrum informacji TVP portalowi Wirtualnemedia.pl. Samuel Pereira na początku lutego w wywiadzie w Kanale Zero stwierdził, że prawdopodobnie skieruje w tej sprawie pozew przeciw nadawcy do sądu pracy.

Dyrektor generalny Telewizji Polskiej Tomasz Sygut ujawnił, że Samuel Pereira i Marcin Tulicki na początku stycznia br. sami chcieli odejść z TVP, z zachowaniem okresów wypowiedzenia i zakazu konkurencji. Pereira tłumaczył, że umożliwiały im to umowy zawarte przez poprzedniego prezesa TVP.

Pereira prawie 8 lat w TVP

Samuel Pereira z Telewizją Polską jest związany od marca 2016 roku. Początkowo przez ponad rok był zastępcą kierownika redakcji publicystyki w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, razem z Dawidem Wildsteinem odpowiadał za programy publicystyczne w TVP Info. W połowie 2017 roku Pereira został redaktorem naczelnym i kierownikiem redakcji TVP.info. W ostatnich latach był też wydawcą programu „Strefa starcia”.

Jesienią 2020 roku w ramach reorganizacji w TAI Pereira stracił stanowisko redaktora naczelnego TVP.info, został zastępcą kierownika redakcji mediów interaktywnych. W praktyce dalej odpowiadał za portal stacji.Wcześniej był dziennikarzem „Gazety Polskiej Codziennie”, od września 2021 roku pisze felietony do tygodnika „Sieci”.

Dołącz do dyskusji: Prokuratura nie chce zająć się Samuelem Pereirą. „Skandaliczna decyzja”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rew
To ta organizacja co zakapowała Marcinkiewicza a jej guru uciekł na Norki bo tak był prześladowany. Fundacja So rosza pomaga, jest kasa.
14 5
odpowiedź
User
Pawel
B dobrze wypadl w kanale Zero w wywiadzie ze Stanowskim.
8 9
odpowiedź
User
kierownik internetu
„Przywłaszczenie niewiadomego mienia o niewiadomej wartości” - czego tutaj sąd nie rozumie? Pewnie pisowski sędzia chroni swoich znowu.
4 2
odpowiedź