SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kanał TVP nie trafi na multipleks. Dwa miejsca na MUX-6 niewykorzystane

Choć kanał TVP World wznowił nadawanie, to na razie nie jest dostępny na MUX-6, tylko jako stacja wirtualna. Tym samym dwa miejsca na szóstym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej pozostają niezagospodarowane. Centrum Informacji TVP wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że nie jest planowana emisja naziemna TVP Parlament.

Emisję TVP World zawieszono w grudniu ub.r., razem z TVP Info i TVP3. Powrót anglojęzycznego kanału nastąpił dopiero 11 marca. Jego dyrektorem jest Michał Broniatowski. Telewizja Polska w zeszłym, tygodniu poinformowała, że stacja wkrótce będzie dostępna także za pośrednictwem MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej. Daty jednak nie ujawniono. Obecnie anglojęzyczny kanał można oglądać na przykład za pośrednictwem serwisu streamingowego TVP VOD albo jako kanał wirtualny (HbbTV) na 91. pozycji  telewizorów podłączonych do sieci. TVP World opuścił szósty multipleks rok temu. Nadawca publiczny nadawał bowiem zbyt dużo stacji na MUX-6. Decyzja rezerwacyjna pozwalała na emisję 8 kanałów, a nadawano 9. TVP wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę decyzji, zwiększającą limit stacji. Prezes UKE pozytywnie przychylił się do tego wniosku.

Jedno miejsce pozostanie wolne?

Obecnie w skład MUX-6 wchodzi siedem kanałów (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Polonia, Alfa TVP, Belsat). Jeśli w najbliższym czasie jedno miejsce zostanie obsadzone przez TVP World, to wciąż jeden slot zostanie niewykorzystany. Mógłby zająć go kanał TVP Parlament z obradami Sejmu i Senatu. Grupa Polsat Plus wprowadziła na MUX-4 stację Polsat News Polityka. Telewizja Polska na razie nie planuje podobnego ruchu.

- Rozwój kanałów Telewizji Polskiej to jeden z najważniejszych kierunków obecnej restrukturyzacji. O wprowadzonych zmianach będziemy informować na bieżąco. W najbliższym czasie nie jest planowane włączenie TVP Parlament do emisji naziemnej – tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Nie zdradza czy zostanie zagospodarowane wolne miejsce na multipleksie i kiedy trafi tam TVP World.

Niedawno informowaliśmy, że nowe władze Telewizji Polskiej zrezygnowały z uruchomienia w tym roku kanału TVP 4K. Mecze Euro 2024 nie będą dostępne w natywnym Ultra HD. Nadawca publiczny posiada prawa do emisji w 4K transmisji z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Sublicencja jest ograniczona do dwóch kanałów linearnych jednocześnie. TVP uznała, że uruchomienie na ten czas stacji nie opłaca się.

Drogą naziemną Telewizja Polska oferuje kanały: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC (MUX-3), TVP Nauka, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP Dokument, Alfa TVP, Belsat (MUX-6). Osoby, których telewizory obsługują HbbTV i są podłączone do sieci mogą oglądać także wirtualne kanały: TVP Kultura 2, TVP Historia 2 i TVP ABC 2. Operatorom kablowym i platformom cyfrowym odpłatnie są oferowane kanały: TVP Seriale i TVP HD. Jak informowaliśmy ostatnio, nie jest planowana zmiana profilu tej drugiej stacji. Wcześniej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która nie uznaje władz TVP, musiałaby się zgodzić na zmiany w karcie powinności. 

Dołącz do dyskusji: Kanał TVP nie trafi na multipleks. Dwa miejsca na MUX-6 niewykorzystane

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ZT
Dobra decyzja, prąd drogi więc byłoby to czyste marnotrawstwo publicznych pieniędzy i środowiska!
15 4
odpowiedź
User
Gff
Rządy POKO: Nie opłaca się, nie rentowne, straty. Rozwiazanie: SPRZEDAC np. Niemcom, Francuzom. To jest dopiero początek...
26 14
odpowiedź
User
Do TVP
Do DVB-T powinny trafić TVP HD i TVP Seriale (TVP złożyła takie deklaracje w Karcie Powinności).
Docelowo powinien trafić tam też TVP Parlament (i skandalem jest, że nikt o tym nie pomyślał… poza Polsatem najwyraźniej i jego własną stacją).
24 2
odpowiedź