SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

12 kanałów w jakości SD trafi do naziemnego MUX-7

Nie tylko Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi konkursy w sprawie wolnych miejsc na multipleksach. Jej odpowiedniczka z Ukrainy rozpoczęła postępowanie, w którym wyłoni 12 kanałów w jakości SD. Trafią one do MUX-7. Jego odbiór będzie możliwy we wschodniej części Polski.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

W naszym kraju trwają konkursy dotyczące trzech miejsc w MUX-8 i jednego w MUX-1. Ukraińska Rada Telewizji i Radia czeka z kolei na zgłoszenia od podmiotów zainteresowanych emisją naziemną do 21 września. Stacje, które wygrają konkurs, będą musiały nadawać przez całą dobę. Opłata koncesyjna wynosi 4 mln 28 tys. ukraińskich rubli, czyli blisko 436 tys. zł. Dla porównania, w Polsce 10-letnia koncesja dla stacji nadawanej w MUX-1 to ponad 14 mln zł. Do tego dochodzi jeszcze ponad 6 mln zł rocznie na rzecz Emitela, operatora multipleksów.

Nowy multipleks w zakresie VHF

Ukraiński regulator podkreśla, że MUX-7 będzie nadawany w europejskim standardzie DVB-T2. Emisja będzie prowadzona w zakresie VHF (174-230 MHz), podobnie jak to ma miejsce w przypadku polskiego MUX-8. Pozostałe multipleksy w naszym kraju są nadawane w zakresie UHF, dlatego część widzów ma problem z odbiorem ósmego. Sytuację poprawiłaby bardziej rozbudowana instalacja antenowa.

Przeszkodą w odbiorze ukraińskiego MUX-7 może być nieduża moc nadajników. Z mapy zasięgu wynika, że są pewne szanse na odbiór MUX-7 z obiektów zlokalizowanych w Kowlu i Lwowie we wschodnich częściach województw lubelskiego i podkarpackiego.

Ukraińskie kanały naziemne

Wszystkie ukraińskie kanały są nadawane w standardzie DVB-T2 z kodekiem H.264. Mimo tego, zdecydowana większość stacji jest nadawana w standardowej rozdzielczości, a nie wysokiej. W skład MUX-1 wchodzą: Perszyj, Rada, 1+1, Suspilne Kultura, ICTV, STB, Inter, Unian, Bigudi TV oraz Armiya TV. W drugim multipleksie znajdziemy: Nowyj kanał, TET, 2+2, M1, NTN, Mega, PlusPlus, My Ukraina, 1+1, ICTV2, TEN.

MUX-3 obejmuje: K1, K2, Zoom, XSport, Enter-Movie, Pixel TV, Malyatko TV. Piąty multipleks ma charakter regionalny. W jego skład wchodzi kanał Słońce i Kanał 5 oraz TAK TV, choć w wielu miejscach emisja jest tymczasowo niedostępna. W niektórych regionach można obejrzeć dodatkowe stacje, tak jak 24 Kanał we Lwowie.

Od kilku tygodni trwają testy MUX-7, którego dotyczy konkurs odpowiedniczki KRRiT. Obecnie jego zawartość jest zbliżona do MUX-1. W skład nowego multipleksu na razie wchodzą: Perszyj, Suspilne Kultura, Rada, Armiya TV, 1+1, ICTV, Inter, My Ukraina i Pixel TV. W jakości są nadawane: Armiya TV, Rada i Suspilne Kultura

Wojna opóźniła konkurs

Konkurs dotyczący MUX-7 miał ruszyć na początku 2022 roku, ale uniemożliwiła to inwazja Rosji. Biznesmen Rinat Achmetow zdecydował o zamknięciu swoich kanałów telewizyjnych. Opuściły one ogólnokrajowe multipleksy. Z oferty polskich operatorów płatnej telewizji zniknął wówczas kanał Ukraina 24. W 2022 roku wiele obiektów nadawczych na terenie Ukrainy zostało zniszczonych przez Rosjan. W październiku Emitel poinformował o przekazaniu naszym wschodnim sąsiadom 50 nadajników.

– Kiedy w lutym br. świat obiegły zdjęcia bombardowanych ukraińskich miast i wsi, w tym zniszczonej wieży telewizyjnej w Kijowie, natychmiast nawiązaliśmy kontakt z władzami ukraińskimi i zaoferowaliśmy pomoc. Nasi koledzy z firm telekomunikacyjnych w Ukrainie z narażeniem życia walczą o utrzymanie łączności oraz emisji ukraińskiej telewizji i radia.  Wiemy doskonale, jak ważne jest  dotarcie do obywateli z wiadomościami oraz innymi audycjami, które pokazują prawdziwy obraz wydarzeń tej okrutnej wojny i służą utrzymaniu ducha walki. Nie byłoby to możliwe bez stałych dostaw odpowiedniego sprzętu i urządzeń – mówił wówczas Andrzej Kozłowski, prezes Emitela.

Dołącz do dyskusji: 12 kanałów w jakości SD trafi do naziemnego MUX-7

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zdziwiony
Od kiedy Ukraina ma ruble a nie hrywny ?
odpowiedź
User
Bodzio
XXI wiek na świeci,e a u nas nadal poprzednie stulecie.
odpowiedź
User
Reni
Nie mam wcale programów odkąd wprowadzili nowe naziemne kanały mimo że mam dekoder i nowy telewizor . Coś okropnego porobili
odpowiedź