SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Solorz i twórcy CD Projekt coraz mniej zamożni, zyskał Brzoska (TOP najbogatszych Polaków)

Zygmunt Solorz wypadł z pierwszej piątki najbogatszych Polaków według „Forbesa”, mocno zmalały też majątki głównych akcjonariuszy CD Projekt i Susan Wojcicki. Część wcześniejszych spadków odrobili natomiast szefowie InPostu i Grupy Pracuj. Najzamożniejszym Polakiem pozostaje Michał Sołowow, przed Tomaszem Biernackim i Jerzym Starakiem.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu

W nowym rankingu najbogatszych Polaków przygotowanym przez „Forbesa” majątek Zygmunta Solorza oszacowano na 7,72 mld zł, co dało mu ósme miejsce na liście. Rok wcześniej jego stan posiadania wynosił 10,51 mld zł, a przed dwoma laty - 13,94 mld zł, biznesmen za każdym razem był czwarty w zestawieniu.

Cyfrowy Polsat i ZE PAK ze spadkami na giełdzie

Ten spadek wynika głównie z przeceny akcji Cyfrowego Polsatu, które stanowią zdecydowanie największą część majątku Solorza (ma walory stanowiące 48,2 proc. kapitału i 59,5 proc. głosów na walnym spółki). Kurs firmy przez minione 12 miesięcy zmalał o 29 proc., a przez dwa lata o 52 proc. Według kursu z zamknięcia środowej sesji pakiet należący do biznesmena był wart 3,76 mld zł.

Jak już opisywaliśmy, na przełomie stycznia i lutego akcje Cyfrowego Polsatu były najtajniejsze w ciągu jego 15-letniej obecności na giełdzie. Niska wycena to skutek pogorszenia się zyskowności spółki, wynikającej m.in. z wyższych kosztów obsługi zadłużenia i dużych inwestycji w segmencie energetyki zeroemisyjnej. Dla osobistego majątku Zygmunta Solorza znaczące jest też to, że w ub.r. firma pierwszy raz od 2018 roku nie wypłaciła dywidendy.

Staniały też akcje drugiej spółki giełdowej kontrolowanej właścicielsko przez Solorza - Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (biznesmen na 65,96 proc. jego walorów). Kurs firmy przez ostatnie 12 miesięcy zmalał o 22 proc., przy wycenie z czwartku pakiet należący do Solorza jest wart 669,8 mln zł. Dla ZE PAK kluczowa w najbliższych latach będzie budowa elektrowni jądrowej, we współpracy z PGE i koreańskim koncernem KHNP. Po ogłoszeniu tej współpracy kurs spółki na krótko wystrzelił do swoich historycznych maksimów.

Na liście „Forbesa” od lat jest też Heronim Ruta, wieloletni współpracownik Zygmunta Solorza. W nowym zestawieniu jest na 70. pozycji z 1,295 mld zł, jego stan posiadania nie zmienił się od kilku lat. W 2018 roku Ruta za 630 mln zł sprzedał 4,4 proc. akcji Cyfrowego Polsatu.

Techland sprzedany, CD Projekt tańszy

Zygmunt Solorz w tegorocznym rankingu został wyprzedzony m.in. przez Pawła Marchewkę, szefa i przez wiele lat jedynego właściciela Techlandu. Jego stan posiadania oszacowano na 7,8 mld zł, wobec 8,34 mld zł przed rokiem, przez co spadł z piątej na siódmą pozycję. W lipcu ub.r. dwie trzecie udziałów Techlandu przejął azjatycki koncern Tencent.

Natomiast kurs giełdowy CD Projekt przez minione 12 miesięcy zmalał o 15 proc., co uszczupliło majątki jego największych akcjonariuszy. Stan posiadania byłego wiceprezesa spółki Marcina Iwińskiego zmniejszył się z 1,66 do 1,56 mld zł, byłego menedżera Michała Kicińskiego - z 1,42 do 1,22 mld zł, a członka zarządu ds. finansowych Piotra Nielubowicza - z 841 do 839 mln zł. W nowym rankingu Iwiński znalazł się na 59. miejscu, Kiciński - na 77., a Nielubowicz - na 100.

W dolnej części listy są też główni akcjonariusze Playway. Michał Kojecki z 1,111 mld zł zajął 82. pozycję, a Krzysztof Kostowski - 91. z 1,01 mld zł.

Brzoska przed byłą szefową YouTube’a

Swój stan posiadania poprawił Rafał Brzoska, prezes i mniejszościowy akcjonariusz InPostu. Z 3,71 mld zł znalazł się na 14. miejscu, podczas gdy rok temu był 18. (2,61 mld zł). InPost od kilku lat jest obecny na holenderskiej giełdzie, przez miniony rok jego akcje zdrożały z ok. 8 do 14,5 euro.

„Forbes” w rankingu uwzględnia też Susan Wójcicki, mającą polskie obywatelstwo wieloletnią szefową YouTube’a (odeszła z koncernu wiosną ub.r.). Wycena jej majątku przez rok zmalała z 3,31 do 3,09 mld zł (prawdopodobnie w związku z umocnieniem złotego do dolara), przez co menedżerka spadła z 13. na pozycję.

Za to o dziesięć miejsce w górę, na 29., awansował Przemysław Gacek, szef i większościowy akcjonariusz Grupy Pracuj, które akcje przez ostatni rok zdrożały o jedną piątką. W efekcie majątek Gacka zwiększył się z 1,63 do 2,37 mld zł.

Na wzroście kursu giełdowego swojej spółki skorzystał też Jakub Zabłocki, większościowy akcjonariusz platformy inwestycyjnej XTB. Jego stan posiadania zwiększył się z 2,75 do 3,43 mld zł, co dało menedżerowi 17. miejsce.

Tomasz Czechowicz, posiadacz 80 proc. akcji spółki MCI Capital inwestującej głównie w obszarze cyfrowym, z 1,02 mld zł zajął 89. pozycję, a Adam Góral, mający 10 proc. Asseco Poland, jest 99. z 848 mln zł.

Michał Sołowow dalej najbogatszy

Na czele rankingu „Forbesa” od kilku lat jest Michał Sołowow, na którego majątek składają się m.in. Barlinek, Cersanit i Synthos. Przez ostatni rok jego stan posiadania wzrósł z 25,85 do 27,24 mld zł.

Z kolei majątek Tomasza Biernackiego, założyciela i posiadacza 51,2 proc. akcji sieci sklepów Dino, zwiększył się z 19,85 do 23,62 mld zł, a stan posiadania właściciela Polpharmy Jerzego Staraka - z 15,21 do 19,47 mld zł.

TOP10 najbogatszych Polaków w 2024 r. według „Forbesa”:
1. Michał Sołowow - 27,245 mld zł
2. Tomasz Biernacki - 23,621 mld zł
3. Jerzy Starak - 19,473 mld zł
4. Sebastian Kulczyk - 9,384 mld zł
5. Bogusław Cupiał - 8,168 mld zł
6. Dominika Kulczyk - 8,052 mld zł
7. Paweł Marchewka - 7,799 mld zł
8. Zygmunt Solorz - 7,723 mld zł
9. Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną - 7,443 mld zł
10. Arkadiusz Muś - 4,248 mld zł

Lista „Forbesa” jest oparta przede wszystkim na wycenie udziałów w firmach (według modelu dochodowego) na podstawie ostatnich sprawozdań finansowych, parametrach przejęć, a w przypadku spółek notowanych na giełdzie - kursów z 31 stycznia br. Uwzględniono również posiadane przez miliarderów i milionerów nieruchomości oraz środki ze sprzedaży udziałów i dywidendy. Nie uwzględniono natomiast pozostałych części majątków osobistych.

Dołącz do dyskusji: Solorz i twórcy CD Projekt coraz mniej zamożni, zyskał Brzoska (TOP najbogatszych Polaków)

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
janusz
Kogo to interesuje?
6 2
odpowiedź
User
takie tam
sa tyle warci ile zostanie im po spłaceniu bankow pożyczek weksli lewarów urzędów skarbowych cichych udzałowcow itp itd reszta to tylko szum medialny dla gawiedzi a wartoscć ich majątków realnie jest dużo dużo duzi nizsza
11 1
odpowiedź
User
koooo
zygmunt na zdjeciu mysli ze juz nic nie wymyśli moze tylo wyprowdzac kase ze spolek
4 0
odpowiedź