SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Blisko 1000 aplikacji na telewizorach Samsunga z Tizenem. W Android TV 10 razy więcej

Posiadacze telewizorów Samsung z systemem operacyjnym Tizen mogą wybierać spośród blisko tysiąca aplikacji. Do dyspozycji użytkowników sprzętów z Android TV lub Google TV już rok temu było dziesięć razy więcej aplikacji. Biuro prasowe południowokoreańskiego producenta zapewnia jednak Wirtualnemedia.pl, że jego urządzenia mają inne zalety czy wyróżniki. Na przykład unikalną aplikację Xbox do gry w chmurze. 

Telewizor z systemem operacyjnym Tizen (fot. Samsung.com)Telewizor z systemem operacyjnym Tizen (fot. Samsung.com)

Według badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Omdia w 2022 roku Samsung po raz 17. z rzędu został światowym liderem na rynku telewizorów. Od kilku lat urządzenia tego producenta są sprzedawane z systemem operacyjnym Tizen. Sprzęty LG można nabyć z WebOS, natomiast telewizory Sony, Philips, Xiaomi, TCL są w ostatnim czasie najczęściej oferowane z Android TV lub Google TV. Już w maju 2022 roku amerykański koncern zdradził, że liczba aplikacji przekroczyła 10 tysięcy.

„Zaletami stabilność, szybkość, intuicyjność”

Ile aplikacji znajdziemy w sklepie systemu Tizen? - Obecnie jest dostępnych około 1000 aplikacji, a w tym jest około 500 polskojęzycznych.  Dostępność aplikacji może być różna w zależności od rocznika, w którym wyprodukowano telewizor. Aplikacje są własnością content providerów i to oni decydują się o ich wsparciu na poszczególnych modelach telewizorów - odpowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Samsunga.

Zdaniem południowokoreańskiej firmy, nie ilość aplikacji jest najważniejsza.

- Zaletą Samsung Smart TV jest stabilność platformy, szybkość i intuicyjność menu oraz certyfikowanie aplikacji, a także dodawanie takich udoskonaleń jak Hub IoT, który pojawił się w tym roku.  Obecnie już ponad 200 mln użytkowników w 197 krajach korzysta z inteligentnych telewizorów Samsung. Popularność systemu Tizen potwierdza dodatkowo fakt, że w 2022 roku firma Samsung zdecydowała się udostępnić oprogramowanie producentom innych telewizorów. Dzięki temu z zalet i topowych rozwiązań systemu będzie mogło skorzystać jeszcze większe grono użytkowników na całym świecie - przekonuje Samsung.

Koncern zabiega też o niepełnosprawnych klientów. - Smart TV to także liczne udogodnienia dla osób niedowidzących i niesłyszących. Przykładowo tryb Relumino dla osób słabowidzących, pozwala dopasować parametry obrazu tak, aby osoby z wadami wzroku mogły cieszyć się filmami pełnymi barw i kontrastów na telewizorze. Z kolei funkcja Powiększenie Okna Języka Migowego jest oparta na algorytmie sztucznej inteligencji, który automatycznie rozpoznaje język migowy i powiększa obraz tłumacza aż o 200 proc. - zauważa biuro prasowe producenta telewizorów.

Najpopularniejsze serwisy streamingowe w ofercie

Większość ludzi kupuje telewizory Smart TV, aby korzystać z treści dostępnych w płatnych i darmowych serwisach streamingowych. Osoby poszukujące platform SVoD, które wybiorą Samsunga, nie powinny być zawiedzione.

- Można korzystać z aplikacji: Netflix, YouTube, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, Player, Polsat Box Go, Viaplay, CDA Premium, TVP VOD, Rakuten TV, SkyShowtime, Canal+ online, Megogo, Pilot WP, VOD.pl, TVP Sport, TV Smart Go, Televio, Sweet.tv, GoNet.tv, TV Smart GO.  Aplikacja VOD.pl nie jest jeszcze dostępna. Stara aplikacja VOD.pl była dostępna, ale nowa po przejęciu przez grupę TVN Warner Bros. Discovery jest jeszcze niedostępna - tłumaczy Samsung.

Tym samym dzięki sprzętom z Tizenem obejrzymy bez anteny ponad 60 polskojęzycznych stacji za darmo. Pozwalają na to aplikacje TVP VOD, Megogo, Pilot WP czy Player. Bezpłatny serwis VOD.pl z m.in. starszymi produkcjami TVN w nowej odsłonie zadebiutował w lutym 2023 roku. Dopiero w maju pojawił się w Android TV. Zapewne z czasem trafi też do systemu Tizen. Tak stało się na przykład z Canal+ online. W 2020 roku pojawił się w systemie Google, rok później na telewizorach Samsunga, a dwa lata od debiutu, trafił także na sprzęty LG.

Bez aplikacji z kamerkami i do obsługi list m3u

Na telewizorze Samsunga skorzystamy z myTuner Radio czy Spotify. Gorzej z mniej popularnymi aplikacjami, takimi jak  MiniRadio Player, Radio.net, Radioline, vRadio, Radio FM, których na razie w Tizenie nie znajdziemy. Na urządzeniach firmy z Korei Południowej nie możemy też skorzystać z popularnej aplikacji z kamerkami internetowymi (EarthCam TV). Nie ma też aplikacji pogodowej AccuWeather.

W sklepie Samsunga nie są dostępne popularne aplikacje do odtwarzania list m3u, niekiedy pirackich kanałów telewizyjnych (IPTV Extreme, TiviMate, Smart IPTV). Takowe oprogramowanie jest dostępne w Android TV/Google TV. Ze sklepu Google Play usunięto jedynie ostatnią aplikację.

Po tym jak Netflix rozpoczął walkę ze współdzieleniem kont, niektórzy instalują wyszukiwarki internetowe na telewizorach. Pozwalają one obejść blokadę. Przy pomocy takich aplikacji można też odwiedzać popularne portale z treściami tekstowymi czy media społecznościowe. - Dostępną mamy przeglądarkę internetową Samsung. Jest to wbudowana aplikacja do przeglądania internetu w telewizorze – zapewnia biuro prasowe producenta.

Jedyna taka aplikacja do gier na rynku

Jakimi aplikacjami Samsung może się pochwalić? - Mamy dostępną aplikację Xbox do gry w chmurze (jako jedyni na rynku na dzień dzisiejszy), Utomik, GeForce NOW, Twitch, Apple TV+, Apple Music, TVN24 GO, Tidal, Chili, DAZN, Cineman, FilmBox+, Google Meet, Kanał Sportowy, Wbudowny Apple AirPlay, Wbudowany SmartThings (technologia Samsunga, wbudowany hub, który pozwala łączyć większość inteligentnych urządzeń bez konieczności dokupowania mostka) - wyjaśnia biuro prasowe Samsunga.

Jeśli koniecznie zależy nam na aplikacjach niedostępnych w Tizenie, a chcemy kupić Samsunga, bo przekonują nas inne zalety tego telewizora, to możemy dobrać do niego przystawkę z Android TV/Google TV. Najtańsze kosztują mniej niż 200 zł. Za sprzęt pozwalający na streaming w jakości 4K, trzeba zapłacić przeważnie nieco więcej. Przystawkę podłączymy do Samsunga za pośrednictwem kabla HDMI, tak jak to robi się z dekoderami platform cyfrowych czy sieci kablowych.

Dołącz do dyskusji: Blisko 1000 aplikacji na telewizorach Samsunga z Tizenem. W Android TV 10 razy więcej

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jd
Tylko nie Tizen i nie Samsung. Jak najdalej od tego.
odpowiedź
User
Zenada
WebOs brak aktualizacji po zaledwie kilku latach od nabycia nowego produktu
odpowiedź
User
bison616
Mam LG z weOS i brakuje tu dobrego odtwarzacza A/V
odpowiedź