SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Astro ma umowę z inwestorem dot. News24, na początek sprzeda akcje za 3 mln zł

Firma Astro, produkująca „Familiadę” i nadająca kanał E-Sport TV, podpisała umowę ze spółką zależną funduszu Tier Investment, która w ciągu trzech miesięcy ma kupić akcje Astro za 3 mln zł, a docelowo zainwestować w nie maksymalnie 10 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na przygotowywany do startu kanał News24.

Ryszard Krajewski, prezes AstroArticle

Na mocy umowy spółka ASI Tech Tier Investment w ciągu trzech miesięcy ma objąć 3 mln akcji Astro z nowej emisji po 1 zł za sztukę. Docelowo ma zainwestować w nadawcę maksymalnie 10 mln zł.

Na emisję 3 mln akcji Astro zgodziło się w poniedziałek walne zgromadzenie firmy. - W związku z planami uruchomienia oraz późniejszego dynamicznego rozwoju nowego kanału News24 konieczne jest pozyskanie przez Spółkę znacznych środków finansowych. W ocenie Zarządu uzyskanie środków w niezbędnej wysokości od dotychczasowych akcjonariuszy nie byłoby obecnie możliwe - napisano w uzasadnieniu.

Ponadto ASI Tech Tier Investment zyskał prawo do powoływania i odwoływania trzech członków rady nadzorczej Astro oraz zwoływania nadzwyczajnych walnych zgromadzeń spółki i żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pod koniec października Astro podało, że prowadzi rozmowy z inwestorem finansowym zainteresowanym objęciem akcji nadawcy jako długoterminowej inwestycji. W zeszłym tygodniu firma poinformowała, że uzgodniła z potencjalnym inwestorem, że kanałem News24 będzie zarządzała bezpośrednio, a nie poprzez spółkę zależną. W konsekwencji Astro wycofało się z uzgodnionej w czerwcu br. inwestycji w firmę swojego prezesa Ryszarda Krajewskiego News12 (miało objąć 99,5 proc. udziałów w zamian za 2,4 mln zł w formie wierzytelności pieniężnej).

Kurs akcji Astro mocno w górę, Ryszard Krajewski pozostanie większościowym akcjonariuszem

ASI Tech Tier Investment ma kupić akcje Astro po cenie znacznie wyższej od bieżącego kursu giełdowego spółki. Od września 2017 roku kurs spółki wynosi znacznie poniżej 1 zł, wiosną ub.r. po wybuchu epidemii zsunął się poniżej 20 groszy.

Natomiast znacznie ponad poziom 1 zł sięgał w pierwszej połowie 2017 roku, na fali informacji o rozwoju kanału E-Sport TV. W szczycie z tamtego okresu za akcję płacono prawie 3 zł.

Obecnie kapitał zakładowy Astro składa się z 37,11 mln akcji, po podwyższeniu go walory z nowej emisji pakiet należący do ASI Tech Tier Investment będzie stanowił 7,5 proc.

Większościowy akcjonariuszem firmy pozostanie Ryszard Krajewski, który bezpośrednio i poprzez swoją spółkę RK Productions ma 27,93 mln akcji (to obecnie 75,26 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu).

Umowę z ASI Tech Tier Investment ogłoszono we wtorek po godz. 14. Do końca sesji giełdowej kurs akcji poszedł w górę z 0,39 do 0,70 zł (czyli o 80,5 proc.) przy obrotach w wysokości 112,2 tys. zł. Poprzedni raz obroty pułap 100 tys. zł przekroczyły w połowie maja br.

Po zamknięciu sesji teoretyczny kurs otwarcia spółki wynosił 1,05 zł.

Przełożony start News24

Astro nad kanałem News24 pracuje od półtora roku. Wiosną ub.r. firma zapowiadała, że prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, a nowy kanał, emitowany także w internecie, będzie stacją informacyjną wolną od polityki.

W maju br. redakcja News24 zaczęła już stałą pracę, jej celem w pierwszych miesiącach było „zgromadzenie możliwie największego archiwum z materiałami wideo, które jest niezbędne w pracy stacji informacyjnych”.

W zespole nowej stacji ma być kilka znanych dziennikarzy, a także ok. 200 współpracowników z całego kraju. Kanał ma nadawać przez 16-18 godzin na dobę.

Start stacji zapowiadano na początek września, ale jak dotąd nie zaczęła ona nadawania. W połowie września Astro tłumaczyło, że przyczyną jest to, że w KRS nadal nie zarejestrowano zmian w spółce News12.

Kwartalne wpływy Astro 40 proc. w dół, 255 tys. zł straty

W zeszłym kwartale Astro zanotowało spadek przychodów sprzedażowych o 39,5 proc. do 370,5 tys. zł, a wynik netto spółki poszedł w dół z 71,7 tys. zł zysku do 255,4 tys. zł straty.

W sprawozdaniu finansowym firma zaznaczyła, że trzeci kwartał to dla niej zawsze okres niższych przychodów, ponieważ ze względu na okres wakacyjny Telewizja Polska nie zamawia wielu odcinków produkowanego od lat przez spółkę teleturnieju „Familiada”. Od kilku lat Astro nadaje też kanał E-Sport TV.

W pierwszych trzech kwartałach br. wpływy sprzedażowe firmy zmalały o 38,4 proc. do 1,74 mln zł, wynik operacyjny - z 406,6 tys. zł zysku do 345,5 tys. zł straty, a wynik netto - ze 149,6 tys. zł zysku do 600,4 tys. zł straty.

Firma podkreśliła, że na jej wyniki „bardzo znaczący wpływ miały w dalszym ciągu ponoszone istotne nakłady inwestycyjne związane z przygotowywaniem do uruchomienia nowego  kanału telewizyjnego News24 (m.in. zakup dodatkowego sprzętu, organizacja pomieszczeń na studia na terenie Polski)”.

Zapowiedziała, że strata zostanie w pełni pokryta z kapitału zapasowego. Na koniec września br. kapitał zapasowy spółki wynosił 7,1 mln zł (wobec 7,02 mln zł rok wcześniej), a kapitał podstawowy - 1,85 mln zł (tyle samo co przed rokiem).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Astro ma umowę z inwestorem dot. News24, na początek sprzeda akcje za 3 mln zł

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Daf
Zamiast skupić się na tym co robią najlepiej, pchają się nie wiem czemu w bagno. Przecież to będzie niewypał.
odpowiedź
User
rysio pysio
Zamiast skupić się na tym co robią najlepiej, pchają się nie wiem czemu w bagno. Przecież to będzie niewypał.


I o to właśnie chodzi. "I co się potem zrobi? Protokół zniszczenia". Przecież to kolejny wehikuł Rysia.
odpowiedź
User
Terier
Ryś będzie "szefował" kanałem przez rok, a następnie sprzeda go Solorzowi.
odpowiedź