SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen wchodzi do Austrii, przejmie ponad 250 stacji

Państwowy koncern Orlen podpisał umowę kupna od Doppler Beteiligungs 266 stacji paliwowych w Austrii działających obecnie pod marką Turmöl.

W komunikacie Orlenu zaznaczono, że przejęcie stacji Turmöl zostanie sfinalizowane po spełnieniu się warunków określonych w umowie, m.in. otrzymaniu zgód odpowiednich urzędów antymonopolowych. Koncern spodziewa się, że nastąpi to na przełomie 2023 i 2024 roku.

Firma podkreśla, że w efekcie transakcji zacznie działalność na nowym rynku handlu detalicznego, co jest zgodne z planami rozwoju sieci detalicznej zapowiadanymi w strategii grupy Orlen do 2030 roku.

- Nie byliśmy do tej pory obecni na rynku austriackim, nie spodziewamy się więc trudności z uzyskaniem zgody. Sądzę, że jest to kwestia parunastu tygodni i po uzyskaniu zgody KE staniemy się właścicielami stacji paliw - powiedział dziennikarzom we wtorek prezes Orlenu Daniel Obajtek. - Nie mogę mówić o cenie - dodał.

 

W komunikacie Orlenu podano, że stacje działające obecnie pod marką Turmöl zlokalizowane są w całej Austrii i należą do jednej z najpopularniejszych sieci w kraju, osiągającej stabilne wyniki finansowe. Blisko połowa nabywanych stacji to obiekty samoobsługowe, które umożliwiają klientom zakup paliwa i płatność za nie bezpośrednio przy dystrybutorze. Na ponad 130 stacjach można zrobić zakupy, a na ok. 80 skorzystać z oferty gastronomicznej. 25 stacji wyposażone jest w panele fotowoltaiczne.

Spółka, którą przejmie Orlen, udostępnia także sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych pod marką Turmstrom z 35 punktami ładowania w 29 lokalizacjach. W ramach transakcji zostanie także przejęta spółka Austrocard, oferująca karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii.

Obajtek poinformował, że w przypadku transakcji zakupu stacji paliw w Austrii można mówić o podobnym całościowym poziomie EBITDA jak przy niedawnym zakupie stacji paliw na Węgrzech i Słowacji od MOL.

Grupa Orlen ma 3 156 stacji. 39 proc. spośród nich stanowią obiekty zagraniczne. Po przejęciu sieci Turmöl liczba stacji wzrośnie do 3 422, a udział zagranicznych stacji w całej sieci sprzedaży wyniesie 44 proc.

Orlen kupił Energę, PGNiG i część Grupy Lotos

Grupa Orlen ma siedem rafinerii: cztery w Polsce - w tym największą w Płocku, a także dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma też ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach oraz na Słowacji, Litwie i na Węgrzech. Grupa Orlen posiada również rozbudowany segment petrochemiczny. Realizuje ponadto szereg inwestycji związanych z energetyką odnawialną, jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W lutym tego roku Orlen zaktualizował strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Dokument ten zakłada, że do końca dekady nakłady inwestycyjne Grupy Orlen wyniosą ok. 320 mld zł.

- W tym roku nakłady inwestycyjne wyniosą łącznie około 36 mld zł. W przyszłym roku ta kwota się zwiększy. Do 2030 roku na inwestycje przeznaczymy 320 mld zł, w tym 120 mld zł na zielone projekty. Utrzymamy przy tym parametry finansowe na bezpiecznym poziomie" - powiedział w poniedziałek PAP Daniel Obajtek.

- Obecnie mamy 3130 stacji paliw, a planujemy mieć co najmniej 3,5 tys. - zadeklarował.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W pierwszym kwartale br. grupa Orlen zanotowała 110,27 mld zł przychodów i 9,15 mld zł zysku netto, wobec 45,46 mld zł wpływów i 2,84 mld zł zysku netto rok wcześniej. Pod koniec sierpnia koncern wypłaci 2,35 mld zł, po 5,50 zł na akcję.

Od kilku lat Orlen jest też obecny w branży mediów: jesienią 2020 roku przejął Ruch, na początku 2021 roku wydawnictwo Polska Press, jest też większościowym udziałowcem agencji mediowej Sigma BiS.

Dołącz do dyskusji: Orlen wchodzi do Austrii, przejmie ponad 250 stacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl