SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pinterest traci użytkowników. Rosną przychody, zysk zniknął

W drugim kwartale 2022 roku serwis Pinterest zanotował rozczarowujące wyniki biznesowe. Liczba użytkowników platformy zmniejszyła się globalnie o 5 procent, zaś strata netto przekroczyła 43 mln dolarów. Firma wini za słabsze wskaźniki pogarszającą się sytuację gospodarczą na rynku i hamujące wydatki reklamowe, a Pinterest nie przewiduje poprawy w kolejnym kwartale br.

Fot. Souvik Banerjee/UnsplashArticle

Pinterest należy obecnie do najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie, choć pozostaje nieco w cieniu takich konkurentów, jak Facebook, TikTok czy Instagram. Nie zmienia to faktu, że według ostatnich danych w Polsce Pinterest miał 8,04 mln odwiedzających, 27,01 proc. zasięgu oraz 35 minut i 7 sekund średniego czasu korzystania, zamykając pierwszą piątkę najbardziej popularnych platform social media w naszym kraju.

Mniej użytkowników, przychody w górę

Teraz Pinterest podał wyniki biznesowe za drugi kwartał 2022 r. W tym okresie liczba miesięcznych użytkowników serwisu wyniosła globalnie 433 mln, co oznacza spadek rok do roku o 5 proc. Największa strata pod tym względem (o 8 proc.) przypadła na obszar USA i Kanady, zaś w Europie, po spadku o 4 proc., liczba odwiedzających Pinteresta co miesiąc zamknęła się liczbą 117 mln.

W raportowanym okresie Pinterest zanotował w skali roku wzrost przychodów o 9 proc. do kwoty ponad 665,9 mln dol. Jednak w  drugim kwartale br. firma wykazała jednocześnie stratę netto na poziomie 43 mln dol. To znacząca zmiana biorąc pod uwagę fakt, że rok wcześniej Pinterest zanotował zysk netto w wysokości z górą 69,4 mln dol.

Czytaj także: Który serwis społecznościowy najlepszy reklamowo? „Liczy się cel, a nie platforma”

Według obserwatorów rynku, bardziej niepokojący niż ostatnie wyniki był komentarz Pinteresta dotyczący oczekiwań na bieżący kwartał. Firma szacuje, że przychody w tym okresie wzrosną „jednocyfrowo w ujęciu procentowym w skali roku”, poniżej prognoz analityków dotyczących wzrostu sprzedaży o 12,7 proc..

W liście do inwestorów Pinterest zauważył, że obecne, globalne wyzwania ekonomiczne skłaniają marketerów do zwijania wydatków reklamowych.

- Środowisko makroekonomiczne stworzyło znaczącą niepewność dla naszych partnerów biznesowych – wyjaśnił Pinterest. Firma stwierdziła, że zauważa „niższy niż oczekiwano popyt ze strony amerykańskich dużych detalistów i reklamodawców średniej wielkości, którzy wycofali wydatki na reklamę z powodu obaw o słabnący popyt konsumencki.”

Czytaj także: Pinterest otwiera biuro w Warszawie. Dwa razy więcej inżynierów

W czerwcu br. współzałożyciel Pinteresta, Ben Silbermann ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego firmy, a jego miejsce zajął Bill Ready, który wcześniej kierował jednostką handlową Google. Ta zmiana ma oznaczać głębsze niż dotąd zaangażowanie serwisu w segment e-commerce.

Dołącz do dyskusji: Pinterest traci użytkowników. Rosną przychody, zysk zniknął

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl