SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska znów najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej

Czwarty rok z rzędu Polska zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w  ILGA-Europe 2023, najważniejszym ogólnoeuropejskim rankingu badającym poziom równouprawnienia osób LGBT+. Prawa osób nieheteroseksualnych najbardziej szanowane są na katolickiej Malcie, najmniej w Azerbejdżanie.

15 proc. na 100, ostatnie miejsce w Unii Europejskiej, 42 pozycja na 49 w Europie - to wynik Polski w tegorocznym rankingu ILGA-Europe, najważniejszym międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBT+ w państwach Europy. W ubiegłym roku mieliśmy w rankingu nasz wynik wyniósł 13. proc. i 43. miejsce w Europie, najgorzej z krajów unijnych.

Gorzej w tym roku wypada tylko 7 krajów – San Marino, Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

Równouprawnienie osób LGBT w Polsce

W tym roku – oprócz utrzymującej się od 8 lat na pierwszym miejscu Malty – na podium państw najbardziej równościowo traktujących osoby LGBT+ znalazły się również Belgia oraz Dania (obie z wynikiem 76 procent). Największy postęp odnotowały Hiszpania, Islandia, Finlandia, Mołdawia, Szwajcaria i Chorwacja.

- Mapa podkreśla wyraźny fakt, że progres w kwestii równouprawnienia dla osób LGBTI jest możliwy i jest kwestią ważniejszą niż kiedykolwiek. Potrzebujemy jednak większej liczby przywódców, którzy będą odpierać ataki na demokrację, posuwając się naprzód – twierdzi dyrektorka ILGA-Europe, Evelyne Paradis.

W 3 na 7 kategorii Polska nie dostała żadnego punktu: Polsce brak prawodawstwa dotyczącego tęczowych rodzin, przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści oraz ustaw chroniących prawa osób interpłciowych. Sytuacja wygląda trochę lepiej w kategorii Uzgodnienie płci i integralność cielesna dotyczącej osób transpłciowych, ale nadal polski proces uzgodnienia płci jest ewenementem w skali światowej: osoby transpłciowe muszą pozywać własnych rodziców, aby móc dokonać korekty płci.

Polska jest na szarym końcu również w kategorii Wolności Obywatelskie (1 zdobyty punkt), gdzie awans na wyższe miejsca uniemożliwiają nam m.in. tzw. “strefy wolne od LGBT”.

- Niestety, wyniki rankingu nie dziwią. Przez ostatnie 12 miesięcy polski parlament i rząd nie wprowadził żadnych zmian prawnych na rzeczosób LGBT+. Polskie prawodawstwo nadal jest dyskryminujące dla osób LGBT+: osoby żyjące w związkach jednopłciowych w świetle prawa są osobami obcymi, Polska nie zapewnia dzieciom z tęczowych rodzin podstawowego bezpieczeństwa – komentuje Annamaria Linczowska z KPH.

fot. KPH.pl

Czym jest ranking ILGA Europe

Publikowany od 2009 roku ranking ILGA Europe nie mierzy postaw społeczeństwa i poziomu akceptacji wobec osób LGBT+, ale jest oparty na twardej analizie krajowego prawodawstwa i praktyki stosowania prawa. Ranking obejmuje siedem kategorii:

1. Równość i zakaz dyskryminacji,

2. Rodzina,

3. Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści,

4. Uzgodnienie płci i integralność cielesna,

5. Wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji)

6. Integralność cielesna osób interpłciowych

7. Prawo do azylu.

Dołącz do dyskusji: Polska znów najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej

45 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
CohenJanek
Zero zdziwienia. Zero zmian w prawodawstwie na rzecz osób nieheteronormatywnych . Dodatkowo hejt i nienawiść sadzona z TVP i z ust polityków Zjednoczonej Prawicy. Posska to okropne miejsce i ten ranking to niestety potwierdza
odpowiedź
User
Piaskowski
Internet - Raporty.

Ciekaw byłem do jakiej kategorii to wrzucicie. XD
odpowiedź
User
PK
Znowu ta nachalna propaganda LPG.
odpowiedź