SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Przekrój” tylko raz w roku, zwolnienia w redakcji

Magazyn „Przekrój” zmienia cykl wydawniczy z kwartalnego na roczny. Wydająca go fundacja rozstaje się z częścią pracowników, m.in. z zespołu redakcyjnego.

W komunikacie Fundacja Przekrój wskazuje, że przyczyną zmiany cyklu z kwartalnego na roczny są „bardzo wysokie i wciąż rosnące koszty działalności wydawniczej”.

Jako kwartalnik „Przekrój” będzie ukazywał się do jesieni, a pierwszy numer w cyklu rocznym pojawi się zimą. Zapowiedziano, że roczniki będą publikowane zarówno w polskiej, jak i angielskiej wersji językowej.

Fundacja podkreśla, że zamierza też dalej rozwijać stronę internetową „Przekroju”, dzięki której „tworzone przez redakcję i współpracowników treści będą mogły trafiać do szerszej grupy czytelników na całym świecie”.

Zwolnienia w „Przekroju”

Zmiana cyklu wydawniczego „Przekroju” wiąże się z redukcjami personalnymi. - Zmiany, które nastąpią z końcem 2023 r., zostały zapowiedziane z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, tak, aby zapewnić pracownikom Fundacji Przekrój możliwie długi czas przygotowania się do nich - zaznaczono w komunikacie.

Nie podano, z iloma pracownikami rozstanie się fundacja.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

„Przekrój” jako kwartalnik ukazuje się od końcówki 2016 roku. W połowie 2021 roku cena „Przekroju” wzrosła z 19,90 zł do 38 zł. Zmieniono też format: kwartalnik ma więcej stron w mniejszym rozmiarze niż dotychczas.

„Przekrój” od początku nierentowny

Fundacja Przekrój wydawanie kwartalnika „Przekrój” przejęła w grudniu 2018 roku od spółki Przekrój założonej przez Tomasz Niewiadomskiego. Niewiadomski prawa do tego tytułu przejął w 2013 roku od Gremi Media, magazyn jako kwartalnik zadebiutował pod koniec 2016 roku, a wiosną 2017 roku uruchomiono jego serwis internetowy.

Spółka Przekrój w 2017 roku zanotowała 4,58 mln zł przychodów i 10,13 mln zł straty netto, a rok później - 4,1 mln zł wpływów sprzedażowych 8,36 mln zł straty operacyjnej i 2,71 mln zł straty netto. Natomiast fundacja w 2019 roku przy 17,62 mln zł przychodów (z czego 1,93 mln zł ze sprzedaży, a 12,05 mln zł z darowizn) i 16,89 mln zł kosztów operacyjnych miała 1,72 mln zł straty netto.

Z kolei w 2021 roku Fundacja Przekrój dzięki ograniczeniu kosztów operacyjnych o 15 proc. zanotowała spadek straty netto z 2,58 mln zł do 354,5 tys. zł. Jej przychody zwiększyły się o 2,3 proc. do 10,45 mln zł.

Dołącz do dyskusji: „Przekrój” tylko raz w roku, zwolnienia w redakcji

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
Raz na rok to można książkę napisać. A jak się jest Mrozem to pięć.
odpowiedź
User
Szkoda, ale można się było spodziewać
Przekroczeniem granicy było podniesienie z numeru na numer ceny o 100% - bez jakiejkolwiek wartości dodanej. Wartość była raczej ujemna, bo o ile nowy Przekrój zaczął bardzo dobrze - interesujące wywiady, głęboka perspektywa, filozofia, szerokie spojrzenie na świat - to później był już przewidywalny jak spadające liście na jesień: klimat, ekologia, pop-psychologia, anty-trumpizm, religie wschodu. Ogólnie, coraz większa nuda, powtarzalność, brak świeżych pomysłów, odejścia najciekawszych redaktorów, a do tego wysoka cena. Niemniej szkoda, zwłaszcza Raczkowskiego.
odpowiedź
User
Takie to wolne media
Gremi Media czyli wydawać Rzeczpospolitej natomiast fundusz powiązany z Sorosem inwestuje właśnie w Gremi Media
odpowiedź