SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Gazeta Wyborcza” zlikwidowała dział korekty. Co się stanie z pracownikami?

„Gazeta Wyborcza” (Agora) w ramach restrukturyzacji zwalnia cały dział korekty. Jak jednak dowiedział się Wirtualnemedia.pl, w redakcji zostanie kilka osób, które pracować będą głównie nad wydaniem drukowanym dziennika. - Oczywiście szeroko wykorzystujemy do tego celu narzędzia technologiczne, ale pewne obszary naszej codziennej produkcji - m.in. pierwsza strona papierowego codziennego wydania - będzie nadal sprawdzana w sposób tradycyjny - podkreśla Mikołaj Chrzan.

Fot. Jacek Kowalski Fot. Jacek Kowalski

Pod koniec stycznia Agora poinformowała o zakończeniu negocjacji w sprawie warunków zwolnień grupowych. Z pracą pożegna się 180 osób (150 osób z „Gazety Wyborczej” i 30 osób z Gazeta.pl), zwolnienia potrwają od 12 lutego do maksymalnie 31 marca. Wedle szacunków firmy, redukcja zatrudnienia ma kosztować ok. 10 mln zł.

Jak informowaliśmy w poniedziałek, w ramach zwolnień grupowych Agora zwolniła też dział korekty „Gazety Wyborczej”. Biuro prasowe spółki przekazało nam, że odtąd poprawnością językową mają zajmować się redaktorzy „wspomagani rozwiązaniami technologicznymi”.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie osoby zajmujące się korektą w redakcjach „Wyborczej”, pożegnają się z pracą w firmie. - Kilka osób zostanie w ramach tej restrukturyzacji. Będzie pracować głównie nad wydaniem papierowym – przyznaje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej”.

- Chciałbym to jasno podkreślić: likwidacja działu korekty nie oznacza likwidacji korekty tekstów w „Gazecie Wyborczej” - zaznacza Mikołaj Chrzan, członek zarządu spółki Wyborcza, odpowiedzialny za kwestie redakcyjne. - Wszystkie publikowane przez nas teksty są czytane i poprawione przez redaktorów, a do tego część korektorów pracuje obecnie na stanowiskach redaktorskich - ich pracę wykorzystujemy w szerszym niż wcześniej zakresie. Oczywiście szeroko wykorzystujemy do tego celu narzędzia technologiczne, ale pewne obszary naszej codziennej produkcji - m.in. pierwsza strona papierowego codziennego wydania - będzie nadal sprawdzana w sposób tradycyjny - dodaje.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/donata-subbotko-jacek-szczerba-zwolnienia-grupowe-gazeta-wyborcza-agora ##

„Rozstaliśmy się z korektą”

Redakcje „Wyborczej” w czwartek otrzymały wewnętrzny komunikat w tej sprawie, do którego dotarły Wirtualnemedia.pl. „W ramach zwolnień grupowych rozstaliśmy się z korektą. Dlatego szczególnego znaczenia nabiera dbanie o jakość tekstów przez Autorki/Autorów oraz Redaktorki/Redaktorów. Należy również używać »słowniczka« w Story Makerze [system, w którym pracownicy Agory piszą teksty – red.]. Do czasu wprowadzenia informatycznej poprawki aktywna będzie opcja »Wyślij do korekty«. Nie używajcie jej jednak” - przekazał lokalnym redakcjom Jan Latała, redaktor zarządzający serwisów lokalnych Wyborcza.pl.

O zwolnienia w dziale spytaliśmy biuro prasowe spółki. „»Gazeta Wyborcza« jest w procesie restrukturyzacji, który obejmuje niemal wszystkie jej zespoły. Dotyczy to także działu, który dotychczas zajmował się korektą tekstów. W wielu współczesnych redakcjach dzienników prasowych - także zagranicznych - nie ma tradycyjnych, wyodrębnionych działów korekty, a jego zadania realizują redaktorki i redaktorzy, wspomagani rozwiązaniami technologicznymi. W takim trybie będzie pracować także redakcja »Wyborczej«” - odparło biuro.

Restrukturyzacja „Wyborczej” to także inne zmiany. Jak informowały Wirtualnemedia.pl, od 4 marca będą drukowane tylko trzy wersje tytułu (zamiast dotychczasowych siedmiu) - dla Warszawy, północy i południa kraju. Zmniejszone będą objętości magazynu „Duży Format” oraz dodatku „Ekonomia+”.

W czwartym kwartale ub.r. średnia sprzedaż wydania „Gazety Wyborczej” wyniosła 40 020 egz., po największym w zestawieniu spadku wynoszącym 14,72 proc. (dane PBC).

W trzecim kwartale ub.r. grupa Agora zwiększyła przychody o 36 proc. do 363,5 mln zł, głównie dzięki wzrostowi o prawie połowę wpływów kin Helios. Strata netto firmy zmalała z 24,5 do 13,1 mln zł.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jacek-kulesza-po-33-latach-pracy-odchodzi-z-wroclawskiej-gazety-wyborczej-agora-zwalnia ##

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” zlikwidowała dział korekty. Co się stanie z pracownikami?

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krysia
Jeszcze powinni wypieprzyć bylych wojskowych i policjantów
19 4
odpowiedź
User
Solomon Kane
Niech wreszcie zlikwidują ta papierowa skamielinę i walczą o czytelnika na portalach w Sieci i na YT, Instagramie.
Moga sobie ewentualnie robić tygodnik.
8 9
odpowiedź
User
moje imie/nick
Pracownicy korekty zarejestrują konta na gazeta.pl i wyborcza.pl i będą tam prostować błędy redaktorów. Tyle że za darmo.
32 0
odpowiedź