SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tylko jeden kandydat na prezesa Radia Zachód

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Mediów Narodowych zajmie się zmianą statutu Radia Szczecin, które chce nadawać stację dla Polonii w Niemczech i wybierze władze Radia Zachód. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko jedna osoba stara się o fotel szefa stacji.

studio Radia Zachód (fot. zachod.pl)Article

Członkowie RMN otrzymali e-maila z informacją o zbliżającym się posiedzeniu. - Na prośbę Przewodniczącego Rady uprzejmie informuję, że Pan Przewodniczący zgłasza na kolejną kadencję dotychczasowego prezesa Zarządu i członków Rady Nadzorczej w Radiu Zachód S.A. Jednocześnie uprzejmie informuję, że do czasu wyznaczonego terminu (17.01.2022 r. godz. 12.00) na zgłaszanie kandydatur do organów Spółki Radio Zachód S.A., nie wpłynęły do sekretariatu Rady żadne propozycje od Członków Rady - można przeczytać w wiadomości.

Bez zmian w Radiu Zachód?

Kilka dni temu informowaliśmy, że upłynęły kadencje Piotra Bednarka (prezesa zarządu), Artura Grygiela (przewodniczącego Rady Nadzorczej), Jana Pasierbowicza (wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej) i Jarosława Czuby (członka Rady Nadzorczej) Radia Zachód. Przewodniczący Czabański prosił o nadsyłanie kandydatur do 17 stycznia br. w południe. Niedawno na kolejne kadencje w podobnym trybie powołano szefów Radia Lublin i Radia Katowice.

Radio Szczecin chce nadawać w niemieckim DAB+

Prezes Radia Szczecin Wojciech Włodarski zwrócił się do RMN o zmianę w statucie spółki, aby mogła ona działać nie tylko w Polsce, ale także w „pozostałych krajach Unii Europejskiej”. Rada 18 stycznia zajmie się tym wnioskiem. - Zmiana treści Statutu w tym zakresie pozwoliłaby Spółce na podjęcie inicjatywy utworzenia Radia YAXA - skierowanego do Polaków zamieszkałych w Niemczech (w Berlinie oraz na terenach położonych niedaleko Szczecinie). Zasięg radia cyfrowego DAB+ jest szacowany na około 120 tys. odbiorców, co stwarza sposobność intensyfikacji realizacji misji publicznej, która to jest nałożona na Rozgłośnię. Obszar objęty DAB+ jest również obszarem tranzytowym, dla dużej liczby Polaków mieszkających i pracujących na terenie wschodnich Niemiec, co daje YAXA nawet 40 tys. więcej potencjalnych odbiorców - uzasadnił wniosek Włodarski.

Nadajniki zlokalizowane w Niemczech

W dalszej części pisma pomysłodawcy Radia YAXA informują, że nadajniki miałyby być zlokalizowane na terenie Niemiec - w Berlinie i na trasie z Berlina do Szczecina.  Radio Szczecin mogłoby też częściowo prowadzić emisję z Polski, gdyby anteny zostały skierowane w kierunku zachodnim. Takie rozwiązanie byłoby zapewne tańsze. W DAB+ Radio Szczecin ma już swój dodatkowy program - Radio Szczecin Extra. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w styczniu chce jednak rozpisać konkurs na multipleks ogólnopolski cyfrowego radia. Nadawca publiczny uzyska w nim trzy dodatkowe miejsca, co pozwoli mu przenieść część stacji z dotychczasowego MUX i stworzyć dodatkowe rozgłośnie.

Zobacz także: Czabański nie chce zmian w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia

- Działalność nowej inicjatywy, oprócz funkcji informowania, zakłada również wymiar edukacyjny, w szczególności skierowany do polskich dzieci i młodzieży mieszkającej na wskazanych wyżej obszarach, a także krzewienie kultury języka polskiego oraz wiedzy historycznej - tłumaczy w piśmie do RMN prezes Radia Szczecin. Większość programów Radia YAXA powstałoby w Polsce, ale nowa stacja miałaby reporterów za Odrą. Budżet planowanego przedsięwzięcia jest planowany w pierwszym pełnym roku kalendarzowym na więcej niż 3 proc. zaplanowanych rocznych kosztów realizowania misji publicznej.

Z badania Radio Track wynika, że Radio Szczecin miało od czerwca do listopada ub.r. 16,9 proc. udziału w szczecińskim rynku. W poprzednio badanym okresie (grudzień 2020-maj 2021) było to 14,3 proc.

Dołącz do dyskusji: Tylko jeden kandydat na prezesa Radia Zachód

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl