SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radiowe Centrum Przetwarzania Danych w Polskim Radiu SA

23 marca 2005 r. zostało otwarte Radiowe Centrum Przetwarzania Danych

Jego powstanie było możliwe dzięki specjalnym środkom finansowym przeznaczonym na ten cel przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

„Otwarcie Radiowego Centrum Przetwarzania Danych jest kamieniem milowym w procesie unowocześniania naszej firmy. Działanie centrum usprawni pracę dziennikarzy, co poprawi z pewnością jakość naszej oferty programowej i jednocześnie obniży koszty. W ten sposób Polskie Radio będzie mogło jeszcze lepiej zaspokajać oczekiwania swoich słuchaczy.” – mówi Andrzej Siezieniewski Prezes Zarządu Polskiego Radia.

W Centrum znajdują się pamięci dyskowe oraz cyfrowa biblioteka taśmowa przeznaczone do przechowywania zdygitalizowanych materiałów dźwiękowych oraz katalogu Multimedialnej Radiowej Bazy Danych.

„To właśnie tu znajdują się wszystkie urządzenia obsługujące cyfrowy świat w Polskim Radiu” – podkreśla Paweł Mathia – naczelny inżynier PR.

W specjalnie przystosowanym pomieszczeniu stoją szafy ze sprzętem informatycznym – całość skupiona w jednym miejscu i specjalnie zabezpieczona.


Otwarcie Radiowego Centrum Przetwarzania Danych stanowi kolejny etap rozpoczętego kilka lat temu procesu cyfryzacji w Polskim Radiu.

Obecnie trwa wdrażanie systemu produkcji i emisji DaletPlus z docelową liczbą 250 stanowisk produkcyjnych i emisyjnych, realizowany jest ostatni etap budowy cyfrowej sieci dźwiękowej, trwa rozpoczęty w 2004 r. proces digitalizacji nagrań analogowych.

W połowie roku 2005 zakończy się cyfryzacja całego toku produkcji i emisji – tym samym rozpoczną się intensywne prace zmierzające do cyfrowego nadawania w każdej dostępnej formie.

Prezes podziękował wszystkim, bez których zaangażowania i pomysłowości centrum nie mogłoby powstać - przede wszystkim: Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji za środki finansowe oraz pracownikom pionu technicznego Polskiego Radia  za ogromną pasję i inwencję w realizowaniu zadań.

„Cieszę się, że pieniądze publiczne pochodzące z abonamentu przeznaczone zostały na rozwój infrastruktury technicznej Polskiego Radia i przyniosły oczekiwany efekt, co oznacza, że Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji podjęła w odpowiednim czasie stosowne decyzje, dzięki którym media publiczne mogą sprostać wyzwaniom nowoczesności.” – mówi Danuta Waniek Przewodnicząca KRRiT.

„Mam nadzieje, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie nadal dostrzegała potrzeby Polskiego Radia. Pieniądze są bowiem konieczne nie tylko do tworzenia audycji, ale także do inwestowania w nowe technologie.” - podkreśla Jan Wypych – zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej Polskiego Radia.

Goście uroczystości uczestniczyli także w prezentacji pokazującej etapy powstawania RCPD. Jacek Szymanowski Dyrektor Informatyki i Telekomunikacji opowiedział o kolejnych zmianach – począwszy od przeniesienia emisji Radia Polonia i zcyfryzowania tego programu, poprzez demontaż starych urządzeń, burzenie ścian, dostosowywanie stropów do wymogów bezpieczeństwa, przeprowadzenie 20 kilometrów kabli pod podłogą, do prac wykończeniowych i instalacyjnych.

Dołącz do dyskusji: Radiowe Centrum Przetwarzania Danych w Polskim Radiu SA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl