SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Część zarządu Repropolu chce odwołania prezesa

Paweł Czajkowski, Maciej Kowalski i Jacek Wojtaś, czyli połowa zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców Repropol, złożyli wniosek o odwołanie prezesa Grzegorza Cydejki – dowiedziały się Wirtualnemedia.pl. Zarzucają mu niedzielenie się informacjami. - Grupa dużych wydawców, nie zgłaszając bezpośrednio zastrzeżeń do działalności Repropolu, jego zarządu, a także do moich, postanowiła dokonać jakiejś zmiany. Nie wiadomo jakiej, ale jej elementem ma być również głosowanie odwołania prezesa Cydejki – ripostuje sam Cydejko.

Grzegorz Cydejko (screen: YouTube/eNewsroom) Grzegorz Cydejko (screen: YouTube/eNewsroom)

W najbliższą środę odbędzie się druga część nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców Repropol. Jak dowiedziały się Wirtualnemedia.pl, jednym z procedowanych wniosków będzie ten o odwołanie obecnego prezesa stowarzyszenia Grzegorza Cydejki.

Wniosek złożyła połowa zarządu: wiceprezes Paweł Czajkowski (Agora), członek Maciej Kowalski („Nowy Wyszkowiak”) i sekretarz Jacek Wojtaś (reprezentujący Izbę Wydawców Prasy). W zarządzie poza nimi i Cydejką jest jeszcze wiceprezeska Ksenia Kakareko (Katedra Prawa Mediów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW) i skarbnik Rafał Mandes. Wnioskodawcy zarzucają prezesowi, że nie dopuszcza ich do wszystkich informacji.

Czajkowski: Dwa obiegi informacji

- Jesteśmy pozbawiani informacji, zarówno ja, jak i Maciej Kowalski. To jest główny problem. Dyskusje i debaty powinny odbywać się kolegialnie – mówił podczas niedawnego spotkania Repropolu Czajkowski. Jak podkreślał, w zarządzie są „dwa obiegi informacji”.

- To nie jest konflikt interpersonalny, połowa zarządu zgłasza poważne zastrzeżenia do funkcjonowania organu. To także poważne zastrzeżenia wydawców – mówił wtedy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Nie precyzował jednak, dopytywany przez Kakareko, o jakie konkretnie zastrzeżenia chodzi.

- Ten wniosek jest popierany przez wydawców – zaznacza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Frąckowiak. - Naszym zdaniem Repropol wymaga głębokich reform, zmiany sposobu zarządzania i daleko idących zmian w funkcjonowaniu organizacji. Zmiany są warunkiem tego, żeby Repropol stał się organizacją łączącą całe środowisko wydawców i tego, żeby dołączyły do niego inne wielkie wydawnictwa, głównie cyfrowe. To jest niezbędne, a naszym zdaniem sposób zarządzania przez pana Cydejkę gwarantuje, że to się nie uda – dodaje.

Cydejko: Wydawcy chcą innego podziału wpływów

- Powstał wniosek trzech członków zarządu sformułowany pod wodzą głównego prawnika Agory Pawła Czajkowskiego, delegowanego do zarządu Repropolu – precyzuje Cydejko w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. - Grupa dużych wydawców, nie zgłaszając bezpośrednio zastrzeżeń do działalności Repropolu, jego zarządu, a także do moich, postanowiła dokonać jakiejś zmiany. Nie wiadomo jakiej, ale jej elementem ma być również głosowanie odwołania prezesa Cydejki – dodaje.

- Grono dużych wydawców stwierdziło, że uchwała ustalająca podział wpływów z tytułu praw pokrewnych na 50 na 50 między wydawcę a zespół dziennikarski, nie bardzo im pasuje. My w ramach Repropolu łączymy obie grupy: wydawców i dziennikarzy i staramy się godzić ich interesy – podkreśla Cydejko.

Prezes Repropolu zapowiada, jak sam mówi, kontrakcję. - Na najbliższym walnym zgromadzeniu będzie też głosowane odwołanie pana Czajkowskiego z zarządu. A my pracujemy bez zatrzymania i spokojnie czekamy na drugą część nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, które zwołaliśmy wyłącznie po to, żeby uzupełnić skład zarządu po ustąpieniu jednego z członków [Damian Flisak z Ringier Axel Springer Polska – red.]. Ale ta okazja została wykorzystana przez jakąś grupę do podnoszenia zarzutów o różnych obiegach informacji – mówi prezes stowarzyszenia.

- To bardzo śmieszne, bo działamy absolutnie transparentnie, wszyscy maja dostęp do wszystkiego. Pan Czajkowski w zeszłym roku był na czterech z ośmiu zebrań zarządu i ma dyskomfort, że jest niepoinformowany – twierdzi Cydejko. I dodaje: Ale tam, gdzie trzeba, współpracujemy, na przykład teraz kiedy przygotowujemy stanowisko Repropolu wokół ustawy implementującej dyrektywę w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (DSM).

Grzegorz Cydejko prezesem Repropolu jest od września 2022 roku (wcześniej był wiceprezesem). To dziennikarz i publicysta ekonomiczny, menedżer i działacz społeczny. Pracował m.in. w „The Warsaw Voice”, był sekretarzem redakcji „Życia Warszawy” i „Życia”, dziennikarzem tygodników „Życie Gospodarcze” i „Gazeta Bankowa”. Pracował także w „Gazecie Bankowej”, „Businessman Magazine” i „Forbesie”.

SDiW Repropol jest organizacją zbiorowego zarządzania pracującą na rzecz wydawców prasy oraz dziennikarzy. Dzieli opłatę reprograficzną pośród wydawców oraz zarządza prawami do publikacji i artykułów prasowych. Reprezentuje branżę w procesie legislacyjnym i wobec użytkowników praw.

Dołącz do dyskusji: Część zarządu Repropolu chce odwołania prezesa

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Vendetta
Kluczem sporu jest wątek i uchwała IWP ustalająca podział wpływów z tytułu praw pokrewnych na 50 na 50 między wydawcę a zespół dziennikarski. Wydawcy zorientowali się, ze prawa pokrewne to potencjalnie duża kasa, i rakiem chcą się z tego wycofać. A tymczasem Repropol broni tego ustalenia. Jak nic wyglada to na niezły bałagan, z czego Google, META itd. mogą się tylko cieszyć.
11 1
odpowiedź
User
kk
Jak Mandes jest skarbnikiem to spoko
7 0
odpowiedź
User
Vendetta
no i stało się
0 0
odpowiedź