SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grayling: firmy baczniej przyjrzą się własnemu wpływowi na środowisko i społeczeństwo

Blisko połowa (45 proc.) menedżerów wyższego szczebla w dużych firmach przyznaje, że kwestie ESG (Environmental, Social and Corporate Governance) będą ważniejsze niż w poprzednich latach - pokazuje badanie agencji PR i PA Grayling.

Z badania "The New Collectivism: Building Better Business", przeprowadzonego przez firmę Grayling wśród 550 liderów biznesu wynika, że kwestie ESG (Environmental, Social and Corporate Governance) będą w tym roku zyskiwały na znaczeniu. Są to działania firm podejmowane z punktu widzenia ich wpływu na ochronę środowiska (Environmental), dbanie o społeczeństwo (Social) i prowadzenie ładu korporacyjnego (Corporate Governance).

Rośnie znaczenie zbiorowej odpowiedzialności za świat

Po wybuchu globalnej pandemii COVID-19 i w obliczu zbliżającego szczytu klimatycznego COP26, 82 proc. badanych uważa, że decyzje, które podejmą w najbliższym czasie, będą miały szczególne znaczenie dla biznesu.

W związku ze zmianą podejścia, prawie dwie trzecie (63 proc.) liderów zgodziło się ze stwierdzeniem, że firmy wspólnie ponoszą odpowiedzialność za społeczeństwo i środowisko, w którym działają.

Spośród badanych, którzy zgodzili się z koncepcją zbiorowej odpowiedzialności, 94 proc. stwierdziło, że jest ona ważna dla zapewnienia rozwoju gospodarczego kraju, a 85 proc. uważa, że jest istotna dla przyszłego rozwoju ich firmy.  

- Wyniki naszego badania potwierdzają to, co obserwujemy już od jakiegoś czasu - firmy na nowo poddają ocenie swój wpływ na otoczenie. Jest to spowodowane trzema czynnikami: obawami dotyczącymi zmian klimatycznych i środowiska, napięciami społecznymi na całym świecie oraz przekonaniem, że zrównoważony biznes to dobry biznes. Ostatni rok był przełomowy dla biznesu, jednak jego efektem było przyspieszenie i nadanie większego tempa istniejącym trendom, a nie pojawienie się nowych. Spodziewam się, że poczucie pilnej potrzeby zmian będzie silnie wybrzmiewać w tym roku na COP26 - bez wątpienia najważniejszej w historii konferencji ONZ w zakresie zmiany klimatu - komentuje Tom Nutt, head of corporate, UK & Europe w Grayling.

Zrównoważony rozwój na liście priorytetów

Badanie pokazało również, jak ważne w tych przełomowych latach są działania komunikacyjne wokół tematu zrównoważonego rozwoju. Dla prawie połowy (43 proc.) wszystkich zarządzających w dużych organizacjach będzie to główny cel działań komunikacyjnych, a kolejne 33 proc. twierdzi, że będzie to jeden z ich trzech priorytetów.

Jednak wielu liderów biznesu spodziewa się, że komunikowanie kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem będzie stanowiło wyzwanie, między innymi ze względu na: ciągły nacisk na temat COVID-19, który ogranicza możliwości skupienia się na zrównoważonym rozwoju (26 proc.), upolitycznienie tego obszaru (14 proc.) oraz presję ze strony klientów, konsumentów lub rządów, aby dokonywać zmian szybciej, niż jest to możliwe (14 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone przez Opinium Research w dniach 3-8 lutego 2021 roku. Opinium przepytało 550 osób na stanowiskach kierowniczych w firmach z całego świata

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: Grayling: firmy baczniej przyjrzą się własnemu wpływowi na środowisko i społeczeństwo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl