SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Siedem najdłużej emitowanych polskich seriali

Pierwszy z nich pojawia się w telewizji nieprzerwanie od 1997 roku, choć przez chwilę groziło mu zdjęcie z anteny. W innym wymieniono czołowe postaci, jeszcze inny był parodiowany przez... irlandzką telewizję. Oto siedem najdłużej emitowanych (bez przerwy) polskich seriali.

4000. odcinek „KIanu”; fot. TVP Article

„Świat według Kiepskich” nie będzie kontynuowany - taką hiobową wieść dwa miesiące temu przekazał światu portal Wirtualnemedia.pl. Serial pokazywany przez Polsat od marca 1999 roku doczekał się 588 odcinków. To jednak niewiele przy najdłużej nadawanym polskim serialu, którego przyszłość wydaje się dziś niezagrożona. Polacy zdają się kochać polskie seriale - najkrócej produkowany z obecnych na tej liście gromadzi telewidzów od prawie 14 lat, a jest to...

„Ojciec Mateusz” - listopad 2008 roku

Oparty jest na włoskim „Don Matteo”, koncentruje się na osobie księdza (Artur Żmijewski), który pomaga sandomierskiej policji rozwiązywać kryminalne zagadki. Prawie wszystkie odcinki (a jest ich już 355) opowiadają oddzielną historię. Młodzieniec wśród innych obecnych tu produkcji – w TVP1 pojawił się w listopadzie 2008 roku.

Poza Żmijewskim (jest również reżyserem części odcinków) w serialu grają m.in. Kinga Preis, Sławomir Orzechowski, Michał Piela i Piotr Polk.

Serial rozreklamował Sandomierz, w którym rozgrywa się jego akcja. Do miasta przybywają turyści, którzy chcą pójść na mszę do drewnianego kościoła znanego z „Ojca Mateusza” (kościoła jednak w Sandomierzu nie ma, w mieście kręcone są głównie sceny plenerowe). Otwarto tu nawet Muzeum, Salę Gabinet Figur Woskowych Ojca Mateusza, gdzie można również zobaczyć odwzorowane wnętrza z serialu.

„Barwy szczęścia” - wrzesień 2007 roku

Drugi najchętniej oglądany serial w Polsce – w ostatnim sezonie śledziło go średnio 1,81 mln widzów.

Zagościł na antenie TVP2 we wrześniu 2007 roku, by początkowo wypełnić ramówkę w środy i czwartki, gdy nie emitowano hitowego "M jak miłość". Produkcja opowiada o losach mieszkańców ulicy Zacisznej na osiedlu „Pod Sosnami” w Warszawie. Za jego scenariusz również odpowiadała Ilona Łepkowska. W obsadzie byli dotąd m.in. Katarzyna Glinka, Bronisław Wrocławski, Zbigniew Buczkowski czy Adrianna Biedrzyńska. Do dziś wyemitowano 2648 odcinków.

Piosenkę do czołówki serialu wykonał Bartek Wrona, w przeszłości wokalista boysbandu Just 5.

„Pierwsza miłość” - listopad 2004 roku

Na antenie Polsatu pojawiła się w listopadzie 2004 roku. Do dziś wyemitowano 3441 odcinków. Wiosenne przyciągały średnio 1,09 mln widzów.

Akcja dzieje się we Wrocławiu i okolicach, bohaterką początkowo była grana przez Anetę Zając Maria Domańska i jej ukochany Paweł (Mikołaj Krawczyk, a wcześniej Mateusz Janicki). W serialu pojawili się także m.in. Andrzej Grabowski, Leon Niemczyk, a także sportowcy Otylia Jędrzejczak (jako ona sama) i Przemysław Saleta.

Co ciekawe, irlandzka stacja RTÉ w 2007 roku emitowała program „Soupy Norman”, na który składały się dziesięciominutowe przeróbki „Pierwszej miłości” z angielskim dubbingiem.

„Na Wspólnej” - styczeń 2003 roku

Do tej pory powstały 3473 odcinki, opowiadające o domu przy tytułowej ul. Wspólnej 17 w Warszawie i jego mieszkańcach – wychowankach domu dziecka. Serial jest międzynarodowym formatem firmy Fremantle, jego pierwowzorem jest niemiecki „Unter uns” („Między nami”), ale polska wersja opiera się na węgierskiej. Na antenie TVN od stycznia 2003 roku.

Wśród reżyserów odcinków serialu znaleźli się m.in. Ryszard Bugajski czy Wojciech Smarzowski, a wśród scenarzystów – Maria Czubaszek. W obsadzie dotąd byli m.in. Adam Fidusiewicz, Anna Cieślak, Łukasz Konopka, Leszek Lichota, Renata Dancewicz, Ewa Gawryluk czy Grażyna Wolszczak.

„M jak miłość” - listopad 2000 roku

Najpopularniejszy polski serial – niedawno zakończony 22. sezon oglądało średnio 3,43 mln widzów (dla porównania najnowszy sezon „Klanu” gromadził przed odbiornikami średnio 1,09 mln osób). W ub.r. odcinek z 2 lutego zgromadził największą widownię (4,28 mln) wśród wszystkich seriali.

TVP2 pokazuje go od 2000 roku, do tej pory wyemitowano 1665 odcinków. Jego fabuła również krąży wokół kilkupokoleniowej rodziny – tym razem Mostowiaków. Do 2007 roku scenarzystką wiodącą była Ilona Łepkowska (do 2008 roku również współproducentka).

Główne role odtwarzają m.in. Teresa Lipowska, Dominika Ostałowska, Katarzyna Cichopek i Małgorzata Pieńkowska.

W 2005 roku TVP sprzedała rosyjskiej firmie producenckiej prawa do serialu – był to pierwszy format serialowy polskiej produkcji sprzedany za granicę. „Lubow kak lubow” nie utrzymała się jednak długo – zdjęto ją po nieco ponad roku emisji.

„M jak miłość” miało też swoje czasopismo, w którym zamieszczano informacje na temat serialu, do części wydań dołączano płytę DVD z sześcioma odcinkami. Magazyn również nie cieszył się długim życiem – pierwszy numer ukazał się 11 października 2006 roku, a ostatni już 11 kwietnia 2007 roku.

„Na dobre i na złe” - listopad 1999 roku

To drugi po „Klanie” najdłużej emitowany bez przerwy serial w Polsce (pierwszy wśród seriali cotygodniowych). Emitowany na antenie TVP2 od listopada 1999 roku, dorobił się już 850 odcinków. Wśród reżyserów pojawili się Maciej Pieprzyca, Maciej Dejczer, Ryszard Zatorski i Piotr Wereśniak, a scenarzystkami były m.in. Ilona Łepkowska i Katarzyna Grochola.

Serial opowiada o podwarszawskim (fikcyjnym) miasteczku Leśna Góra i znajdującym się tam szpitalu, Początkowo koncentrował się wokół trójki lekarzy, granych przez Małgorzatę Foremniak, Artura Żmijewskiego i Krzysztofa Pieczyńskiego. Z czasem wszyscy ci aktorzy przestali występować w serialu, obecnie w głównych rolach można oglądać w „Na dobre i na złe” Michała Żebrowskiego, Kamilę Baar, Katarzynę Dąbrowską, Emilię Komarnicką-Klynstrę i Marcina Rogacewicza.

„Klan” - wrzesień 1997 roku

Na antenie zadebiutował 22 września 1997 roku, a więc niedługo będzie obchodził dwudziestopięciolecie. To najdłuższy polski serial, zarówno pod względem lat nieprzerwanej emisji, jak i liczby odcinków (tych do 5 sierpnia br. wyemitowano już 4011). Został wybrany przez widzów w konkursie na telenowelę, w który startowali również "Złotopolscy" (trafili do TVP2) oraz "Zaklęta".

Serial pojawiający się popołudniami na TVP1 opowiada o losach wielopokoleniowej rodziny Lubiczów. Akcja każdego odcinka rozgrywa się w dniu jego emisji.

W „Klanie” przewinęła się plejada polskich aktorów, m.in. Jan Kobuszewski, Wiktor Zborowski, Cezary Pazura, Jerzy Bończak, Agata Kulesza, Stefan Friedman, Jerzy Zelnik, Daniel Olbrychski, Emilian Kamiński, Karol Strasburger czy Rafał Zawierucha. Pojawili się tam także Jarosław Jakimowicz, Janusz Józefowicz, Maryla Rodowicz, Jerzy Owsiak (jako on sam) czy Zbigniew Wodecki (w roli księdza!).

Główne role grają Tomasz Stockinger, Barbara Bursztynowicz, Andrzej Grabarczyk, Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Izabela Trojanowska.

W 2016 roku gruchnęła wieść, że serial może nie być już kontynuowany. TVP poinformowała jednak, że umowa na dalszą produkcję została renegocjowana. Obecnie nic nie wskazuje, by „Klan” miał zniknąć - od 5 września w telewizyjnej Jedynce będzie emitowany kolejny sezon tasiemca.

Od początku emisji motywem muzycznym była napisana przez Krzesimira Dębskiego do słów Jacka Cygana piosenka „Życie jest nowelą”. Do 2021 roku serial rozpoczynał się od utworu wykonywanego przez Ryszarda Rynkowskiego, od tamtej pory śpiewają go aktorzy występujący w serialu (Izabela Trojanowska, Kaja Paschalska, Jacek Borkowski i Tomasz Stockinger).

Dołącz do dyskusji: Siedem najdłużej emitowanych polskich seriali

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl