SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Prawdziwy Janusz na plaży” w kampanii przestrzegającej turystów przed śmieceniem

Pod hasłem „Nie rób obciachu. Nie śmieć” ruszyła kampania społeczna Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Spot z kampanii „Nie rób obciachu. Nie śmieć” Article

Kampania jest oparta na spocie „Prawdziwy Janusz na plaży” podkreślającym w żartobliwej konwencji, że zostawianie odpadów na plażach, w lasach, czy nad jeziorami to prawdziwy powód do wstydu.

- Polskie plaże są bardzo atrakcyjne. Wypoczywają na nich nie tylko krajowi, ale i zagraniczni turyści. Urlop nad Bałtykiem to dla wielu osób szansa na wymarzone wakacje. Każdy chce odpoczywać w czystym i zadbanym miejscu. Wszyscy powinniśmy się troszczyć, aby takie właśnie były nasze kąpieliska, tereny rekreacyjne nad wodą, w lesie czy w parkach. Mamy wspaniałe plaże, jeziora, kompleksy leśne. I wszędzie występuje ten sam problem: porzucone przez letników odpady. To najczęściej plastik, butelki, puszki, niedopałki papierosów - wyliczył Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej podczas inauguracji kampanii.

- Problem jest poważny. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko i stan przyrody. W pierwszej kolejności plaża czy kąpielisko to funkcjonujący ekosystem, którego częścią staje się człowiek korzystający z jego walorów. Warto zadbać o czystość miejsc wypoczynku. Pamiętajmy, że z czasem plastikowe przedmioty, pod wpływem promieniowania UV, ścierania o piasek czy działania fal rozkładają się na mniejsze części, na końcu uzyskując mikro rozmiary. Są ogromnym zagrożeniem dla środowiska morskiego, a w konsekwencji dla człowieka - dodał Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

WFOŚiGW w Gdańsku realizuje kampanię wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Pomorskim Urzędem Wojewódzkim. - Akcja ma zwrócić uwagę nie tylko na czystość plaż, ale przede wszystkim uświadamiać, że człowiek jest częścią natury, a natura częścią człowieka. Tylko utrzymanie tej harmonii i równowagi daje nam wszystkim szansę na długie i dobre życie, w zgodzie i poszanowaniu środowiska - podkreślił wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Akcja obejmuje m.in. działania w internecie. W spocie tytułowego bohatera zagrał Rafał Ostrowski, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni.

Dołącz do dyskusji: „Prawdziwy Janusz na plaży” w kampanii przestrzegającej turystów przed śmieceniem

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl