SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kantar: PiS popiera 28 proc. wyborców, KO - 26 proc.

W grudniu na PiS chciało głosować 28 proc. zadeklarowanych uczestników wyborów, a na KO - 26 proc. - wynika z sondażu Kantar. 11 proc. zamierzało poprzeć ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, 8 proc. głosów otrzymała Konfederacja, a 7 proc. - Lewica.

Jarosław Kaczyński, fot. PiSArticle

Jak wynika z sondażu Kantar, w grudniu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 28 proc.

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, posiadającej ponad jedną czwartą głosów (26 proc.). Kolejną pozycję zająłby Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który to zostałby poparty przez 11 proc. wyborców. Poza czołową trójką uplasowała się Konfederacja uzyskująca poparcie na poziomie 8 proc. głosów oraz Lewica otrzymująca 7 proc. głosów.

Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska

Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska, osiągając 3 proc. poparcie wyborcze, ugrupowanie Kukiz’15 z 1 proc. głosów oraz partia Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskująca 1 proc. głosów.

W porównaniu do listopada odnotowano wzrost poparcia dla Konfederacji (o 3 punkty procentowe), Koalicji Obywatelskiej (o 2 punkty procentowe) oraz Ruchu Polska 2050 (o 1 punkt procentowy).

Spadek odnotowały Prawo i Sprawiedliwość (o 1 punkt procentowy), PSL-Koalicja Polska (o 1 punkt procentowy) oraz Kukiz’15 (o 1 punkt procentowy).

Lewica oraz Porozumienie nie odnotowały zmian. Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 15 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

W grudniu 66 proc. ankietowanych deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę (12 grudnia). 29 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Przeciwne stanowisko wyraża 24 proc. respondentów - 14 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, natomiast 10 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.

10 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

W porównaniu do wyników uzyskanych w listopadzie, o 1 punkt procentowy wzrósł odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować. Odsetek osób, które raczej poszłyby oddać swój głos odnotował spadek o 2 punkty procentowe. Odsetek badanych raczej nieplanujących głosować wzrósł o 3 punkty procentowe, natomiast udzielających odpowiedzi „zdecydowanie nie” odnotował spadek o 1 punkt procentowy.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-8 grudnia 2021 roku na reprezentatywnej próbie 975 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=646 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach) Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).

Dołącz do dyskusji: Kantar: PiS popiera 28 proc. wyborców, KO - 26 proc.

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dave
Co za bzdury. Jaki zdrowy człowiek głosuje na KO?
odpowiedź
User
don
Co za bzdury. Jaki zdrowy człowiek głosuje na KO?
Chyba na miałeś na myśli PIS.
odpowiedź
User
oleo
Kantar i wszystko jasne xD
odpowiedź