SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dlaczego Tomasz Lis miał badania psychiatryczne? Mamy odpowiedź prokuratury

Były redaktor naczelny „Newsweeka” ujawnił ostatnio, że przeszedł badania psychiatryczne, które zleciła prokuratura. Chodzi o sprawę nielegalnych reklam alkoholi zamieszczonych w dodatku do tygodnika, którym kierował do 2022 r. Portal Wirtualnemedia.pl dowiedział się, dlaczego śledczy zlecili takie badania.

Tomasz Lis, fot. Twitter Tomasz Lis, fot. Twitter

- Ja znowu w prokuraturze. Sprawa reklamowania alkoholu. Badania psychiatryczne. Że też rządzących moim krajem nikt nie chce zbadać. Według mnie warto - poinformował w poniedziałek na Twitterze Tomasz Lis. Po kilku godzinach były naczelny "Newsweeka" napisał, że jest już po badaniach. - Zbadali mnie dziś psychiatrycznie. Myślę, że zdałem. I nadal jestem na żywo. Do wpisu publicysta załączył zdjęcie swojej najnowszej książki na tle siedziby Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Badania psychiatryczne Tomasza Lisa miały związek z zarzutem złamania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który prokuratura postawiła mu 14 kwietnia tego roku. Chodzi o reklamę wódek, brandy, whisky i likierów, którą zamieszczono w dodatku do „Newsweeka”. Reklama pokazywała logo producenta, nazwy i ceny przedstawianych napojów oraz linki do oferujących je sklepów internetowych. Redaktorem naczelnym "Newsweeka" Tomasz Lis był od wiosny 2012 r. do maja ubiegłego roku. Postępowanie w tej sprawie podjęła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów na podstawie zawiadomienia złożonego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Tomasz Lis przeszedł badania psychiatryczne. "Warto zbadać rządzących"

Prokuratura: Chodzi o przebyty przez Tomasza Lisa udar mózgu

Zapytaliśmy prokuraturę, dlaczego zleciła badania psychiatryczne Tomasza Lisa.

- Prokuratura Rejonowa Warszawa - Mokotów nadzoruje postępowanie przeciwko Tomaszowi L. podejrzanemu o czyn art. 45 (2) ust. 3 w zw. z art. 45 (2) ust. 1 ustawy z dnia 26.10.1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W toku postępowania, z uwagi na przebyty kilkukrotnie przez Tomasz L. udar mózgu, o którym mowa w licznych artykułach prasowych zamieszczonych w sieci Internet, a tym samym przebyte leczenie neurologiczne, niezbędne było dopuszczenie dowodu z opinii dwóch biegłych psychiatrów na okoliczność m.in. ustalenia, czy zdolność podejrzanego do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem nie była zniesiona lub w znacznym stopniu ograniczona - odpowiedział portalowi Wirtualnemedia.pl prokurator Szymon Banna z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Tomasz Lis nie przyznał się do winy. Za naruszenie zakazu reklamy mocnych alkoholi, zapisanego w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości i o przeciwdziałaniu alkoholizmowi, grozi mu grzywna wynosząca do 10 do 500 tys. zł.

Wojewódzki i Palikot skazani za nielegalną reklamę alkoholi

Tydzień temu okazało się, że warszawski sąd skazał Janusza Palikota, Kubę Wojewódzkiego i Tomasza Czechowskiego za reklamowanie alkoholu w internecie. Były poseł Janusz Palikot ma zapłacić 80 tys. zł. Gwiazda TVN Jakub Wojewódzki i ich wspólnik Tomasz Czechowski skazani zostali na grzywny po 70 tys. zł. Poza tym Palikot ma zapłacić ok 9 tys. zł kosztów sądowych, a Wojewódzki i Czechowski po 8 tys. zł.

Sąd nie miał wątpliwości, że złamali ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi publikując w swoich mediach społecznościowych reklamy alkoholi należących do ich firmy, Manufaktury Piwa, Wódki i Wina. Zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury złożył aktywista Jan Śpiewak. Wyrok sądu miał charakter nakazowy i Janusz Palikot już zapowiedział odwołanie od niego.

Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki skazani. "O wyroku sądu dowiedziałem się od dziennikarki"

Dołącz do dyskusji: Dlaczego Tomasz Lis miał badania psychiatryczne? Mamy odpowiedź prokuratury

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gh
niesamowite jak można się stoczyć..
33 25
odpowiedź
User
fff
niesamowite jak można się stoczyć..

Tak, nie pij już tyle!
0 0
odpowiedź
User
Pit
Ten Pan już tylko bardziej się kompromituje.
Upadek- na żywo.
0 0
odpowiedź