SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska przejmuje resztę akcji Audioteki za 75 mln zł

Spółki zależne Wirtualna Polska Holding po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK przejęły większościowy pakiet akcji Audioteki. Wartość transakcji to 74,64 mln zł.

Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski (fot. materiały prasowe)Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski (fot. materiały prasowe)

W komunikacie giełdowym Wirtualna Polska Holding wyliczono, że na sfinalizowane właśnie przejęcie złożyło się kilka transakcji:
- Wirtualna Polska Media kupiła od osoby fizycznej i KMB Fundacji Rodzinnej 850 tys. akcji Audioteki za ok. 72,25 mln zł,
- Stacja Służew kupiła od kolejnej osoby fizycznej 8 156 akcji Audioteki za 0,69 mln zł,
- Stacja Służew od dwóch osób fizycznych przejęła 20 003 warrantów subskrypcyjnych na akcje Audioteki za 1,7 mln zł,
- Stacja Służew kupiła 10 akcji Audioteka od GPV I FIZAN za ok. 1 tys. zł.

W efekcie Wirtualna Polska Holding poprzez spółki zależne będzie mieć akcje Audioteki stanowiące 100 proc. kapitału i głosów na walnych zgromadzeniach. Holding sfinalizował przejęcie z transzy kredytu capex w ramach umowy kredytowej zawartej na początku 2020 roku.

Na początku czerwca należące do Wirtualna Polska Holding spółka Wirtualna Polska Media oraz Stacja Służew, spółki z grupy WP Holding, zawarły warunkową transakcję kupna akcji oraz warrantów subskrypcyjnych spółki Audioteka Przed zawarciem transakcji Stacja Służew miała akcje stanowiące łącznie ok. 59,5 proc. kapitału zakładowego Audioteki oraz warranty subskrypcyjne uprawniające do konwersji na akcje Audioteka, które łącznie z posiadanymi akcjami stanowią ok. 61 proc. w kapitale zakładowym Audioteki.

Spółki skierowały do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodę na to przejęcie, uzyskały ją w połowie lipca.

Pod koniec września ub.r. Stacja Służew dokupiła ponad 50 proc. akcji Audioteki, inwestując w nią łącznie 95,3 mln zł. Na potrzeby przejęcia implikowaną wartość przedsiębiorstwa Audioteki oszacowano na 156,4 mln zł, przy czym spółka na koniec ub.r. miała jeszcze 21 mln zł wolnych środków.

- Audioteka to świetnie zarządzany produkt, w szybko rosnącej kategorii usług audio. Dzięki tej akwizycji dywersyfikujemy przychody Wirtualnej Polski Media o kolejną, obok WP Pilot, usługę subskrypcyjną, z której korzysta ponad 200 tys. osób. To także druga w ostatnim czasie transakcja, która wzmacnia obecność WP na rynkach zagranicznych - uzasadniał wówczas Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski.

W ub.r. grupa Audioteka przy 99,89 mln zł przychodów osiągnęła 14,9 mln zł zysku EBITDA i 6,81 mln zł zysku netto.

Rekordowe wyniki Wirtualnej Polski

W drugiej połowie ub.r. Wirtualna Polska Holding oprócz kupna Audiotekę przeprowadziła serię innych akwizycji. Wyłożyła 12,6 mln zł na 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite, 28 mln zł (plus ewentualnie 9 mln zł) za 100 proc. udziałów Mediapopu, wydawcy m.in. Jastrzabpost.pl, Pysznosci.pl i Genialne.pl, 1,4 mln zł za Benchmark.pl oraz 20,9 mln zł za przejęła 44,5 proc. udziałów e-sklepu meblowo-wnętrzarskiego Selsey (wniosła do niego aportem Homebooka, wycenionego na 12 mln zł).

Ponadto zrealizowała swoje pierwsze przejęcie zagraniczne: za ok. 83 mln euro kupiła węgierską firmę Szallas, właściciela platform turystycznych do rezerwacji zakwaterowania na Węgrzech oraz w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wirtualna Polska Holding w zeszłym kwartale zwiększyła przychody swojego segmentu reklamowo-subskrypcyjnego o 24,2 proc. do 163,18 mln zł, z czego 158,33 mln zł to przychody gotówkowe. - Głównie dzięki większym przychodom z subskrypcji, a także uwzględnieniu wyników spółek Grupy Audioteka, Benchmark, Mediapop od IV kwartału 2022 r. - wskazała firma w sprawozdaniu.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska przejmuje resztę akcji Audioteki za 75 mln zł

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kulą w płot
Serio wierzycie, że książki gadane (często w żenujący sposób interpretowane przez lektora), będą tak rozchwytywane? To, że ludzie nie czytają nie oznacza, że nie mają na to czasu, a w samochodzie / tramwaju go trochę wygospodarują i będą płacić 5 dych za miesięczny dostęp. Jeśli już to raz, dwa razy by się pochwalić na FB), nie czytają bo są zainteresowani. Zmiana nośnika czy formy podania książki nic tu nie zmieni. Moim zdaniem źle zainwestowane 75 baniek.
odpowiedź
User
bryndza
Skąd wp miała jeszcze 75 mln? Przecież to już się czyta gorzej niż super expres, ludzie tam wchodzą wyłącznie z sentymentu.
odpowiedź
User
gb
Serio wierzycie, że książki gadane (często w żenujący sposób interpretowane przez lektora), będą tak rozchwytywane? To, że ludzie nie czytają nie oznacza, że nie mają na to czasu, a w samochodzie / tramwaju go trochę wygospodarują i będą płacić 5 dych za miesięczny dostęp. Jeśli już to raz, dwa razy by się pochwalić na FB), nie czytają bo są zainteresowani. Zmiana nośnika czy formy podania książki nic tu nie zmieni. Moim zdaniem źle zainwestowane 75 baniek.


Tak
odpowiedź