SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejne obniżki honorariów w „Chwili dla Ciebie”

Współpracownicy „Chwili dla Ciebie” (Wydawnictwo Bauer) zostali poinformowani o obniżkach o 10 proc. honorariów i wycen za teksty, zdjęcia czy rysunki. Powodem tej decyzji ma być „kryzys ekonomiczny” spowodowany pandemią koronawirusa - wynika z  informacji portalu Wirtualnemedia.pl. To kolejna obniżka w pandemii.

fot. materiały prasoweArticle

Pod koniec kwietnia 2020 roku – miesiąc po tym, jak oficjalnie w Polsce rozpoczął się lockdown spowodowany pandemią koronawirusa – Wydawnictwo Bauer ogłosiło, że w „Chwili dla Ciebie” współpracownicy na tzw. wierszówce otrzymają wynagrodzenie mniejsze o 15 proc. Wtedy redaktor naczelny tytułu Jarosław Mrozek miał rozesłać tę informację mailowo, a obniżka honorariów obejmie teksty, zdjęcia, rysunki oraz kilometrówkę. Przy realizacji mniejszych reportaży zwrot kosztów podróży miał być realizowany tylko do 100 kilometrów w jedną stronę.

Kolejna obniżka honorariów

Jak się dowiadujemy, to jednak nie koniec obniżek. Redaktor naczelny tytułu w niedzielę po południu miał rozesłać maile do współpracowników „Chwili dla Ciebie”.

"Bardzo mi przykro, ale z powodów niezależnych ode mnie, w tym m.in. trwającego głębokiego kryzysu ekonomicznego muszę dokonać zmian w budżecie honorariów w Chwili dla Ciebie (CdC). W związku z tym obniżamy w CdC honoraria, a co za tym idzie wyceny - o 10 procent wobec dotychczasowych stawek. Mam tutaj na myśli teksty, zdjęcia, rysunki itd.” - mogli przeczytać w mailu współpracownicy gazety.

Obniżki mają obowiązywać od 1 lutego 2021 roku. Decyzja ma obowiązywać także wobec piszących dla dwumiesięcznika „Chwila dla Ciebie Ekstra”, licząc od 2. numeru w 2021 roku.

Spytaliśmy Bauer o komentarz do sprawy, czekamy na odpowiedź.

Pod koniec kwietnia 2020 roku spółka zdecydowała, że z powodu pandemii koronawirusa zwolni 27 osób i zamknie tytuły: „Barwy Życia”, „Historie o Duchach”, „Kalejdoskop Losów”, „Sekrety i Namiętności”, „Śledztwo”, „Szczypta Magii”, „Życie i Nadzieja” oraz wydania specjalne czasopism: "Świat Wiedzy", "Z Życia Wzięte", "Sukcesy i Porażki", "Chwila dla Ciebie", "100 Rad" i innych mniejszych (na przykład "Śledztwo").

Natomiast pod koniec listopada zwolniono kilka osób z takich tytułów jak: "Przyjaciółka", "Pani domu" i "Poradnik domowy". Połączono też dwie redakcje - magazynów "Pani" oraz "Twój Styl" w jeden zespół.

W 2019 roku przychody Wydawnictwa Bauer zmniejszyły się o 9,7 proc. do 416,9 mln zł. Jednocześnie zysk netto firmy poszedł w górę z 94,39 do 106,69 mln zł, ponieważ ograniczyła wydatki operacyjne o 11,2 proc. do 309,64 mln zł. Wiosną wydawca wskutek epidemii zrezygnował z niektórych czasopism i zwolnił kilkadziesiąt pracowników, których w ub.r. miał 550.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej