SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zawieszono proces wytoczony TVN przez byłego operatora. Najpierw spór z ZUS-em

Proces wytoczony TVN przez Kamila Różalskiego, związanego z nadawcą przez lata jako operator obrazu, został zawieszony na wniosek firmy. Wcześniej ma zostać rozstrzygnięty spór sądowy Różalskiego z ZUS-em.

- Sąd na wniosek #TVN zawiesił postępowanie w mojej sprawie (o uznanie istnienienia stosunku pracy) do czasu rozstrzygnięcia sporu z @zus_pl - poinformował Kamil Różalski na Twitterze. - Ale mój proces z ZUS jeszcze się nie zaczął, nie ma nawet pierwszego terminu mimo, że upłynęło ponad 1,5 roku. @MS_GOV_PL (Ministerstwo Sprawiedliwości - przyp.) przyjrzycie się? – spytał.

Zaznaczył, że w sporze z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych „chodzi o przedawnienie się składek na ZUS, których TVN nie płacił łamiąc prawo pracy w obszarze zatrudnienia”.

Na początku br. Prokuratura Krajowa nakazała prokuratorowi okręgowemu w Warszawie wstąpienie do postępowania w sądzie pracy Kamila Różalskiego i TVN. Postępowanie prokuratorskie w tej sprawie zostało z kolei objęte nadzorem służbowym departamentu ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Krajowej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Kamil Różalski kontra TVN

Kamil Różalski walczy o zaległe składki z byłym pracodawcą i ustalenie stosunku pracy co najmniej od 2021 roku, kiedy to poinformował o tym media. Różalski, przez 23 lata operator obrazu w TVN, zarzuca nadawcy poważne naruszenia praw pracowniczych, zwłaszcza wobec grupy osób, które kilka lat temu pod presją zwierzchników musiały przejść z etatów na umowy cywilnoprawne. Według skarżącego, w takiej formie związanych było w pewnym okresie z nadawcą 1,8 tys. osób. - Ja, moje koleżanki i koledzy byliśmy traktowani jak ludzie drugiej kategorii. Stawaliśmy się ofiarami mobbingu, współczesnego niewolnictwa, wykluczenia zawodowego, szantażu, odwetu. Byliśmy zmuszani przez pracodawcę do pracy po 16-17 godzin dziennie, w wyniku czego traciliśmy zdrowie – stwierdził w jednym z facebookowych wpisów.

Zgodnie z procedurami w Discovery, Różalski wraz z grupą sygnalistów skierował do działu compliance w centrali koncernu pismo „o nieprawidłowościach, patologiach oraz łamaniu prawa w TVN S.A.” Dokument miał tam trafić 16 sierpnia 2019 roku, ale wyjaśnianie sprawy nie nabrało tempa. Według autorów przywoływanego dokumentu, współpracownicy nadawcy wykonują obowiązki typowe dla pracy na etacie. - W związku z tym powinniśmy zgodnie z prawem pracować na umowę o pracę na czas nieokreślony, a tym samym posiadać prawo do płatnego urlopu, zasiłku chorobowego oraz emerytury - wyliczyli.

Pod koniec lutego 2021 roku Różalski wytoczył też proces TVN, zarzucając nadawcy poważne naruszenia praw pracowniczych, zwłaszcza wobec grupy osób, które kilka lat temu pod presją zwierzchników musiały przejść z etatów na umowy cywilnoprawne. W sierpniu 2021 roku z podobnym pozwem wystąpił do sądu pracy inny były pracownik TVN Robert Wyczałkowski.

W maju 2022 roku Państwowa Inspekcja Pracy wystąpiła do sądu z pozwem o ustalenie stosunku pracy, wykonywanej przez Kamila Różalskiego - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Osobne postępowanie toczy się także w sprawie Wyczałkowskiego, przy czym PIP nie jest w nim stroną. Wiosną ub. roku Inspekcja Pracy we wnioskach po skontrolowaniu TVN przyznała, że Różalskiemu należała się umowa o pracę, gdyż jego zatrudnienie spełniało wszelkie warunki ku temu. Inspektorzy wystąpili więc do nadawcy z wnioskiem o stosowne przekształcenie umów, jednak ten - jak ujęto w piśmie - „przedstawił odmienne stanowisko”.

TVN zapewnił, że wszystko dzieje się zgodnie z prawem

Biuro prasowe TVN do zarzutów Różalskiego odniosło się tylko raz, jeszcze w 2021 roku, krótko po opublikowaniu jego pierwszego wpisu. - Warunki zatrudnienia wszystkich osób wykonujących wolne zawody w ramach współpracy z telewizją TVN, w tym operatorów kamer, są zgodne z prawem - zapewnił nadawca.

Pod koniec marca 2021 roku roku ogłoszono, że TVN Grupa Discovery zaproponowała pracownikom TVN24 nowe warunki pracy. Do końca czerwca 2021 r. kilkuset z nich dostało etaty. Szefowa komunikacji korporacyjnej w TVN, Katarzyna Issat, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl powtarzała też, że warunki zatrudnienia wszystkich osób wykonujących wolne zawody w ramach współpracy z telewizją TVN, w tym operatorów kamer - są zgodne z prawem.

Dołącz do dyskusji: Zawieszono proces wytoczony TVN przez byłego operatora. Najpierw spór z ZUS-em

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antykonfiarz
"Kamil Różalski Polish & Proud" w opisie konta - i to już wiele mówi o tym panu.
odpowiedź
User
zico
w PLL LOT cały personel pokładowy (piloci, oficerowie, stewardesy) zatrudnieni są na podstawie btb. Można? można
Czy Sasin i jego koledzy nie łamią praw pracowniczych? co na to PIP?
odpowiedź
User
jasne
iustytutka w todze już dawno dostała telefonicznie uzgodnione rozstrzygnięcie, reszta to tylko metodyka
odpowiedź