SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Języka Polskiego o „paskach” w „Wiadomościach”: 75 proc. to perswazje i emocje, częste manipulacje

Według analizy Rady Języka Polskiego 75 proc. spośród nieco ponad 300 „pasków” pokazanych w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP w latach 2016-2017 nie pełniło funkcji informacyjnej, tylko perswazyjną, kreacyjną i ekspresywną. - Język jest tu traktowany nie jako dobro społeczne, lecz jako instrument w walce politycznej służący jednemu z podmiotów politycznych w celu kreacji własnej wizji świata i narzucaniu jej obywatelom - ocenił prof. dr hab. Andrzej Markowski.

Dołącz do dyskusji: Rada Języka Polskiego o „paskach” w „Wiadomościach”: 75 proc. to perswazje i emocje, częste manipulacje

74 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Spraw Panie aby te dziennikarzyny zrozumialy bo yntelygentni telewidzowie z Pisu i tak nie załapią.
odpowiedź
User
Robert
1. Wybór przedmiotu analizy nie odnosi sie do zapisów w ustawie o ochronie j. polskiego.
2. Jeśli autorzy już dokonali takiego wyboru to należało poszerzyć badania o analizę podobnych programów (np. TVN, Polsat). Badania porównawcze stwarzają szansę szerszego ujęcia zjawiska, a pastwienie sie nad jednym programem nie uprawnia do tak. ogólnych wniosków.
3. Autorzy nie są specjalistami z politologii, a tym bardziej z dziennikarstwa. Powinni wiedzieć, że obiektywizm o którym tak często piszą jest jedynie postulatem teoretycznym, a nie realnością. Chyba, dziennikarze że zaczną opisywać rzeczywistość językiem matematyki.
4. W 3 przypisie wspomnianego raportu, aż 3 razy pojawia sie stwierdzenie "mniej więcej". W opracowaniach naukowych takie pojęcie nie funkcjonuje, bowiem nie wiadomo, co ono oznacza, a użycie go aż 3 razy w tym dwa razy w jednym zdaniu jest po prostu żenadą i o zgrozo pokazuje ubogość słownictwa autorów, którzy powinni zgodnie z ustawą dbać o kulturę języka. W tym miejscu trudno nie przypomnieć sobie takiego starego przysłowia: "uczył Marcin Marcina..."
odpowiedź
User
Pawel
Jakby rozliczono porzadnie komune i postkomune to mniej byloby niewygodnych paskow.
odpowiedź