SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora chce kupić pozostałe 60 proc. udziałów Eurozetu, szykuje wniosek do UOKiK-u

Zarząd Agory zdecydował, że spółka zamierza skorzystać z opcji kupna pozostałych 60 proc. udziałów Eurozetu, którego 40 proc. przejęła w lutym za 130 mln zł. Firma przygotowuje wniosek w tej sprawie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Article

- Podjęcie decyzji o zamiarze wykonania opcji nie jest równoznaczne z wykonaniem, ani nie powoduje po stronie spółki obowiązku wykonania, opcji call, zgodnie z postanowieniami umowy wspólników - zaznaczono w komunikacie giełdowym Agory.

- Ostateczna decyzja spółki o ewentualnym skierowaniu do SFS Ventures oświadczenia o woli skorzystania z opcji call jest uwarunkowana, w szczególności, uzyskaniem zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na nabycie przez spółkę wszystkich udziałów w kapitale zakładowym Eurozet posiadanych przez SFS Ventures - dodano.

Na razie Agora zaczyna przygotowywać zgłoszenie dotyczące zamiaru koncentracji przedsiębiorstw. Jak tylko dokument będzie gotowy, zostanie skierowany do prezesa UOKiK-u.

Agora 40 proc. udziałów Eurozetu kupiła od Czech Media Invest w lutym br., płacąc 130,75 mln zł (we wtorek poinformowano o skorygowaniu ceny w dół o 81,4 tys. zł). Jednocześnie czeska spółka SFS Ventures przejęła 60 proc. udziałów Eurozetu (nie podano wartości tej transakcji).

Agora zyskała tzw. opcję call, czyli prawo do przejęcia od SFS Ventures tych udziałów. Będzie mogła z niego skorzystać między lutym 2022 a czerwcem 2022 roku.

UOKiK analizuje, czy Agora nie przejęła już kontroli nad Eurozetem

Transakcji z lutego Agora nie zgłosiła do akceptacji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Firma uzasadniała, że kupiła pakiet mniejszościowy Eurozetu, tym samym nie przejmując nad nim kontroli operacyjnej. UOKiK w marcu podjął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, sprawdza, czy spółka postąpiła prawidłowo.

Członkowie zarządu Agory dwa tygodnie temu na konferencji prasowej informowali, że firma przekazała regulatorowi wszystkie materiały, o które prosił. Nie wiadomo, jak długo potrwa jego postępowanie. Jest prowadzone w sprawie, a nie przeciw jakiemukolwiek podmiotowi.

Eurozet przede wszystkim nadaje Radio ZET, Chillizet, Meloradio, Radio Plus i Antyradio oraz wydaje ich serwisy internetowe. W ub.r. w ujęciu skonsolidowanym zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 3,5 proc. do 197,47 mln zł oraz 26,8 mln zł zysku netto.

Według badania Radio Track od czerwca do sierpnia br. Radio ZET miało 12,3 proc. udziału w rynku słuchalności, Radio Plus - 2,4 proc., Antyradio - 2,1 proc., Meloradio - 1 proc., a Chilli Zet - 0,2 proc. W sierpniu br. witryny internetowe Eurozetu zanotowały 9,74 mln użytkowników i 93 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

Do Grupy Radiowej Agory należą stacje Radio Złote Przeboje (od czerwca do sierpnia br. miało 3 proc. udziału w rynku słuchalności), TOK FM (1,8 proc.), Radio Pogoda (1 proc.) i Rock Radio (0,4 proc.). W pionie radiowym Agora w pierwszej połowie br. zanotowała 50 mln zł przychodów (po spadku o 9,4 proc. w skali roku) i 8,2 mln zł zysku EBITDA (wobec 10,1 mln zł rok wcześniej.

Agora zainwestowała w ROI Hunter, Online Technologies HR i Move TV

Jesienią ub.r. i w czerwcu br. Agora wzięła udział w dwóch rundach finansowania czeskiej spółki ROI Hunter. W efekcie przejęła 24 proc. jej udziałów za ok. 4,4 mln euro. ROI Hunter oferuje platformę marketingową umożliwiającą firmom z branży e-commerce promowanie i sprzedaż produktów za pośrednictwem Google’a i Facebooka.

W połowie lipca należąca do Agory spółka AMS przejęła 60 proc. udziałów spółki Piano Group, operatora sieci MoveTV obejmującej ponad 900 ekranów w 191 klubach fitness w całej Polsce. Na razie zapłaciła za nie 6,5 mln zł zaliczki.

Natomiast w zeszłym tygodniu Agora kupiła kolejne udziały spółki Online Technologies HR oferującej aplikację HRlink.pl do rekrutacji pracowników. W efekcie udział Agory w jej kapitale wzrósł z 46,15 do 79,8 mln zł.

W pierwszej połowie br. grupa kapitałowa Agora zanotowała wzrost przychodów o 7,8 proc. do 578,2 mln zł oraz 10 mln zł straty netto (wobec 9,9 mln zł zysku przed rokiem). Mocno zwiększyły się wpływy z kin Helios i grupy AMS, a koszty obciążyło zamknięcie dwóch drukarni.

Dołącz do dyskusji: Agora chce kupić pozostałe 60 proc. udziałów Eurozetu, szykuje wniosek do UOKiK-u

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl