SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Resort cyfryzacji ostrzega przed aplikacjami z Barbie

Ministerstwo Cyfryzacji wydało ostrzeżenie przed popularnymi w ostatnich dniach internetowymi programami do generowania zdjęć w stylu lalki Barbie. "W sieci dostępne są dwie aplikacje: barbieselfie.ai i bairbie.me – obie stanowią duże zagrożenie dla naszych danych" - informuje resort. 

fot. Facebook.com/Ministerstwo Cyfryzacji fot. Facebook.com/Ministerstwo Cyfryzacji

O zagrożeniu danych osobowych w kontekście używania strony bairbie.me, służącej do generowania awatarów, pisaliśmy już na łamach Wirtualnemedia.pl. Rozrywkowa strona do tworzenia "swoich wersji Barbie i Kenów"  szybko zdobywa popularność wśród polskich użytkowników, jednak nie spełnia wymogów dotyczących europejskich regulacji RODO.

Kamil Sadkowski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa ESET, w komentarzu dla Wirtualnemedia.pl zwracał uwagę, że domena "bairbie.me" została zarejestrowana ledwie w połowie lipca, nie należy do firmy Mattel, marki Barbie ani nie jest związana z żadnymi, związanymi z nimi podmiotami.

- [Bairbie Me] Przetwarza zdjęcia użytkowników, a więc ich wizerunki, będące danymi osobowymi. Brak jednak informacji zgodnej z RODO, w jaki sposób przetwarzane są te dane, np. czy zdjęcie zostaje usunięte zaraz po jego przesłaniu, czy jest przez jakiś czas przechowywane na serwerach albo czy wzbogaca dane sieci neuronowej, służącej do generowania kolejnych awatarów - wskazywała ekspert w komentarzu dla Wirtualnemedia.pl.

Ministerstwo Cyfryzacji o stronach-generatorach zdjęć Barbie: zagrożenie dla naszych danych

W poniedziałek komunikat na temat Bairbie Me oraz drugiej popularnej ostatnio strony  Barbieselfie AI wydało Ministerstwo Cyfryzacji. W ocenie resortu te programy "stanowią duże zagrożenie dla naszych danych".

"Akceptując politykę prywatności usługi barbieselfie.ai dajemy dostęp do: kamery smartfona, historii płatności, lokalizacji GPS danych rejestracyjnych; dokładnych danych technicznych smartfona, danych o zaangażowaniu użytkownika w mediach społecznościowych, informacji o interakcjach z innymi usługami, danych z ankiet i konkursów" - wylicza w komunikacie ministerstwo.

"Aplikacja bairbie.me nie spełnia wymagań Ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o ochronie danych osobowych (RODO) – nie wiemy więc jakie informacje są przejmowane i do czego będą wykorzystywane" - informuje resort cyfryzacji.

"W związku z ostrzeżeniem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji w dniu 31.07.2023 roku na temat stron bairbie.me oraz barbieselfie.ai firma Mattel, właściciel marki Barbie, oświadcza, że Mattel oraz marka Barbie nie są właścicielami stron bairbie.me oraz barbieselfie.ai - czytamy w oświadczeniu firmy Mattel, przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl we wtorkowe popołudnie. 


 

Dołącz do dyskusji: Resort cyfryzacji ostrzega przed aplikacjami z Barbie

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mObywatel
Najbardziej to bym ostrzegał przed aplikacjami rządowymi służącymi do inwigilacji
24 8
odpowiedź
User
Wolny suweren
W dzisiejszych czasach to lepiej mieć nokie 3310 i płacić tylko gotówką
0 0
odpowiedź
User
Harmony
Ufff jak to dobrze że mam Huawei
15 7
odpowiedź