SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trzy rozgłośnie radiowe wnioskują o nadawanie w DAB+ po ogłoszeniach KRRiT

Znamy listę wnioskodawców po ogłoszeniach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczących nadawania w standardzie DAB+ w Rzeszowie i Poznaniu. Emisją cyfrową w tych miastach zainteresowanych są trzy stacje radiowe.

KRRiT rozpisała konkursy na nadawanie w DAB+ w stolicach Podkarpacia i Wielkopolski w marcu. W Rzeszowie na kanale 9B chce nadawać katolickie Radio Via. Z kolei w Poznaniu na kanale 5C chcą nadawać: Radio Elka i Konin FM.

Już wcześniej koncesję na nadawanie w DAB+ w Rzeszowie otrzymały: Bezpieczna Podróż, Radio Leliwa, Radio Muzo.fm, Radio Open FM i Radio Profeto. KRRiT zdecydowała, że w ramach jednego multipleksu można nadawać do 12 stacji. Tym samym po wniosku Radia Via 6 miejsc pozostaje wolnych. W Poznaniu wcześniej koncesję otrzymały: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Muzo,fm, Radia Nuta, Radio Open FM, Radio Profeto, Wasze Radio FM. Po wnioskach Radia Elka i Konin FM dwa miejsca pozostają wolne.

Czterech chętnych na nadawanie analogowe w Odalanowie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała też listę chętnych na nadawanie w Odolanowie w Wielkopolsce na analogowej częstotliwości 94,9 FM. O koncesję w tym mieście ubiegają się rozgłośnie:  Radio Elka, Września FM, Meloradio, Złote Przeboje i SuperNova.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o czterech podmiotach, które chcą zostać operatorami multipleksów lokalnych cyfrowego radia DAB+ w siedmiu lokalizacjach. Konkurs rozpisany przez UKE w kwietniu dotyczy nadawania w siedmiu lokalizacjach i ich okolicach: Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie, Tarnowie, Warszawie, Katowicach, Częstochowie. Emisja może odbywać się z więcej niż jednego nadajnika w danej lokalizacji. Swoje oferty zgłosiły firmy: Transmisja (operator FM na Podkarpaciu), PSN Infrastruktura (operator FM w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju i DAB+ w Łodzi), DABCOM (operator już istniejącej emisji eksperymentalnej DAB+ w Andrychowie) i BCAST (operator FM w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju i eksperymentalnych emisji DAB+ w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach).

Nadawcy prywatni niezbyt zainteresowani rozwojem DAB+

W DAB+ dominują rozgłośnie Polskiego Radia, katolickie i lokalne. Najwięksi nadawcy komercyjni w Polsce z dystansem podchodzą do tej formy cyfryzacji radia. Wolą skupić się na utrzymaniu analogowych częstotliwości i rozwoju radia internetowego. KRRiT tłumaczy opóźnienia we wdrażaniu DAB+ pandemią koronawirusa.

Dołącz do dyskusji: Trzy rozgłośnie radiowe wnioskują o nadawanie w DAB+ po ogłoszeniach KRRiT

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lol
Poznań żąda radia Konin FM ;) czy Wy to słyszycie? ;)
0 0
odpowiedź
User
Test
A szkoda że prywatni nadawcy nie są zainteresowani DAB+, przecież to jest dużo lepsza jakość dźwięku. Póki co z ciekawych stacji dostępnych w DAB+ jest Polskie Radio Chopin, no i może OFF Radio
0 0
odpowiedź
User
Loc
A szkoda że prywatni nadawcy nie są zainteresowani DAB+, przecież to jest dużo lepsza jakość dźwięku. Póki co z ciekawych stacji dostępnych w DAB+ jest Polskie Radio Chopin, no i może OFF Radio


Jest Pan w zasięgu FM i ma Pan lepszą jakość w DAB? Proszę kupić nowy odbiornik FM.
Szykuje się jeszcze bałagan z regionami. Jakieś Koniny dla Poznania, Tarnobrzeg dla Rzeszowa. Nie warto kupować odbiorników DAB+.
0 0
odpowiedź