SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przychody wideo firmy obsługującej Polsat Box i Canal+ spadły o 8,3 proc.

Eutelsat, który zakończył rok finansowy 30 czerwca, odnotował spadek przychodów wideo o 6,3 proc. w ujęciu rok do roku. CEO firmy Eva Berneke poinformowała, że prawdopodobnie we wrześniu zakończona zostanie fuzja z OneWeb, brytyjskim dostawcą internetu satelitarnego.

Anteny satelitarne Canal+ i Cyfrowego PolsatuAnteny satelitarne Canal+ i Cyfrowego Polsatu

Łączne przychody francuskiej firmy w roku finansowym 2022-2023 wyniosły 1,131 mld euro, co oznacza spadek o 1,8 proc. Przychody wideo, które stanowią 62 proc. wszystkich w tym okresie osiągnęły pułap 705 mln euro (spadek o 8,3 proc.). Pocieszeniem dla Eutelsata jest wzrost przychodów z tytułu łączności mobilnej (o 26,8 proc.). Przychody w IV kwartale roku finansowego (od kwietnia do końca czerwca) wyniosły 170 mln euro, (spadek o 9,7 proc. rok do roku).

- Rok finansowy 2022-23 był bardzo dobry dla Eutelsata. Osiągnęliśmy przychody na najwyższym poziomie naszych oczekiwań, możemy pochwalić się wysokim poziomem rentowności i  generowaniem wolnych przepływów pieniężnych. Z komercyjnego punktu widzenia zaobserwowaliśmy duży ruch w naszych pionach łączności, potwierdzając naszą strategię zmiany naszego modelu biznesowego w celu sprostania nowym technologiom - stwierdziła Berneke.

Dlaczego spadają przychody wideo?

Firma przewiduje powrót do ścieżki wzrostu w roku finansowym 2023-24. Pomóc mają w tym nowe satelity na orbicie, jak Hot Bird 13F i Hot Bird 13G, a także przygotowywana od dawna fuzja z OneWeb, brytyjskim dostawcą internetu satelitarnego. To konkurent Starlinka, który pozwala na korzystanie z szybkiego internetu daleko od światłowodów.
 
Negatywny wpływ na wyniki miało zakończenie współpracy z turecką platformą DigiTurk. Nie korzysta już z pozycji Eutelsat 7E, tylko tańszej Türksat 42E. Także Canal+ Polska na początku roku zredukował liczbę wynajmowanych transponderów z ośmiu do sześciu. - Zmniejszyliśmy liczbę kanałów, które podnosiliśmy na satelitę w ramach usługi komercyjnej, a dodatkowo zoptymalizowaliśmy wykorzystanie pozostałego pasma - informował wówczas Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+.

Ponadto francuska firma musiała wcielić w życie sankcje dotyczące rosyjskich i irańskich kanałów telewizyjnych. Przed rokiem propagandowe stacje zniknęły z używanej przez Polsat Box i Canal+ pozycji orbitalnej Hot Bird 13E. Później Eutelsat był krytykowany za to, że na popularnej  w Rosji pozycji (Eutelsacie 36E) wynajmuje miejsce platformom NTV Plus i Trikolor. Na transponderach miały też być dostępne stacje, które wzywały do nienawiści wobec Ukraińców. Firma przyznała, że jej 6,7 proc. przychodów pochodzi od rosyjskich klientów i chce zachować neutralność. W grudniu 2022 roku francuski regulator Arcom po decyzji sądu wezwał Eutelsata do usunięcia propagandowych stacji. Eutelsat zastosował się do tego postanowienia.

Dołącz do dyskusji: Przychody wideo firmy obsługującej Polsat Box i Canal+ spadły o 8,3 proc.

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cc
"zoptymalizowaliśmy wykorzystanie pozostałego pasma"

Typowa korporacyjna nowomowa. Ani słowa, że ściśnięto kanały i obniżono bitrate.

Wciąż też wiele kanałów z oferty nadaje w marnym SD (choćby kanały tematyczne TVP), które w kablówkach czy DVB-T są w HD.
odpowiedź