SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Aalyria - nowy projekt Google, który ma zrewolucjonizować sieci komunikacyjne

Holding Alphabet, do którego należy Google, wyodrębnił jako osobną firmę projekt o nazwie Aalyria. Startup będzie zajmował się superszybkimi sieciami komunikacyjnymi.

Article

W ramach Google projekt funkcjonował pod nazwą kodową "Minkowski". Pracujący przy nim specjaliści zajmowali się oprogramowaniem dedykowanym szybkim sieciom komunikacyjnym, obejmującym zarówno naziemne, jak i satelitarne technologie.

Teraz, jako wyodrębniona firma Aalyria, zespół ma pracować nad "hiperszybkimi, ultrabezpiecznymi i wysoce kompleksowymi sieciami komunikacyjnymi, które obejmują ziemię, morze, powietrze i przestrzeń kosmiczną".

Ambicją startupu jest radykalna poprawa komunikacji satelitarnej, łączności Wi-Fi w samolotach oraz innych połączeń komórkowych. Ma on już zabezpieczony kontrakt o wartości 8,7 mln dolarów z amerykańską jednostką rządową Defense Innovation Unit.

W oficjalnym komunikacie prasowym dotyczącym startu firmy Aalyria czytamy, że dysponuje ona technologią komunikacji laserowej Tightbeam, "o skali i szybkości nieporównywalnie większej niż wszystko, co obecnie istnieje". Tightbeam ma zapewniać łączność na terenach o słabej, czy też żadnej infrastrukturze. Ponadto technologia znacząco poprawia jakość komunikacji satelitarnej, łączności Wi-Fi w samolotach i na statkach oraz łączności komórkowej.

Funkcję CEO Aalyrii objął Chris Taylor, ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego z doświadczeniem w kierowaniu firmami współpracującymi z rządem. W radzie doradców startupu znalazło się kilku byłych pracowników i dyrektorów Google, a także Vint Cerf, uważany za jednego z ojców internetu.

Google będzie miało w Aalyrii mniejszościowy pakiet akcji. Wcześniej koncern przetransferował do spółki własność intelektualną, patenty, a także przestrzeń biurową, nad którymi pracował w ciągu ostatniej dekady.

Dołącz do dyskusji: Aalyria - nowy projekt Google, który ma zrewolucjonizować sieci komunikacyjne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl