SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmiany na multipleksach TVP. Dodatkowy kanał naziemnie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała nowy rozkład miejsc na multipleksach Telewizji Polskiej po zmianie standardu MUX-3 na DVB-T2/HEVC. Kanały TVP ABC i TVP Kultura trafią na trzeci multipleks. Z kolei do naziemnej telewizji cyfrowej powróci TVP World. Będzie dostępny za pośrednictwem MUX-6.

Wyszukiwanie kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Adrian Gąbka) Wyszukiwanie kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Adrian Gąbka)

W połowie grudnia MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia) zmieni standard na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Pierwszy etap przełączeń na nowy standard nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, tj.: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. We wschodniej części Polski, tj. w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, przełączenie będzie miało miejsce w nocy z 18 na 19 grudnia.

Co zmieni się na multipleksach?

Standard DVB-T2 pozwala na zwiększenie liczby nadawanych kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości. Po migracji stacje TVP3 i TVP Historia będą dostępne w jakości HD. Wcześniej drogą naziemną można je było oglądać tylko w standardowej rozdzielczości.

KRRIT poinformowała, że zgodnie z deklaracją TVP na MUX-3, od 19 grudnia dostępne będą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP ABC i TVP Kultura. Tym samym liczba kanałów zostanie zwiększona z 6 do 8. W skład MUX-6 od 13 stycznia 2024 roku mają z kolei wchodzić: TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, Alfa TVP, Belsat TV i TVP World. To 8 stacji zamiast dotychczasowych 9.

Pierwsza decyzja rezerwacyjna pozwalała nadawcy publicznemu na emisję 8 kanałów w ramach szóstego multipleksu. TVP na początku roku nadawała w ten sposób 9 stacji. Urząd Komunikacji Elektronicznej zaczął wyjaśniać sprawę. TVP zdecydowała się więc na usunięcie anglojęzycznego kanału TVP World. W międzyczasie nadawca publiczny wystąpił o zgodę na zmianę decyzji rezerwacyjnej, aby móc nadawać 9 stacji. UKE na to przystał. TVP World nie powrócił jednak na multipleks. Jego miejsce zajął kanał TVP ABC, który opuścił MUX-1.

TVP World zaoferowano  jako stację wirtualną. Działa tylko dla odbiorców naziemnych z telewizorami obsługującymi HbbTV i podłączonymi do internetu. Z deklaracji nadawcy publicznego wynika, że od połowy stycznia kanał znów będzie dostępny naziemnie. Nie nastąpi to zaraz po przejściu MUX-3 na DVB-T2, ponieważ TVP w ramach MUX-6 do 12 stycznia będzie emitować duble TVP1, TVP2 i TVP Info, a TVP ABC i TVP Kultura opuszczą szósty multipleks dopiero po tym dniu. Nadawca publiczny chce, żeby w okresie przejściowym jego główne anteny były łatwo dostępne. 

Po zmianach TVP pozostanie jedno wolne miejsce na MUX-6. Pytaliśmy nadawcę publicznego czy zamierza zaoferować w naziemnej telewizji cyfrowej TVP HD i TVP Seriale, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Obie stacje są oferowane odpłatnie sieciom kablowym i platformom cyfrowym. Z karty powinności TVP wynika, że w 2024 roku powinien wznowić nadawanie kanał TVP 4K. W tej sprawie Telewizja Polska również milczy. Pod znakiem zapytania stoją transmisje w Ultra HD z Euro 2024, ale TVP posiada sublicencję do pokazywania Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w tej jakości.

KIM: 266 tys. domostw bez DVB-T2/HEVC

KRRiT informuje, że „utrzymanie dotychczasowego odbioru programów telewizji naziemnej MUX-3 w standardzie DVB-T było podyktowane dbałością o zachowanie bezpieczeństwa państwa w związku z rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę i rosyjskie działania dezinformacyjne na terenie Polski”. MUX-1, MUX-2 i MUX-4 z m.in. TVN, Polsatem i TV Puls zmieniły standard w pierwszej połowie 2022 roku. Przez to, że UKE zgodził się na dalszy termin w przypadku MUX-3, spadły realne zasięgi pozostałych multipleksów. Stacje prywatne zamierzają podliczyć potencjalnie utracone przychody reklamowe i ubiegać się o rekompensaty od Skarbu Państwa. Nadawcy komercyjni uważają, że opóźnienie zmiany standardu MUX-3 miało związek z wyborami parlamentarnymi i było faworyzowaniem TVP.

Z danych Krajowego Instytutu Mediów, zebranych do października 2023 roku wynika, że 266 tys. gospodarstw domowych, odbierających wyłącznie sygnał telewizji naziemnej, nie jest nadal przygotowanych do odbioru nowego standardu DVB-T2/HEVC. KIM ma opublikować szczegółowy raport w tej sprawie 23 listopada. Do końca 2022 roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania na zakup dekodera lub telewizora. Obecnie wznowienie programu nie jest planowane.

W poniedziałek TVP poinformowała, że zmiana standardu nadawania poprzedzona zostanie przygotowaną przez TVP kampanią informacyjną, z udziałem Krzysztofa Ziemca, prowadzącego „Teleexpress” w TVP1 i Tomasza Wolnego, prezentera „Panoramy” i „Pytania na śniadanie” w TVP2. W ramach kampanii na antenach Telewizji Polskiej oraz w mediach społecznościowych zostanie wyemitowanych ponad 2000 spotów informacyjnych. Tematy związane ze zmianą systemu nadawania będą też obecne w programach informacyjnych TVP, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków regionalnych.

Dołącz do dyskusji: Zmiany na multipleksach TVP. Dodatkowy kanał naziemnie

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aron
+ TVP Parlament
31 16
odpowiedź
User
Zero oglądalności
Kogo zdrowego na umyśle takie pyskowanie na straganie może zainteresować?
9 29
odpowiedź
User
Oleksander
A na hooy ta Belarus TV w Polszy???!!!
34 18
odpowiedź