SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Meczów w niekodowanych kanałach może być więcej, ale nieprędko

Ministerstwo Sportu i Turystyki chce aktualizacji listy ważnych wydarzeń sportowych, które mają być emitowane w kanałach niekodowanych. Nie nastąpi to jednak prędko, bo w tej kadencji Sejmu zostało zbyt mało czasu na nowelizację stosownej ustawy. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że szybko nie wejdzie też w życie rozporządzenie KRRiT, które nałożyłoby takie obowiązki na nadawców.

Mecze Ligi Konferencji Europy pokazuje serwis streamingowy ViaplayMecze Ligi Konferencji Europy pokazuje serwis streamingowy Viaplay

W Polsce kwestię znaczących wydarzeń, które muszą być pokazywane w kanałach ogólnodostępnych reguluje artykuł 20b ustawy o radiofonii i telewizji oraz wydane na jego podstawie rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Obecnie na liście ważnych wydarzeń mamy: Letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie; półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne; inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA. (lista zawarta w samej ustawie o radiofonii i telewizji); oraz Mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne; zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce; półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne; Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym; zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich; zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet; Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce (lista zawarta w rozporządzeniu KRRiT z 17 listopada 2014 r.) - wylicza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Sebastian Urban, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media.

Nieaktualne nazwy rozgrywek

Ustawa o radiofonii i telewizji ma ponad 30 lat, a rozporządzenie KRRiT prawie 10. W tym czasie niektóre rozgrywki sportowe zmieniły formuły lub nazwy. Liga Europy UEFA już w 2009 roku zastąpiła Puchar UEFA. W 2021 roku dodatkowo pojawiła się Liga Konferencji Europy.

- Jak widać, na powyższej liście nie ma Ligi Konferencji Europy UEFA. Nie ma też Ligi Europy UEFA, ale tutaj stoję na stanowisku, że Liga Europy UEFA jako kontynuacja Pucharu UEFA, powinna zostać uznana za znajdującą się na liście ważnych wydarzeń w rozumieniu polskiego prawa. Nie można, moim zdaniem, jednak stosować tych przepisów do Ligi Konferencji Europy UEFA, która powstała jako nowe rozgrywki w 2021 roku. Aby uznać Ligę Konferencji Europy UEFA za ważne wydarzenie w rozumieniu polskiego prawa, należałoby zmienić brzmienie art. 20b ustawy o radiofonii i telewizji lub wydać nowe rozporządzenie KRRiT w sprawie listy ważnych wydarzeń – wyjaśnia Urban.

„Minister Sportu i Turystyki dostrzega zasadność modyfikacji ustawy”

Rząd chce, żeby doszło do nowelizacji ustawy, w której lista rozgrywek, które muszą być dostępne w otwartej telewizji zostałaby rozszerzona.

- Z uwagi na nieaktualny katalog klubowych turniejów piłki nożnej organizowanych przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskich (UEFA), Minister Sportu i Turystyki dostrzega zasadność modyfikacji art. 20b ust. 2 pkt 3 poprzez uwzględnienie w jego brzmieniu Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Pucharu Konfederacji. Zmiany przepisów będą możliwe w ramach szerszej inicjatywy legislacyjnej obejmującej szereg zmian usprawniających rozwiązania z szeroko rozumianego prawa sportowego. Po zakończeniu prac w tym zakresie w Ministerstwie Sportu i Turystyki stosowne rozwiązania zostaną przedstawione w ramach rządowego procesu legislacyjnego – informuje Wirtualnemedia.pl biuro komunikacji Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Sęk w tym, że Puchar Konfederacji organizowała nie UEFA, tylko FIFA, a od 2017 roku nie jest on rozgrywany. W 2019 roku zapadła decyzja o jego całkowitej likwidacji. Niewykluczone, że resort pomylił rozgrywki z Ligą Konferencji Europy. Zostało kilka miesięcy do końca kadencji Sejmu, a przed nami wakacje i kampania wyborcza. Są więc niewielkie szanse na nowelizację ustawy do jesieni. Później obowiązywać będzie zasada dyskontynuacji. Nowy parlament nie będzie zajmował się projektami ustaw zgłoszonymi w poprzedniej kadencji. Prace będą prowadzone od początku.

- Kodowanie meczów polskich klubów w ramach rozgrywek Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy co do zasady jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy albo równolegle jest dostępna transmisja w telewizji otwartej albo gdy żadna telewizja otwarta nie wyraziła gotowości do zawarcia umowy licencyjnej na transmisję tych meczów. Nie ma natomiast w obecnym stanie prawnym przeszkód, moim zdaniem, żeby kodować mecze polskich drużyn w ramach Ligi Konferencji Europy UEFA - zauważa przedstawiciel Kancelarii Prawnej Media. Do końca sezonu 2023/2024 prawa do transmisji rozgrywek Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy ma Viaplay. W 2021 Telewizja Polska pozyskała sublicencję od skandynawskiej platformy na pokazywanie meczów Legii Warszawa w Lidze Europy. W 2022 roku TVP zawarła podobną umowę odnośnie spotkań Lecha Poznań w ramach Ligi Konferencji Europy.

Część zmian mogłaby szybciej wprowadzić KRRiT

Resort sporu uważa, że sprawę rozgrywek UEFA w ustawie o radiofonii i telewizji mogłoby rozwiązać nowe rozporządzenie KRRiT. - Nie można wykluczyć możliwości zmian na poziomie przepisów wykonawczych do wspomnianej wyżej ustawy. Zgodnie z upoważnieniem ustawowym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może - w drodze rozporządzenia - określić listę innych niż wymienione w ust. 2 ważnych wydarzeń, uwzględniając stopień społecznego zainteresowania określonym wydarzeniem i znaczenie tego wydarzenia dla życia społecznego, gospodarczego i politycznego. Właściwym w tym zakresie organem pozostaje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - wyjaśnia Ministerstwo Sportu i Turystyki.

KRRiT nie odpowiedziała na nasze pytania w tej sprawie. - Niestety nie udało mi się potwierdzić w KRRiT czy pracują nad nowym rozporządzeniem w sprawie listy ważnych wydarzeń. Prawdopodobnie nie pracują, ale jeszcze czekam na definitywną odpowiedź z departamentu strategii. W każdym razie, jeśli prace się zaczęły, to są na bardzo wczesnym etapie i nie ma co nawet przewidywać jak będzie wyglądał ostatecznie nowy katalog ważnych wydarzeń - tłumaczy Urban.

Dołącz do dyskusji: Meczów w niekodowanych kanałach może być więcej, ale nieprędko

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Terier
Obecna władza ma tyle kompromitacji, że o sporcie nie wspominajmy.
odpowiedź
User
PioB
Mecze reprezentacji Polski w piłce ręcznej i biegi narciarskie powinny zostać usunięte z tej listy. Sukcesy się skończyły dawno temu.
odpowiedź
User
Jaro
Speedway GP na żużlu wszystkie rundy powinny być nie kodowane oraz DMŚ na żużlu też.
odpowiedź