SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kuzyn Jarosława Kaczyńskiego z nowym biznesem prasowym: dużo więcej z reklam, rentowność w górę

Spółka Forum Polskiej Gospodarki w ub.r. zwiększyła przychody o 63 proc. do 2,72 mln zł i osiągnęła 81,5 tys. zł zysku netto. Prezesem i jednym z głównych wspólników firmy jest Grzegorz Tomaszewski, w przeszłości m.in. prezes spółki wydającej „Gazetę Polską Codziennie” i członek rady nadzorczej Telewizji Republika.

Założone w połowie 2020 roku Forum Polskiej Gospodarki wydaje darmowy miesięcznik o takie samej nazwie, ukazujący się w nakładzie 20 tys. zł. W 2021 i 2022 roku zorganizowała dwie edycje konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki.

W magazynie i przy okazji konkursu reklamuje się kilka dużych spółek państwowych, m.in. Orlen, należąca do niego Energa, PKO BP, KGHM i PGE. Przy zeszłorocznej edycji Kryształów Polskiej Gospodarki na jedenastu partnerów ośmiu to podmioty państwowe.

Rok do roku przychody Forum Polskiej Gospodarki poszły w górę z 1,67 do 2,72 mln zł. Koszty operacyjne zwiększyły się dużo słabiej: o 22,5 proc. do 2,62 mln zł. Zdecydowana większość to wydatki określone jako pozostałe, które wzrosły z 1,47 do 1,84 mln zł.

Koszty pracownicze wzrosły z 517,8 do 543 tys. zł, a zużycia materiałów i energii - ze 102,8 do 189 tys. zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Spółka zarobiła na czysto 81,5 tys. zł. W ub.r. zanotowała 473,6 tys. zł straty netto, a w drugiej połowie 2020 roku przy 1,25 mln zł przychodów miała 1,6 tys. zł zysku netto.

Grzegorz Tomaszewski jest prezesem i posiadaczem 35 proc. udziałów Forum Polskiej Gospodarki. Pozostałe walory spółki należą do Piotra Hofmana i Bartosza Tomczyka.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2022, a poprzedni - 2021

Grzegorz Tomaszewski narzekał Kaczyńskiemu ws. „GPC”

Od jesieni 2012 roku do połowy 2020 roku Grzegorz Tomaszewski był prezesem spółki Forum wydającej „Gazetę Polską Codziennie”. Na tym stanowisku zastąpiła go Beata Dróżdż.

W tym kontekście na początku 2019 roku głośno było o relacji rodzinnej Tomaszewskiego z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim (są kuzynami). Podczas jednego ze spotkań Kaczyńskiego ze spowinowaconym z nim Gerardem Birgfellner w sprawie planu budowy wieżowca na należącej do spółki Srebrna działce w centrum Warszawy Tomaszewski mówił prezesowi PiS o dużych kłopotach Forum.

- Straciłem płynność w Forum, nie wiem, trzeba będzie gazetę zamykać. Tylko że to jest przed wyborami, kiepsko - powiedział Grzegorz Tomaszewski prezesowi PiS. Dodał, że dzwonił w tej sprawie trzy razy do Michała Krupińskiego, który od połowy 2017 roku jest prezesem Banku Pekao SA. Kiedy tę rozmowę ujawniła „Gazeta Wyborcza”, naczelny „GPC” Tomasz Sakiewicz zapewnił, że „Gazeta Polska” przynosi zyski, a ujawnienie wypowiedzi Grzegorza Tomaszewskiego to czyn nieuczciwej konkurencji.

W ostatnich latach Tomaszewski pożegnał się ze spółkami zarządzającymi innymi mediami związanymi z Tomaszem Sakiewiczem. Był m.in. w radach nadzorczych Telewizji Republika oraz spółki Słowo Niezależne (to wydawca miesięcznika „Nowe Państwo” i portalu Niezależna.pl). Nadal jest natomiast w radzie nadzorczej spółki Srebrna, powiązanej z działaczami PiS.

Firmy zarządzające tytułami drukowanymi Tomasza Sakiewicza w ub.r. radziły sobie dużo gorzej od Forum Polskiej Gospodarki. Spółka Forum wydająca „Gazetę Polską Codziennie” zanotowała spadek przychodów o 5,8 proc. do 12,43 mln zł, a przy dużo wyższych kosztach jej wynik netto poszedł w dół z 8,3 tys. zł zysku do 2,08 mln zł straty.

Niezależne Wydawnictwo Polskie publikujące „Gazetę Polską” w ub.r. przy spadku przychodów o 0,8 proc. do 16,68 mln zł zanotowała 615,7 tys. zł straty netto. Przesądziło o tym wzrost kosztów operacyjnych o prawie 5 proc. Z kolei spółka Słowo Niezależne, wydająca portal Niezależna.pl (powiązany z „Gazetą Polską” i „Gazetą Polską Codziennie”) oraz miesięcznik „Nowe Państwo”, w ub.r. zwiększyła przychody o 16 proc., ale jej zysk netto zmalał o prawie połowę, do 436,8 tys. zł.