SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto według algorytmów wygra Eurowizję 2023? Nikłe szanse Blanki

Pomimo różnorodności europejskich języków i kultur w Europie, to właśnie piosenki w języku angielskim zdominowały konkurs Eurowizji - wygrywały łącznie 34 razy. Czy to oznacza, że Blanka i jej "Solo" mają szanse na tryumf? To sprawdziły algorytmy.

BlankaBlanka

Preply, międzynarodowa platforma edukacyjna online, która wykorzystuje autorskie algorytmy rankingu i klasyfikacji, przeanalizowała dane z 70-letniej historii konkursu Eurowizji. Kto jej zdaniem ma największe szanse wygrać Eurowizję 2023?

Pod względem języka utwory, to angielskie piosenki zdominowały Eurowizję - zdobyły łącznie 34 zwycięstwa.

Irlandia z największą liczbą zwycięstw na Eurowizji

Odkąd w 1999 roku zniesiono zasadę dotyczącą możliwości śpiewania wyłącznie w swoim języku ojczystym, wygrały tylko cztery piosenki nieanglojęzyczne. Kolejnymi, po angielskim, odnoszącymi największe sukcesy językami są francuski, niderlandzki, włoski i hebrajski.

Piętnaście szczęśliwych krajów wygrało więcej niż raz. Kraje z największą liczbą zwycięstw to Irlandia (7), Szwecja (6) i Holandia (5).

O prawdziwym pechu mogą za to mówić  Malta, Cypr i Islandia, które przez ponad trzydzieści lat nie zdobyły żadnego zwycięstwa.

Analiza Preply pokazuje jednak, że np. Wielka Brytania pomimo wcześniejszych pięciu zwycięstw, w ostatnich latach straciła na popularności. Aby uzyskać bardziej wyraźny obraz tej sytuacji, Preply postanowił obliczyć średnią pozycję finalistów w rankingu i uzyskać alternatywny wskaźnik szans każdego z państw biorących udział w konkursie. W tym zestawieniu najlepiej wypadła Australia.

Australia brała udział w Konkursie Piosenki Eurowizji siedem razy (debiut w 2015 roku) i cztery razy znalazła się w pierwszej dziesiątce, co daje krajowi średnią pozycję końcową 6,3. Na drugim miejscu, ze średnią pozycją końcową 7,2, plasuje się Azerbejdżan, nieznacznie tylko wyprzedzając Ukrainę i Włochy, które zdobyły po 7,3. Najgorzej w rankingu znalazły się z kolei San Marino (ze średnią pozycją 15,3), Słowenia (14) i Finlandia (13,8).

Większe szanse solistek niż zespołów

Grupa wiekowa, która ma największe szanse na wygraną w Eurowizji, to osoby w wieku 25-34 lat (47 proc. skuteczności), a następnie osoby w wieku 18-24 lat, które mają 35 proc. szans. Większe prawdopodobieństwo wygranej mają soliści i solistki - stanowią 72 proc. wszystkich zwycięzców. Czteroosobowe zespoły odniosły osiem zwycięstw, a duety pięć.

Algorytm wykazał, że niektóre liczby są bardziej szczęśliwe niż inne. Aż siedmiu zwycięzców startowało właśnie z 17. miejsca. Kolejne najbardziej szczęśliwe pozycje to 8. i 14. miejsce, które mają po pięciu zwycięzców. Miejsca przeklęte? Nikt nigdy nie wygrał występując na 2. lub 16. pozycji.

Według obliczeń maszynowych. niektóre liczby są bardziej szczęśliwe niż inne. Aż siedmiu zwycięzców startowało właśnie z 17. miejsca. Kolejne najbardziej szczęśliwe pozycje to 8. i 14. miejsce, które mają po pięciu zwycięzców. Miejsca przeklęte? Nikt nigdy nie wygrał występując na 2. lub 16. pozycji.

Analiza ujawniła też jeden smutny trend: ostatnie lata były dla Europy trudne, co odzwierciedla ponury ton tegorocznych piosenek. Po przetworzeniu tekstów przez sztuczną inteligencję i przetwarzanie języka naturalnego, 22 z 37 zgłoszonych piosenek zostało oznaczonych jako smutne, złe lub po prostu negatywne.

Kto wygra Eurowizję 2023?

Kto jednak ma największe szanse na zwycięstwo? Algorytm typuje trzy kraje - to Szwecja, Azerbejdżan i Włochy.

Algorytm wskazał również, że najmniejsze szanse na wygraną mają Chorwacja, Finlandia i Słowenia.

Blanka reprezentantką Polski na Eurowizji. Gdzie oglądać transmisję?
Blanka Stajkow wygrała tegoroczne polskie preselekcje z piosenką „Solo”. Utwór był wcześniej hitem radiowym, zaśpiewany został przez wokalistkę także podczas „Sylwestra marzeń” pokazywanego w TVP2. Kompozytorami  "Solo" są Maciej Puchalski, Mikołaj Trybulec (współautor tegorocznej eurowizyjnej propozycji Szwajcarii), Bartłomiej Rzeczycki, Marcin Górecki, Blanka Stajkow, zaś autorami tekstu - Blanka Stajkow, Maria Droberg i Julia Sundberg.

Podczas czwartkowego, drugiego półfinału do koncertu głównego Eurowizji zakwalifikowała się Blanka.

Obok reprezentantki Polski awans uzyskali także reprezentanci Albanii, Cypru, Estonii, Belgii, Austrii, Litwy, Armenii, Australii i Słowenii.

W pierwszym półfinale, który odbył się we wtorek 9 maja br., wystąpiło 15 wykonawców. Głosami widzów do finału awansowały: Chorwacja, Mołdawia, Szwajcaria, Czechy,  Izrael,  Portugalia,  Szwecja,  Norwegia, Serbia, Finlandia.

W finałowym konkursie zaśpiewają również przedstawiciele europejskich krajów z "wielkiej piątki" (Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy) oraz ubiegłoroczny tryumfator - Ukraina.

Wszystkie koncerty Konkurs Piosenki Eurowizji transmitowane będą w TVP1 i TVP Polonia, a także na stronie vod.tvp.pl. od godz. 21.00. Komentować je będą Marek Sierocki i Aleksander Sikora. Koncerty będzie można śledzić też na YouTube.

Koncert finałowy Eurowizja 2023 - lista piosenek

Francja: La Zarra – Évidemment

Hiszpania: Blanca Paloma – Eaea

Niemcy: Lord of the Lost – Blood and glitter

Ukraina: Tvorchi – Heart of steel

Wielka Brytania : Mae Muller – I wrote a song

Włochy: Marco Mengoni – Due vite

Chorwacja: Let 3 – Mama ŠČ!

Mołdawia: Pasha Parfeny – Soarele și luna

Szwajcaria: Remo Forrer –Watergun

Czechy: Vesna – My sister’s crown

Izrael: Noa Kirel – Unicorn

Portugalia: Mimicat – Ai coração

Szwecja: Loreen – Tattoo

Norwegia: Alessandra – Queen of kings

Serbia: Luke Black – Samo mi se spava

Finlandia: Käärijä – Cha cha cha

Polska: Blanka - Solo

Albania: Albina i Familja Kelmendi – Duje

Cypr: Andrew Lambrou – Break a broken heart

Estonia: Alika – Bridges Belgia: Gustaph – Because of you

Austria: Teya i Salena – Who the hell is Edgar

Litwa: Monika Linkytė – Stay

Armenia: Brunette – Future lover

Australia: Voyager – Promise

Słowenia: Joker Out – Carpe diem

Dołącz do dyskusji: Kto według algorytmów wygra Eurowizję 2023? Nikłe szanse Blanki

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leon Zawodowiec
Oby zajęła jak najlepsze miejsce. Powodzenia i głosujmy jeśli ktoś ma zagraniczny numer :-)
odpowiedź