SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen szuka prezesa Polska Press, dał kandydatom cztery dni na zgłoszenia

PKN Orlen ogłosił w czwartek postępowanie kwalifikacyjne na prezesa Polska Press, dając chętnym tylko cztery dni na zgłaszanie się. Termin mija w niedzielę, 16 maja - nabór kandydatur ogłoszono 13 maja. Obecny prezes, Marcin Dec, od chwili nominacji podkreślał, że będzie szefował spółce tymczasowo, do czasu ostatecznego ukształtowania się zarządu.

Article

Marcin Dec został powołany na prezesa Polska Press Grupy w połowie kwietnia. - Decyzja Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia umożliwi przyspieszenie procesu integracji Polska Press w ramach Grupy Orlen. Marcin Dec będzie pełnił funkcję prezesa do czasu ukształtowania się składu zarządu Polska Press - podało wówczas wydawnictwo w komunikacie.  Nowy prezes pozostaje także CEO innej spółki zależnej Orlenu - domu mediowego Sigma Bis.

Teraz PKN Orlen ogłosił postępowanie kwalifikacyjne na nowego prezesa Polska Press. Wśród wymagań od kandydatów wymieniono m.in. wyższe wykształcenie oraz minimum 5 lat doświadczenia zawodowego (w tym przynajmniej trzy lata na stanowiskach kierowniczych, samodzielnych albo w prowadzeniu własnej działalności). Nowy właściciel Polska Press oczekuje, że kandydaci mają doświadczenie w zarządzaniu zespołami, potrafią pracować pod presją czasu i w sytuacjach kryzysowych, a także posiadają wysoce rozwinięte umiejętności interpersonalne, organizacyjne i etyczne.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wykluczeni z konkursu są natomiast pracownicy i współpracownicy biur poselskich i senatorskich, pracownicy i członkowie władz partii politycznych oraz osoby z władz związków zawodowych w grupie kapitałowej Orlen.

Tylko cztery dni na zgłoszenia na prezesa Polska Press

Ogłoszenie o naborze kandydatur widnieje na stronie Polska Press opatrzone datą 13 maja. Termin końcowy zgłaszania się kandydatów wyznaczono na niedzielę 16 maja.

Zapytaliśmy rzeczniczkę Polska Press, czy kilkudniowy termin jest standardowym w podobnych przypadkach. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi. W myśl przepisów spośród zgłoszonych kandydatów wyboru nowego prezesa dokona nadzwyczajne walne zgromadzenie firmy złożone z przedstawicieli jej jedynego udziałowca, czyli Orlenu.

Zarząd Polska Press Grupy pracuje w tej chwili w dwuosobowym składzie. Oprócz prezesa, tworzy go także powołana w kwietniu Dorota Kania. Pod koniec kwietnia zarząd opuścili Magdalena Chudzikiewicz i ówczesny wiceprezes Dariusz Świąder.

Prezes Polska Press zrezygnowała dwa miesiące temu

Przejęcie Polska Press zostało ogłoszone przez PKN Orlen na początku grudnia ub.r. W lutym na tę transakcję wydał zgodę prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W komunikacie podano wówczas, że "w przypadku transakcji pomiędzy Orlenem a Polska Press mamy do czynienia z koncentracją wertykalną zachodzącą pomiędzy podmiotami działającymi na różnych szczeblach obrotu prasy. W praktyce oznacza to, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa". 

Na początku marca odeszła dotychczasowa prezes spółki, Dorota Stanek. Z naszych informacji wynika, że nie podejmie już żadnej innej pracy, lecz skorzysta z emerytury. 

Jak podał Onet, zmiany, które nastąpiły w zarządzie Polska Press od początku marca, nie zostały wpisane do KRS, mimo złożenia przez Orlen odpowiednich wniosków. - 13 kwietnia 2021 r. spółka złożyła kolejny wniosek o wykreślenie z zarządu danych Pawła Fąfary i ujawnienia danych członka zarządu Doroty Kani oraz prezesa zarządu Marcina Deca. Zarządzeniem z dnia 30 kwietnia 2021 r. wezwano spółkę Polska Press do złożenia oświadczenia członka zarządu Doroty Kani w przedmiocie wskazania jej adresu do doręczeń, w terminie 7 dni od dnia doręczenia, pod rygorem zwrotu wniosku. Do dziś brak potwierdzenia odbioru – napisał warszawski sąd w piśmie przesłanym do Onetu.

Jeszcze w kwietniu Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (wydział Sądu Okręgowego w Warszawie) wstrzymał bezwarunkową zgodę prezesa UOKiK na kupno wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen. Poinformowało o tym biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, który skierował do sądu taki wniosek. Z tekstu Onetu wynika, że właśnie ta decyzja ma wpływ na nie wpisanie nowych członków do KRS. Jednak rzeczniczka Orlenu, Joanna Zakrzewska, zdementowała to na Twitterze, pisząc, że „zawieszenie postępowania rejestrowego jest decyzją o charakterze formalnym i w żadnym stopniu nie przesądza o zasadności wniosku o wpis”, a  postanowienie o zawieszeniu podlega zaskarżeniu.

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, wielokrotnie podkreślał, że mimo decyzji sądu – nabycie Polska Press jest skuteczne. - W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu - napisał w kwietniu Twitterze. Podkreślił też, że decyzja nie ogranicza Orlenu w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press. - RPO wnioskował do sądu o wydanie takiego zakazu, ale sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku – skomentował szef  paliwowego giganta.

Zmiany w redakcjach Polska Press

W drugiej połowie kwietnia nowo utworzoną funkcję dyrektora ds. redakcji objęła Anna Zapert, poprzednio związana z Telewizją Republika, a rezygnacje złożyli wiceprezes wydawnictwa Dariusz Świąder i członkini zarządu Magdalena Chudzikiewicz.

Pod koniec kwietnia Dorota Kania zdecydowała o zmianie trzech redaktorów naczelnych dzienników Polska Press. W „Dzienniku „Zachodnim” Marka Twaroga zastąpił Grzegorz Gajda, poprzednio związany z TVP3 Katowice i Radiem EM. Twaróg w zeszły piątek pożegnał się na łamach z czytelnikami. - Odchodzę z podniesionym czołem. Zawsze hołdowałem idei niezależnego dziennikarstwa - stwierdził.

Na początku maja z „Dziennika Zachodniego” po 33 latach pracy zdecydował się odejść Janusz Szymonik przez wiele lat zastępca redaktora naczelnego. - Odchodzę, bo po przejęciu przez nowego właściciela redakcja nie będzie już niezależna - uzasadnił.

W niektórych redakcjach zmiany nastąpiły już po ogłoszeniu w grudniu kupna firmy przez Orlen. W połowie stycznia br. odszedł Paweł Siennicki (został wiceprezesem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”), stanowisko redaktora naczelnego „Polski Metropolii Warszawskiej” przejął po nim Wojciech Rogacin.

Na początku marca pożegnała się z redakcją „Dziennika Zachodniego” Katarzyna Pachelska, wiceszefowa newsroomu . Impulsem do tego odejścia była niedawna zmiana właścicielska i związana z tym niepewność co do zawodowej przyszłości. Wcześniej pożegnały się z redakcją: wieloletnia sekretarz Anna Ładuniuk i publicystka polityczna Agata Pustułka. W śląskich mediach obie dziennikarki przepracowały niemal trzy dekady.

Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych

W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”.

Firma wydaje też ok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych.

Grupa kapitałowa Polska Press w 2019 r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 398,44 mln zł oraz zysku netto z 9,64 do 8,59 mln zł. Wpływy ze sprzedaży gazet zmalały o 8,9 proc., z reklam - o 4,9 proc., a liczba pracowników wynosiła 2 126.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orlen szuka prezesa Polska Press, dał kandydatom cztery dni na zgłoszenia

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hti
Czas na kolaborantów
odpowiedź
User
Aneczka
Brawo Orlen! Cała naprzód!
odpowiedź
User
Zenon Bombalina
Misiewicz nie chce?
odpowiedź