SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Etyki Mediów: relacja „Wiadomości” o sutenerach wspartych przez PFR wbrew zasadom etycznym

Materiał „Wiadomości” atakujący Pawła Borysa złamał zasady prawdy, obiektywizmu, oddzielania informacji od komentarza i uczciwości - stwierdza Rada Etyki Mediów.

Maciej SawickiArticle

Materiał „Wiadomości” TVP pt. „Oszuści wyłudzili pieniądze z tarczy” autorstwa Macieja Sawickiego został wyemitowany 30 marca. W relacji opisano, że rozbita przez policję grupa przestępcza uzyskała 175 tys. zł częściowo bezzwrotnego kredytu na agencję towarzyską działającą w Łodzi. Pożyczkę przyznał Polski Fundusz Rozwoju w ramach tzw. tarczy finansowej.

Zasugerowano, że PFR niedostatecznie kontroluje podmioty, które dostają środki. W relacji kilkakrotnie pokazano prezesa PFR Pawła Borysa, przeplatano to z ujęciami agencji towarzyskich i zatrzymań gangsterów. Zaznaczono, że Borys za rządów PO-PSL przez lata pracował jako dyrektor w banku PKO. Po emisji tego materiału premier Mateusz Morawiecki na Twitterze użył wobec niego określeń „oczerniający”, „nieuczciwy i pełen absurdalnych insynuacji, a wicepremier Jarosław Gowin nazwał  go „pseudo-dziennikarstwem”.

REM: to nie jest najgorszy przypadek

Rada Etyki Mediów przyznaje, że otrzymała kilka skarg na tę relację, jednak bezpośrednim impulsem do zajęcia się sprawą była skarga Agnieszki Kublik z „Gazety Wyborczej”.

Zdaniem skarżącej dziennikarki materiał Macieja Sawickiego mógł złamać ustawę o radiofonii i telewizji, a zwłaszcza jej art. 21 pkt 1, w którym zapisano, że publiczna telewizja winna przygotowywać materiały „cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością” oraz art. 21 pkt. 2. tejże ustawy który powiada, że powinnością TVP jest „kierować się odpowiedzialnością za słowo”, „rzetelnie ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą”, „sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej”.

Rada Etyki Mediów podkreśliła w odpowiedzi, że wprawdzie nie zajmuje się zgodnością z prawem materiałów emitowanych przez nadawców, lecz władna jest zbadać czy relacja Sawickiego naruszyła zasady etyki dziennikarskiej. Po zapoznaniu się z materiałem, REM podkreśla, że podziela opinię skarżącej o złamaniu zasad Karty Etycznej Mediów.

- Pragniemy jednak podkreślić, że w porównaniu z innymi materiałami „Wiadomości” oraz z innymi materiałami tego samego autora, nie jest to przypadek najbardziej rażący. Autor dał bowiem możliwość ustosunkowania się PFR do zarzutów i przytoczył to stanowisko, co przy innych materiałach i oskarżeniach, szczególnie wobec polityków opozycji, w „Wiadomościach” się nie zdarza – napisano w opinii. Jej autor, Andrzej Krajewski, podkreślił też, że znalazły się w nim łagodzące określenia, jak „zawsze może się znaleźć”, „niestety” i „to napawa smutkiem”. – To niezmiernie rzadkie w innych materiałach „Wiadomości” - podsumował.

Czego dotyczyła wypowiedź Macieja Wyrwicha?

Członkowie Rady odnieśli się też do zarzutu Pawła Borysa, że wykorzystana w relacji „Wiadomości” opinia Macieja Wyrwicha dotyczyła innej sprawy i została nagrana kilka dni wcześniej.

- Jeśli tak właśnie było, to autor złamał zasady prawdy, obiektywizmu, oddzielania informacji od komentarza i uczciwości. REM jest świadoma, że Maciej Sawicki jest autorem wielu materiałów w „Wiadomościach”. Do najbardziej znanych i najdalej odbiegających od wszelkich standardów dziennikarstwa należy jego przedwyborcza laurka dla prezydenta Andrzej Dudy, pokazywana na tle pompatycznej muzyki. To, że akurat materiał „Oszuści wyłudzili pieniądze z tarczy” Macieja Sawickiego wzbudził negatywne reakcje premiera, wicepremiera i przedstawicieli opinii publicznej REM upatruje w fakcie, że dotyczył on nie polityków i polityki opozycji, a przeciwnie – postaci i zachowań koalicji rządzącej. Od 2016 r. w „Wiadomościach” tego nie było – stwierdzono.

W połowie lipca ub.r., dzień po drugiej turze wyborów prezydenckich, w „Wiadomościach” wytknięto kancelarii premiera i niektórym firmom państwowym, że reklamy i ogłoszenia, m.in. dotyczące zasad bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa wykupywały w tytułach prasowych mocno krytykujących PiS i Andrzeja Dudę.

Średnia oglądalność „Wiadomości” w marcu 2021 roku wyniosła 2,89 mln osób (2,31 mln w TVP1 i 583 tys. w TVP Info).

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: relacja „Wiadomości” o sutenerach wspartych przez PFR wbrew zasadom etycznym

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl