SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Famka ruszyła z emisją testową - ale nie bez problemów

Zaplanowany na 3 października techniczny start Radia Famka co prawda doszedł do skutku, ale radio nadawało niecałą dobę, po czym zawiesiło transmisję. - Startujemy z Famką powoli, na razie trochę się próbujemy. Taki stan potrwa około miesiąca - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jan Jagielski, szef Agencji Radiowo-Telewizyjnej "FAMA”.

W marcu 2022 r Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisała konkurs na rozgłośnię akademicką nadającą na częstotliwości 100,5 MHz. Zgłaszać się mogli zainteresowani uruchomieniem, ale był tylko jeden chętny: Agencja Radiowo-Telewizyjna "FAMA", której szefem jest Jan Jagielski, właściciel Radia Fama (sieci kilku stacji lokalnych działających pod tą nazwą).

- Mieliśmy rozmaite problemy, ale mogę poinformować już oficjalnie, że startujemy z testową emisją 3 października- mówił w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jagielski. Redaktor naczelną stacji jest Natalia Wolanin, szefowa Fundacji Rzeka EN.

Tymczasem Radio Famka rzeczywiście wystartowało 3 października, ale równie szybko przestało nadawać. Nie było go słychać ani następnego dnia, ani w czwartek, 5 października.

- Startujemy testowo, bardzo powoli. Na bieżąco rozwiązujemy problemy, które się pojawiają. Po prostu przygotowujemy się do ciągłej emisji - wyjaśnia w rozmowie z nami Jan Jagielski. - Być może wznowimy testowe nadawanie jeszcze w czwartek. Emisja testowa zaś potrwa do miesiąca - dodaje.

Początkowo start testowy stacji prognozowano na czerwiec lub lipiec br., ostatecznie jednak wszystko się opóźniło o trzy miesiące.

W Krakowie - częstotliwość dla studentów 

Przez 28 lat w Krakowie na częstotliwości 1000,5 MHz nadawała stacja dla studentów. Najpierw - 31 grudnia 1994 r. - wystartowało Radio Akademickie Kraków (RAK). W późniejszych latach kilkakrotnie stacja zmieniała nazwę (ŻAK, eX FM, Eska Rock czy Luzzz FM) i charakter programu. 

W maju 2013 r. rozgłośnia zawiesiła nadawanie. Dwa miesiące później należąca do Grupy RMF spółka Multimedia została partnerem strategicznym Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak i miała ją wesprzeć finansowo przy produkcji audycji. Rektorzy krakowskich szkół wyższych finansujących rozgłośnię uznali bowiem, że koszty jej funkcjonowania są zbyt wysokie. Tak narodziła się Radiofonia, która nadawała swój program do 19 lutego 2022 r. Dzień później stacji wygasła koncesja.

Kilka dni temu po ponad rocznej przerwie w Kielcach znów zaczęło emitować program inne radio należące do Jana Jagielskiego - Radio Fama. Wcześniej nadawało przez 27 lat, aż do momentu, gdy właściciel spóźnił się ze złożeniem wniosku o rekoncesję. Radio znów gra - ale na nowej częstotliwości: 90,9 MHz.

Dołącz do dyskusji: Radio Famka ruszyła z emisją testową - ale nie bez problemów

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hubert
Ciekawe jakie audycje i jaka muzyka będzie na famce
odpowiedź
User
:)
Ależ farmazony - prezes chyba sam nie kontroluje, co się tam dzieje. Co zresztą specjalnie nie dziwi, biorąc pod uwagę, jak odnawiano koncesję w Kielcach. "Radio nadawało niecałą dobę". Tzn. ile? Minutę czy 30 sekund? Bo gdyby dłużej, pewnie ktoś by tę emisję odnotował. Realnie nadajnik uruchomiono dopiero dzień później, na 20 minut, po czym od razu go wyłączono. I od tej pory cisza. Jeśli technicznie nie są gotowi do nadawania, to po co lecą do (wirtualnych) mediów i zapowiadają start na kokretny dzień?

Zwłaszcza, że tego dnia pojawiło się też ogłoszenie na WM o poszukiwaniu handlowca. Ciekawe, czy płacą tak samo jak nadają...
odpowiedź
User
ponyo
przypominam, bo nadal powielacie głupoty: "Tak narodziła się Radiofonia, która nadawała swój program do 19 lutego 2022 r" Nie, bądźmy precyzyjni: Akademicka Radiofonia nadawała na 100.5 FM od 2009 roku, a w 2013 roku RMF dokonując wrogiego przejęcia częstotliwości ukradł też nazwę.
odpowiedź