SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Związkowcy z Ringier Axel Springer Polska apelują do zarządu o podwyżki

Przedstawiciele wszystkich trzech związków zawodowych działających w Ringier Axel Springer Polska wspólnie zaapelowali do zarządu spółki o ponowne podjęcie rozmów na temat podwyżek wynagrodzeń. - Ostatnie bezpośrednie rozmowy o wynagrodzeniach odbyły się w kwietniu, od maja nie dostaliśmy odpowiedzi na nasze pismo w tej sprawie - mówi Wirtualnemedia.pl Marcin Terlik z Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Article

W sprawie coraz dotkliwszych skutków inflacji, odczuwanych także przez pracowników RASP, napisali wspólnie do zarządu tej spółki przedstawiciele działających w niej związków – ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Pismo sygnowali: Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza, Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" oraz Koło Syndykatu Dziennikarzy Polskich "Przegląd Sportowy".

W apelu do władz spółki związkowcy podkreślają, że w publikacjach mediów należących do RASP regularnie podnoszona jest kwestia rosnących kosztach życia i związanych z tym trudnościach. A mimo to zarząd "wydaje się zapominać, że problem ten dotyczy także pracowników mediów” - czytamy.

Dlatego - jak ustaliliśmy - skierowano do zarządu firmy pismo z wezwaniem „do pilnych rozmów na temat rozwiązań, które pozwoliłyby na złagodzenie skutków inflacji boleśnie odczuwanych przez pracowników”.

Postulaty płacowe pojawiają się od roku

Związkowcy od ponad roku postulują o wprowadzenie systemowych podwyżek i waloryzacji wynagrodzeń. „Teraz, gdy wskaźnik inflacji przekracza 16 proc., postulaty te są szczególnie aktualne” - piszą pracownicy. – Nie ukrywamy, że inspiracją do podejmowania rozwiązań mogą być dla nas koleżanki i koledzy ze związków zawodowych w Agorze, którzy w ubiegłym miesiącu wywalczyli dodatki inflacyjne dla pracowników. Serdecznie im tego gratulujemy – mówi dla Wirtualnemedia.pl Marcin Terlik z Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy RASP.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Ile wynosi średnia płaca w Ringier Axel Springer Polska? - Mamy informacje o średnich wynagrodzeniach na stanowiskach w firmie, ale uzyskaliśmy je z zastrzeżeniem, by ich nie ujawniać – mówi nam Terlik.

Pilną kwestią w obecnej sytuacji jest dla związkowców powrót do rozmów z zarządem na temat łagodzenia skutków inflacji. - Od lata ubiegłego roku postulujemy podwyżki w wysokości 15 proc. dla najmniej zarabiających osób i w proporcjonalnie niższej procentowej wysokości dla więcej zarabiających osób. Postulujemy także wpisaną do regulaminu wynagrodzeń coroczną ich waloryzację, uzależnioną od wskaźnika inflacji - komentuje Marcin Terlik. -  Ostatnie bezpośrednie rozmowy o wynagrodzeniach odbyły się w kwietniu br. w związku z negocjacjami regulaminu wynagrodzeń. Od maja br. nie dostaliśmy odpowiedzi na nasze pismo w tej sprawie - dodaje.

Pismo do zarządu w sprawie powrotu do negocjacyjnego stołu skierowano we wtorek. Na razie związkowcy nie dostali odpowiedzi.

 

Zawiązana w styczniu 2021 roku Komisja Tymczasowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Ringier Axel Springer Polska dwa miesiące później ukonstytuowała się na stałe i przekształciła w stałą Komisję Zakładową. Związkowcy nie podają jej składu; do kontaktu z mediami wyznaczony jest Marcin Terlik. Jako cele związkowcy od początku stawiają sobie ochronę praw pracowników, obronę przed zwolnieniami, poprawę wynagrodzeń, dbanie o przejrzystość i sprawiedliwość systemu wynagrodzeń, premii, awansów, a także kar dyscyplinarnych, ale także wprowadzenie możliwości przechodzenia z umów śmieciowych na umowy o pracę dla każdego pracownika.

Agora już wspomogła pracowników

Porozumienie z zarządem, o które walczą związkowcy z RASP, jest już faktem w innej medialnej spółce: w Agorze. Tam - zgodnie z ustaleniami - najmniej zarabiający pracownicy otrzymali w sierpniu jednorazowe dodatki inflacyjne. Dodatek dostały osoby zarabiające łącznie nie więcej niż średnie wynagrodzenie w spółce, które wynosi obecnie 8300 zł brutto miesięcznie - informują związki. I tak: zarabiający do 4 tys. zł brutto otrzymali dodatek w wysokości 1751 zł brutto, ci o dochodach do 6 tys. zł brutto - 1551 zł brutto, a zarabiający pomiędzy 6001 a 8300 zł brutto mogli liczyć na sierpniowy dodatek w wysokości 1351 zł brutto.

To nie koniec: wciąż trwają analizy, jaką dodatkową pomoc dla pracowników można jeszcze uruchomić w tym roku ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Agorze.

W czerwcu związkowcy z Agory informowali także, iż porozumieli się z działem HR spółki ws. dodatkowych odpraw emerytalnych dla pracowników zarabiających poniżej 10 tys. zł brutto. Wysokość odpraw uzależniona jest od stażu pracy w Agorze. Pracownicy, którzy przepracowali tam 15-19 lat dostaną 2 tys. zł brutto, osoby o stażu pracy 20-29 lat – 3 tys. zł brutto, a 30 i więcej lat – 5 tys. zł brutto.

Dołącz do dyskusji: Związkowcy z Ringier Axel Springer Polska apelują do zarządu o podwyżki

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl