SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekordowy odsetek Polaków z negatywną opinią o Rosji i Putinie. Coraz bardziej cenimy USA, NATO i UE

Ponad 90 proc. Polaków postrzega Rosję jako główne zagrożenie dla naszego kraju i w ogóle nie ma zaufania do Władimira Putina. Jednocześnie coraz częściej myślimy pozytywnie o USA, NATO i Unii Europejskiej - wynika z badania Pew Research Center.

Article

Opinia na temat Rosji wśród Polaków jest przez amerykańskich badaczy analizowana od 2007 roku. Negatywne podejście nigdy nie było tak wszechobecne jak teraz.

94 proc. badanych Polaków postrzega Rosję jako główne zagrożenie, w porównaniu do 65 proc. w 2018 r. Taki sam odsetek nie ma w ogóle zaufania do Władimira Putina. Do takiej zmiany nastawienia wobec Rosji wśród Polaków przyczyniła się oczywiście wojna w Ukrainie.


Jednocześnie do nienotowanych wcześniej poziomów wzrosło pozytywne nastawienie Polaków do USA, NATO i Unii Europejskiej. Ok. 90 proc. badanych wyraża się obecnie przychylnie na temat naszych zachodnich sojuszników.

84 proc. Polaków popiera dozbrajanie Ukrainy przez NATO, a 75 proc. chce, aby Ukraina została członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ponadto ok. 2/3 respondentów deklaruje poparcie dla użycia sił militarnych do obrony innego kraju będącego członkiem NATO przed potencjalną rosyjską agresją wojskową.

Polacy znacznie częściej niż we wcześniejszych latach pozytywnie wyrażają się na temat Unii Europejskiej, zgadzając się np., że promuje ona pokój (92 proc.), wartości demokratyczne (84 proc.) i dobrobyt (83 proc.), szanuje wartości naszego kraju (69 proc.) oraz rozumie potrzeby naszych obywateli (68 proc.). Zmalał z kolei odsetek badanych, według których UE jest nieefektywna.


Ponadto Polacy w dużo większym stopniu niż w poprzednich latach opowiadają się za przyjmowaniem uchodźców z państw dotkniętych wojną. 3/4 badanych z naszego kraju jest obecnie także za tym, aby Ukraina została członkiem NATO i Unii Europejskiej.

Powyższe wyniki pochodzą z międzynarodowego badania Pew Research Center "Spring 2022 Global Attitudes Survey", które zostało przeprowadzone pod kierunkiem Instytutu Gallupa. W Polsce udział w badaniu face-to-face, które zostało przeprowadzone przez Instytut Gallupa w dniach 25 marca - 5 maja 2022 r., wzięła reprezentatywna grupa 1043 osób w wieku co najmniej 18 lat.

Dołącz do dyskusji: Rekordowy odsetek Polaków z negatywną opinią o Rosji i Putinie. Coraz bardziej cenimy USA, NATO i UE

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl