SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Warszawie ruszyła rozgłośnia radiowa napędzana wodą

Grupa reklamowa Dentsu Polska i Zarząd Zieleni m.st Warszawy uruchomiły pierwszą hydrostację w Polsce - radio, w którym rośliny mają głos. Hydrostacja.fm to rozgłośnia radiowa napędzana wodą. 

Jak podano w komunikacie "Hydrostacja.fm to przestrzeń do dialogu pomiędzy ekspertami i roślinami. To również platforma edukacyjna, gdzie wypowiadają się naukowcy i ekolodzy, a rośliny nie tylko tworzą muzykę na żywo i piszą hAIku, ale także przeprowadzają eksperymentalne wywiady."

- Stan polskich rzek pozostawia wiele do życzenia. Zanieczyszczanie, osuszanie terenów, liczne powodzie. To tylko kilka przykładów złego gospodarowania zasobami wodnymi w Polsce. A przecież równowaga ekosystemu wodnego jest kluczowa dla rozwoju i ludzi, i roślin. Uznaliśmy, że czas coś z tym zrobić. Tak nawiązaliśmy stałą współpracę z Zarządem Zieleni Warszawy i stworzyliśmy Hydrostację – ogród botaniczny i rozgłośnię radiową w jednym - komentuje Anna Nowak, creative technology director w Dentsu Creative.

Muzyka nadawana w stacji radiowej powstaje w oparciu o hodowane przez pracowników dentsu Polska warzywa - m. in. szpinak, sałatę i rzodkiewkę. Do tego celu wykorzystany został, stworzony przez ekspertów od kreatywnej technologii, algorytm przypisujący odpowiednie wartości słów i liter sygnałom przekazywanym przez rośliny, wykorzystując model językowy GPT do stworzenia spójnej narracji. 

- Hydrostacja to połączenie najnowocześniejszej technologii z pozytywnym wpływem społecznym. To innowacyjne rozwiązanie, które zmienia oblicze branży reklamowej i przynosi realne korzyści naszej społeczności wpisując się w nasze działania z obszaru „Social Impact”. Wierzymy, że razem możemy zmienić bieg historii – dodaje Anna Nowak.

Hydrostacja to także instalacja edukacyjna, która pozwala uczyć się roślin. Z hydrostacji.fm można się dowiedzieć m.in. o tym, jak oszczędzać wodę, jak ją optymalnie wykorzystywać, jak doceniać jej znaczenie dla ekosystemu, ale i jak stworzyć własną uprawę hydroponiczną.

- Dzielni Ludzie Dzielnicy Wisła wiedzą jak mało kto, że wszyscy musimy dbać o wodę, która jest najistotniejszym zasobem na Ziemi. Wspólnie z pomysłodawcami, nie tylko w ramach kampanii Dzielnica Wisła, ale znacznie szerzej, chcemy zwrócić uwagę na problem oszczędzania i zrównoważonego wykorzystywania wody w naszym najbliższym otoczeniu – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły.

Jak zapowiadają autorzy, to dopiero początek działań. W przyszłości planują udostępnić bliźniacze modele Hydrostacji oraz stworzyć materiały edukacyjne dla szkół w ramach pilotażowego programu nauczania o polskich rzekach, tworząc interaktywne doświadczenie dla uczniów i narzędzie dydaktyczne dla nauczycieli.

Dołącz do dyskusji: W Warszawie ruszyła rozgłośnia radiowa napędzana wodą

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Don Pedro
Leją wodę na antenie
odpowiedź
User
Lena za Pultem
Taki bełkot mógł być pomysłem Kamila Dąbrowy
odpowiedź
User
Rumburak
"Jak podano w komunikacie "Hydrostacja.fm to przestrzeń do dialogu pomiędzy ekspertami i roślinami".

"Muzyka nadawana w stacji radiowej powstaje w oparciu o hodowane przez pracowników dentsu Polska warzywa - m. in. szpinak, sałatę i rzodkiewkę".

Czekam na poranny program poprowadzony przez stokrotkę i kaktusa.
odpowiedź