SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy historyczny serial „Dom pod Dwoma Orłami” od grudnia w TVP1

Telewizyjna Jedynka w zimowej ramówce pokaże nowy historyczny serial „Dom pod Dwoma Orłami”. Produkcja w stacji najprawdopodobniej zadebiutuje na początku grudnia - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. W produkcji wystąpią m.in. Karolina Gruszka, Andrzej Seweryn, Grzegorz Małecki, Andrzej Konopka, Artur Żmijewski, Jan Frycz, Przemysław Stippa i Cezary Łukaszewicz.

Sonia Mietielica w serialu „Dom pod dwoma orłami”; fot. Piotr KuklaArticle

Fabuła „Domu pod Dwoma Orłami” będzie się koncentrować na losach Polaków, Niemców i Ukraińców, których drogi krzyżują się w starej, poniemieckiej willi we Wrocławiu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Opowieść rozpoczyna się latem 1997 roku, tuż przed nadejściem słynnej 12-metrowej fali powodziowej zalewającej Wrocław. - Mieszkańcy „Domu pod Dwoma Orłami” to babcia Zofia Szablewska, pełna energii, ciepła i humoru kobieta, jej córka Helena, chłodna perfekcjonistka oraz powracająca z narzeczonym ze stypendium w USA Marianna, ukochana wnuczka Zofii - informuje biuro prasowe Telewizji Polskiej.

Dramat rodziny rozpoczyna się, kiedy fala powodziowa zalewa dom, zaś babcia Zofia w tym samym momencie trafia do szpitala z powodu udaru. Niefortunny zbieg okoliczności doprowadza do odkrycia przez Mariannę poniemieckich śladów w zniszczonym przez żywioł domu, dzięki którym odnajduje pamiętnik pierwszej właścicielki „Domu pod Dwoma Orłami”, Lisy Weber.

Poznanie przez Mariannę historii zapisanej na kartach przenosi akcję serialu do roku 1918. Widzowie w kolejnych odcinkach poznają życie ówczesnych mieszkańców kamienicy i ich sąsiadów.

Konopka, Żmijewski, Frycz i Łukaszewicz w obsadzie

W roli Marianny wystąpi Sonia Mietielica, jej matkę Helenę zagra Agnieszka Mandat. W postać babci Zofii w młodzieńczych latach wcieli się Karolina Gruszka, zaś w dojrzałym wieku - Małgorzata Zajączkowska. W roli niemieckich właścicieli domu, zobaczymy debiutującą Karolinę Rzepę w roli Lisy, Adriana Zarembę w roli Karla oraz Andrzeja Seweryna jako ich ojca - Johannesa.

Widzowie w drugoplanowych rolach w serialu zobaczą takich aktorów, jak: Adam Ferency (Kazimierz Lach), Thomas Christian (Paul), Grzegorz Małecki (Antoni Szablewski), Andrzej Konopka (Jan Liski), Eryk Lenartowicz (Zbyszek), Daria Polunina (Aksinia), Andrew Zhuravsky(Wasylko), Klara Broda (Rysia), Mateusz Rusin (Maurycy), Adam Cywka (Mecenas Dutkiewicz), Jan Frycz (Ojciec Zosi), Aleksandra Konieczna (Matka Zosi), Anna Graczyk (Maria), Przemysław Stippa (dwie role - Uwe i Hissen) i Cezary Łukaszewicz (Herbert).

Premiera w grudniu w TVP1

Serial „Dom pod Dwoma Orłami” będzie emitowany w telewizyjnej Jedynce zimą. 10-odcinkowa produkcja w stacji najprawdopodobniej zadebiutuje na początku grudnia br. Na chwilę nie jest znane pasmo emisji produkcji, ale być może serial będzie można oglądać w niedzielnym prime-time. Wówczas „Dom pod Dwoma Orłami” byłby emitowany tuż po zakończeniu piątego sezonu „Wojennych dziewczyn”.

Wstępnie serial miał być nadawany w zimowej ramówce na przełomie 2021 i 2022 roku w niedziele o godz. 20.10. Ostatecznie to pasmo zajął ukraiński serial „Zniewolona 3”.

Za produkcję nowego serialu odpowiada Telewizja Polska, a koproducentem jest Kosmos Film. Partnerami „Domu pod Dwoma Orłami” są KGHM Polska Miedź oraz Fundacja PGE.

Za scenariusz serialu odpowiadają Małgorzata Kopernik, Waldemar Krzystek. Reżyserem jest Waldemar Krzystek, a autorem zdjęć - Piotr Kukla.

Okres zdjęciowy rozpoczął się w październiku 2019 roku

Prace na planie historycznej produkcji rozpoczęły się w październiku 2019 roku. Okres zdjęciowy się przedłużył z powodu pandemii COVID-19, ostatni klaps na planie padł w kwietniu 2021 roku. Nagrania do produkcji były realizowane we Wrocławiu.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2021 roku wyniósł 9,76 proc.

Dołącz do dyskusji: Nowy historyczny serial „Dom pod Dwoma Orłami” od grudnia w TVP1

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl