SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Do KRRiT trafiła skarga na Grupę MWE w sprawie niepłacenia tantiem

Stowarzyszenie Filmowców Polskich - Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych skierowało pismo do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie kanałów Antena HD, Adventure i Top Kids. Piotr Chaberski, zastępca dyrektora SFP-ZAPA informuje Wirtualnemedia.pl, że choć inne firmy od wielu lat odprowadzają tantiemy, to nie czynią tego stacje należące do Grupy MWE.

Kanał Antena HD Kanał Antena HD

Rada niebawem zajmie się pismem organizacji reprezentującej twórców i będzie próbowała wyjaśnić sytuację.

- SFP-ZAPA zwróciło się do KRRiT w sprawie p. Michała Winnickiego, prowadzącego działalność pod nazwą Michał Winnicki Entertainment (MWE), będącego nadawcą programów telewizyjnych „Adventure”, „Top Kids” oraz „Antena HD”. Podczas gdy inni nadawcy telewizyjni od wielu lat mają zawarte umowy z naszą organizacją i zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim regulują ustawowe tantiemy należne twórcom reprezentowanym przez Stowarzyszenie, MWE nie podpisał takiej umowy i nie płaci tantiem dla twórców chronionych przez SFP-ZAPA. Co więcej, odmawia także przekazania do SFP-ZAPA informacji niezbędnych dla określenia dokładnej wysokości należnych twórcom wynagrodzeń, pomimo że taki obowiązek nakładają na niego - jako korzystającego z utworów - przepisy obowiązującego prawa - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Chaberski.

„Nadawca kwestionuje obowiązek zawarcia umowy”

Winnicki nie odpowiedział na nasze pytania w tej sprawie. Milczy także KRRiT. - Do tej pory SFP-ZAPA podejmowało wiele prób polubownego rozwiązania powyższej sprawy kierując do nadawcy szereg pism, niestety nie przyniosło to żadnego rezultatu. Nadawca bez jakiegokolwiek uzasadnienia kwestionuje obowiązek zawarcia umowy z SFP-ZAPA i unika podjęcia rozmów ze Stowarzyszeniem – wyjaśnia przedstawiciel organizacji.

W związku z takim podejściem nadawcy, organizacja twierdzi, że była zmuszona skierować sprawę do regulatora. - W zaistniałej sytuacji uznaliśmy za konieczne zwrócenie się do KRRiT jako organu sprawującego nadzór nad działalnością nadawców i przestrzeganiem przez nich przepisów, także ustawy o prawie autorskim. Niezależnie od tego SFP-ZAPA niezmiennie jest w każdej chwili gotowe do rozmów z MWE, podobnie jak z każdym innym użytkownikiem praw – zapewnia Chaberski.

Niedawno portal Wirtualnemedia.pl informował o problemach z przedłużeniem koncesji innej stacji należącej do Grupy MWE – Power TV. Wygasa 7 października 2023 roku, a wciąż KRRiT nie podjęła decyzji w tej sprawie. Powodem mogą być wyniki monitoringu programowego stacji. Wykazały, że emitowała ona w czasie chronionym teledysk zespołu „Weekend” z mężczyznami pijącymi alkohol. Rada sprawdza czy nie doszło do naruszenia ustaw o radiofonii i telewizji oraz o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Kanał Antena HD jest dostępny w sieciach kablowych, na platformach cyfrowych i w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. Z danych Nielsena wynika, że w 2022 roku wśród samych nadawców naziemnnych udział Antena HD w rynku telewizyjnym wyniósł 0,99 proc.

Dołącz do dyskusji: Do KRRiT trafiła skarga na Grupę MWE w sprawie niepłacenia tantiem

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Eliza
eheheh wiocha tv.
0 0
odpowiedź
User
Janusze biznesu tv
Antena HD to zwykły wałek. Miała być telewizja adresowana do seniorów, a okazało się to zwykłą ściemą, by przypunktować w konkursie na miejsce w multipleksie. KRRiT zupełnie nie weryfikuje tego typu deklaracji ze stanem faktycznych.
27 4
odpowiedź
User
HH
Oni jeszcze maja chyba stars,tv tam leci mnostwo polskiej muzyki. Ciekawe czy winnicki tam rowniez wymiguje sie od platnosci. To jest cyrk jakis.
0 0
odpowiedź