SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP dostała ponad 200 mln zł z budżetu. Likwidator: czekamy na kolejne transze

Telewizja Polska otrzymała 220 mln zł z ogólnej rezerwy budżetowej na bieżące funkcjonowanie - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Jesteśmy w trakcie uzgadniania terminów wypłaty kolejnych transz, które pozwolą na stabilne funkcjonowanie spółki - zapewnił pracowników likwidator spółki, Daniel Gorgosz. 

Fot. Shutterstock/OlekSH Fot. Shutterstock/OlekSH

O pieniądzach dla TVP poinformował pracowników w korespondencji likwidator spółki, Daniel Gorgosz. - Telewizja Polska S.A. właśnie otrzymała pierwszą transzę długo oczekiwanego finansowania, w wysokości 220 mln zł. To krok, który pozwoli nam rozwiązać kilka bieżących problemów oraz optymistyczniej spojrzeć w przyszłość – napisał Daniel Gorgosz w mailu, do którego dotarła redakcja Wirtualneemdia.pl.

- Jesteśmy w trakcie uzgadniania terminów wypłaty kolejnych transz, które pozwolą na stabilne funkcjonowanie spółki - zapewnił pracowników nadawcy.

W połowie lutego Daniel Gorgosz wystąpił o przyznanie spółkom mediów publicznych 250 mln zł dotacji z rezerwy ogólnej budżetu państwa, z czego 30 mln zł ma trafić do Polskiego Radia. Zdaniem Gorgosza w budżecie Telewizji Polskiej brakuje obecnie 2,6 mld zł. To pokłosie przede wszystkim nieprzyznania w br. spółkom mediów publicznych tzw. rekompensaty abonamentowej z budżetu państwa, która przed rokiem wyniosła nominalnie 2,7 mld zł, z czego 2,35 mld zł dostała TVP.

KRRiT zamroziła pieniądze dla mediów publicznych, Sienkiewicz obiecał stabilne finansowanie

Przypomnijmy – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamroziła wypłatę transzy blisko 158 mln zł z abonamentu rtv dla mediów publicznych. Przewodniczący Maciej Świrski nie uznaje obecnych władz spółki.

Podczas czwartkowego briefingu szef MKiDN został również zapytany m.in. o to, kiedy unormuje się sytuacja w Telewizji Polskiej w kontekście wypłat wynagrodzeń dla pracowników, a szczególnie dla współpracowników. "Ta sytuacja już się unormowała. Pieniądze są. Będą wypłacane przez cały rok, w pewnych transzach" - podkreślił Bartłomiej Sienkiewicz.

Dodał, że "finansowanie telewizji publicznej na ten rok jest zapewnione". "I to wbrew stanowisku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i wbrew stanowisku pana prezydenta. Ponieważ obydwa te organy próbowały zagłodzić na śmierć media publiczne w Polsce, chcę powiedzieć, że ten zamiar się nie uda" – powiedział szef MKiDN. Na łamach Wirtualnemedia.pl informowaliśmy, że część pracowników telewizji nie otrzymuje wypłat.

Telewizja Polska pod koniec grudnia ub.r., tak samo jak wszystkie pozostałe spółki mediów publicznych, została postawiona w stan likwidacji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W takiej sytuacji prawnej spółka nie może zaciągać nowego finansowania dłużnego. W maju będzie natomiast musiała wykupić obligacje o wartości nominlnej 550 mln zł, które na początku grudnia ub.r. wykupił Bank Gospodarstwa Krajowego, o czym już informowaliśmy.

- W związku z tym wydatki spółki w maju przekroczą 800 mln zł. Niewykluczone, że w następnych miesiącach będziemy wnioskować o kolejne środki, nie tylko z rezerwy ogólnej, lecz także z rezerwy celowej na działania związane z realizacją misji publicznej - zaznaczył Daniem Gorgosz w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Strata TVP wskutek wzrostu kosztów

Liczba pracowników Telewizji Polskiej w 2022 roku zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów - z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane rok wcześniej. 

W 2022 roku TVP zanotowała 50,7 mln zł straty netto, pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Co prawda jej przychody wzrosły mocniej od wydatków operacyjnych, ale obsługa rekompensaty abonamentowej przyniosła aż 184 mln zł kosztów. Przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się w 2022 roku o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, z czego wpływy sprzedażowe netto - z 3,15 do 3,14 mld zł. Natomiast koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 19 mln zł zysku do 17,9 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: TVP dostała ponad 200 mln zł z budżetu. Likwidator: czekamy na kolejne transze

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wahlodo
Przecież TVP jest w likwidacji to po co jej tyle pieniędzy ?
64 6
odpowiedź
User
X
zamiast na onkologię? Donald to jednak Pinokio
70 11
odpowiedź
User
Adam
Daniel Gorgosz, likwidator TVP jest zamieszany w milionowy przekręt w szpitalu w Rypinie. Likwidator pracował tam w latach 2016-2018 i właśnie wtedy miał brać udział w przestępstwie. W toku śledztwa rypińska prokuratura ustaliła, że od 19 maja 2017 roku do 5 października 2018 roku w Rypinie niszczono, poprzez fizyczne podarcie, dokumenty w postaci faktur. Zarzutami objęto całą grupę lekarzy i pracowników rypińskiego szpitala. Wśród nich znalazł Daniel Gorgosz
55 11
odpowiedź