SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP World nadaje bez koncesji. KRRiT: Nie musi jej posiadać

Telewizja Polska 18 listopada uruchomiła kanał TVP World. Choć nadaje nie tylko w internecie, ale także drogą satelitarną, nie posiada koncesji. Rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zapewnia portal Wirutalnemedia.pl, że nowa stacja nie potrzebuje koncesji, bo jest tworzona przez TVP. 

Anglojęzyczny kanał telewizji publicznej miał rozpocząć nadawanie na początku 2022 roku. Zarząd TVP przyspieszył jednak start stacji w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. TVP World zadebiutował w zeszły czwartek. Odbiór jest możliwy za pośrednictwem portalu tvpworld.com, serwisu YouTube i nocą na antenie TVP Info.

Na początku „ze względów licencyjnych” kanał był dostępny tylko w Europie. W weekend nadawca publiczny usunął „geoblokady”. TVP World można już oglądać na pozostałych kontynentach. TVP rozwiązała też podobny problem z serwisem YouTube. Poza emisją internetową, TVP World nadaje też za pośrednictwem satelity Eutelsat 33E.

„Kanały TVP nie wymagają koncesji”

TVP World zastąpił internetowy kanał Poland In, który nie posiadał koncesji satelitarnej. Czy TVP wystąpiła do KRRiT o przyznanie takowej na potrzeby TVP World? - Nadawanie w intrenecie nie wymaga koncesji KRRiT. Obowiązuje jedynie wpis do rejestru programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych - informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

W tych rejestrach rady nie ma jednak śladu po TVP World, ani Poland In. Poza tym emisja prowadzona jest też drogą satelitarną, a Telewizja Polska nie wyklucza, że wprowadzi kanał także do oferty polskich sieci kablowych czy „kablówek” hotelowych. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami programy Telewizji Polskiej nie wymagają koncesji - tłumaczy Brykczyńska z KRRiT.

W rozdziale 5 ustawy o radiofonii i telewizji znajdujemy zapisy: „Rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych, z wyjątkiem programów publicznej radiofonii i telewizji, wymaga uzyskania koncesji” i „Nie wymaga uzyskania koncesji rozpowszechnianie programów telewizyjnych wyłącznie w systemach teleinformatycznych, chyba że program taki ma być rozprowadzany naziemnie, satelitarnie lub w sieciach kablowych”.

We wcześniejszych latach mimo tych przepisów Telewizja Polska występowała o koncesje dla swoich kanałów tematycznych. W 2018 roku uzyskała ją chociażby dla tymczasowej stacji TVP 4K, która w 2018 roku pokazywała transmisje z mundialu, a w br. z Euro 2020. W 2017 roku KRRiT przedłużyła koncesję dla TVP Historia, a rok wcześniej dla TVP Sport.

Obecnie wszystkie koncesje TVP widnieją w wykazie rady jako „wygasłe”. KRRiT stoi bowiem przy stanowisku, że TVP nie musi wnioskować o udzielenie koncesji, ani ich przedłużenie. Dostępny naziemnie Kanał TVP Kobieta nadaje bez koncesji, tylko w oparciu o zapisy „Karty Powinności” TVP. W lipcu nadawca publiczny zaktualizował ten dokument. Poland In zastąpiła właśnie stacja TVP World.

Pierwsze wyniki i budżet TVP World

Po starcie TVP World w mediach społecznościowych internauci zamieszczali zrzuty ekranu z YouTube, z których wynikało, że stację ogląda tylko kilkadziesiąt osób. - TVP World to nowy kanał Telewizji Polskiej. W dniach 18-21 listopada transmisje na tvpworld.com  wygenerowały ponad 200 tys. odtworzeń. W dniu startu kanał odnotował w piku o godz. 21:00 prawie 8,5 tys. streamów. Kanał dostępny jest również na YT, na którym do tej pory odnotowano już 22,4 tys. subskrypcji. Serwis internetowy tvpworld.com w ciągu pierwszych czterech dni od momentu uruchomienia odnotował  ponad 320 tys. odsłon - poinformował nadawca publiczny.

Eksperci w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zwrócili uwagę, że choć termin startu TVP World jest dobry, oprawa graficzna profesjonalna, to nie widać kampanii promocyjnej nowej stacji. Kanały prezentujące punkt widzenia poszczególnych krajów, takie jak France 24, Russia Today na starcie mogły też liczyć na znacznie większy zasięg satelitarny.

- Uruchomiliśmy TVP World w warunkach wojny hybrydowej. To nie jest czas na rauty w ambasadach. Nowy kanał telewizyjny też zresztą nie jest naszym zadaniem statutowym. To jest po prostu odpowiedzialność odwołująca się do polskiej racji stanu. Wyprodukowaliśmy ten kanał, ale pójście dalej z dystrybucją, ofensywą dyplomatyczną i promocyjną to już jest zadanie państwa, w szczególności MSZ. W czasie kiedy odbywamy tę rozmowę, mój zastępca rozmawia o tym z Ministrem Spraw Zagranicznych - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski.

Z projektu „Karty Powinności” wynika, że w 2022 roku budżet TVP World to 23 mln zł, a w 2024 roku 30 mln zł. Uruchomiony kanał składa się z informacji i komentarzy. W ciągu dnia na antenie TVP World emitowane będą także filmy dokumentalne dotyczące obecnej sytuacji na granicy, oraz programy publicystyczne: „Eastern Express”, „Business Arena”, „Future Insight” oraz „The Culture Tribe”.

Za przygotowanie materiałów antenowych odpowiadają: Grzegorz Kuczyński, kierownik Redakcji Serwisów Informacyjnych i Paweł Pietkun, kierownik Redakcji Publicystyki, Reportażu i Dokumentu. Prezenterami TVP World są m.in.: Donald Arleth, Erika Oley-Trojanowska, Krzysztof Mularczyk, Anna Jabłońska, Karolina Pajączkowska, Jonasz Rewiński i David Kennedy. Swój program ma też Michał Rachoń.

Dołącz do dyskusji: TVP World nadaje bez koncesji. KRRiT: Nie musi jej posiadać

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jarek
Zawsze można poprosić Trybunał Przylebskiej aby uznał ze konieczność posiadania koncesji przez kanały TVP jest niezgodna z Konstytucją.
0 0
odpowiedź
User
Gie
No OK, niech będzie że w Polsce kanały TVP to nie muszą mieć koncesji. Ale co w innych państwach i satelicie? Czy np. takie TVP INFO czy TVP Polonia które nadaje na całą Europę mogą sobie ot tak nadawać bez żadnej koncesji?
0 0
odpowiedź
User
Plastelina
Liczba widzów on line na YT: 25 osób. Szacun Jacek, tworzysz historię:)
0 0
odpowiedź