SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza nowy kanał sportowy telewizji publicznej

W marcu rozpocznie nadawanie TVR Sport. Nowy kanał sportowy rumuńskiego nadawcy publicznego pokaże m.in. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, które rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia.

Rumuńska telewizja publiczna zdradziła kilka szczegółów na temat nowej stacji w specjalnym komunikacie. - TVR Sport będzie transmitować i upowszechniać nie tylko piłkę nożną, ale także szeroką gamę innych dyscyplin sportowych, oferując różnorodne relacje dla ich miłośników. Wraz z uruchomieniem stacji widzowie będą mogli oglądać zawody ze wszystkich dyscyplin sportowych, do których TVR uzyskała licencje do transmisji, a także serię ekskluzywnych programów, ze zdjęciami z archiwum telewizji, wiadomości, dokumenty, wywiady i dyskusje ekspertów na określone tematy - zapowiedział nadawca.

Dotychczas w ofercie TVR było kilkanaście kanałów telewizyjnych. To TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR International, TVR Info, TVR Cultural, TVR Folclor, TVR Craiova, TVR Cluj, TVR Timisoara, TVR TG. Mures, TVR Iasi i TVR Moldova.  - Zgodnie ze swoją misją publiczną, Telewizja Rumuńska uruchamiając TVR Sport rozszerza swoje portfolio kanałów, na którego do tej pory składały się stacje o profilu ogólnym, regionalne oraz kanały informacyjny, kulturalny, folklorystyczny, dedykowany lokalnym społecznościom i diasporze. Chcemy zapewnić szeroką ofertę dla odbiorców – dodała TVR.

TVP z mniejszą liczbą kanałów tematycznych?

W związku z prezydenckim wetem ustawy okołobudżetowej Telewizja Polska, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne są pozbawione rekompensaty. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamroziła też środki abonamentowe. Zamierza je przekazać do depozytu sądowego. Nadawcy publiczni muszą więc utrzymywać się z reklam. Rząd musi zdecydować o tymczasowych sposobach na finansowania mediów publicznych w grę wchodzą obligacje lub kredyty.

Obóz rządzący pracuje nad kompleksowym projektem ustawy o nowym sposobie finansowania mediów publicznych. Szef sejmowej komisji kultury Bogdan Zdrojewski informował Wirtualnemedia.pl, że nowe przepisy mogą wejść w życie z początkiem 2025 roku. TVP i Polskie Radio mają być finansowane z dotacji budżetowej lub opłaty audiowizualnej. TVP będzie nadawać mniej reklam. Zmniejszy się też prawdopodobnie liczba kanałów tematycznych.

W ofercie Telewizji Polskiej jest 21 kanałów: TVP1, TVP2, TVP3, TVP ABC, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Sport, TVP Info, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Seriale, TVP HD, TVP Wilno, Alfa TVP, Belsat, TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2 i TVP Nauka (nie licząc dodatkowych 16 wersji TVP3 i TVP Parlament). Niebawem dzięki funduszom Ministerstwa Spraw Zagranicznych wróci 22 kanał, czyli TVP World. Jak informowaliśmy w 2022 roku, niewielu nadawców publicznych na świecie może pochwalić się równie bogatym portfolio. Na pewno jest wśród nich chińska CCTV.

- Te rozbuchane tuziny kanałów telewizyjnych są kompletnie niepotrzebne. Pytanie o rolę oddziałów TVP i rozgłośni regionalnych. Ludzie się do nich przyzwyczaili, a to są bardzo kosztowne pozycje wśród mediów publicznych, które nie mają jak utrzymać się reklamami, bo te rynki regionalne są po prostu płytkie. Powinno zostać tyle kanałów, żeby realizować misję nadawcy publicznego. Rozumiem, że to powinna być informacja, kultura i edukacja, kanał dla dzieci. Zniechęcałbym do jakiegoś poszerzenia tego o dokument czy sport. Główne dyscypliny są najbardziej skomercjalizowane. Nie wątpię, że jeśli ktoś będzie chciał oglądać Ligę Mistrzów, jak ja czy tenis na światowym poziomie, to zawsze się znajdzie nadawca komercyjny, który to zaoferuje. Uważam, że TVP Sport nie jest potrzebny. Do TVP ABC 2, TVP Kultura 2 czy TVP Historia 2 nawet się nie odnoszę. To przerost formy nad treścią. Telewizja ma bogate archiwa, ale mamy sieć. Nie lepiej zrobić jeden kanał kulturalno-historyczny, a resztę treści udostępnić w TVP VOD? – pytał retorycznie w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Robert Kwiatkowski,  zasiadający w Radzie Mediów Narodowych.

Dołącz do dyskusji: Rusza nowy kanał sportowy telewizji publicznej

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Falio
A co nas to obchodzi.Jak zwykle tytul wprowadza w błąd.
odpowiedź
User
Hahaha
Hahah widzę że nabycie przez WP spowoduje nagły zalew clickbaitem..... ale prymitywne zagranie, gratulacje, wysokie standardy dziemnikarmstwa
odpowiedź