SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spółka Agory postawiła we Wrocławiu pierwszą eko wiatę

 Wrocław - jako 9 miasto - dołączył do systemu eko wiat firmy outdoorowej AMS (należącej do Grupy Agora). Pierwszy samowystarczalny i prośrodowiskowy zielony przystanek tej firmy powstał w centrum miasta na ulicy Kazimierza Wielkiego.

Zielona EKO wiata we Wrocławiu to rozwiązanie typu nature-based solution. Dach przystanku, pokryty dywanem rozchodnikowym magazynuje 150 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, a dodatkowo obniża o 3-5°C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejsza także zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i absorbuje 7,2 kg CO2 rocznie.

Ekologiczne wiaty AMS - jak to działa?

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe - są samowystarczalne, nie trzeba ich podlewać, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z Fundacją Szklane Pułapki zajmującą się ptaków w Polsce – pozwala ono ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w ochroną przestrzeni miejskiej.

– W AMS szukamy rozwiązań umożliwiających poprawę jakości życia zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wiemy bowiem, że prośrodowiskowych działań oczekują mieszkańcy i że są one naturalnym krokiem w kierunku budowania miast w duchu smart city – mówi Grażyna Gołębiowska, dyrektorka marketingu AMS.

– Zielony przystanek doskonale wpisuje się w charakter naszych wielu proekologicznych projektów jak chociażby retencja wód opadowych, program Złap Deszcz, prowadzone na szeroką skalę nowe nasadzenia drzew, organizacja nowych oraz rewitalizacja istniejących terenów zielonych, jak też działania na rzecz zrównoważonej mobilności. W ciągu trasy WZ będzie to już kolejny taki projekt, bliżej skrzyżowania z ul. Ruską już drugi sezon funkcjonuje bowiem nasz pilotażowy Zielony Przystanek ze starannie dobraną roślinnością w specjalnie zaprojektowanych siedziskach. Przygotowujemy się również do zazieleniania kolejnych przystanków, tym razem na osiedlu Przedmieście Oławskie. Warto podkreślić, że rozwiązanie z rozchodnikiem jako roślinnością trwałą i co ważne samowystarczalną już stosujemy w naszym mieście - w zielonych torowiskach. Najnowsza lokalizacja to nasadzenia na trasie tramwaju na osiedle Popowice. I podobnie jak zielonych torowisk, roślinności na dachu również nie trzeba podlewać – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Na EKO ofertę AMS składają się: system EKO wiat z dachami rozchodnikowymi w 9 miastach, EKO Premium Citylight – prośrodowiskowa reklama połączona z sadzeniem drzew, EKO słupy - sieć słupów zasilanych energią słoneczną, EKO Busback - miejska reklama w ruchu na zero- i niskoemisyjnych pojazdach komunikacji publicznej oraz EKO Backlight – zestaw proekologicznych rozwiązań obejmujących m.in. zmniejszenie smogu świetlnego oraz certyfikowany ekologicznie druk materiałów reklamowych.

Dołącz do dyskusji: Spółka Agory postawiła we Wrocławiu pierwszą eko wiatę

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ang
Tak się transferuje pieniądze od zaprzyjaźnionych miast do Agory. Stawiamy reklamowa wiatę na przystanku nazywamy ja eko i kasujemy miasto na ekstra kasę. Przerobione już w Warszawie teraz czas na Wrocław.
0 0
odpowiedź
User
Zdegustowany
Powoli "eko" staje się synonimem oszzustwa. Jeszcze parę lat i będą musieli wymyślić nowe politycznie poprawne określenie, bo hasło "eko" ludzie będą omijać wielkim łukiem.
6 4
odpowiedź