SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UE blisko zakazu niszczenia zwracanych towarów

Parlament Europejski zatwierdził propozycję surowych przepisów dotyczących trwałości towarów konsumpcyjnych. Zakazane będzie "sztuczne starzenie" i niszczenie niesprzedanych produktów.

Według nowych wytycznych, żywotność produktu nie powinna być określana przez cechy konstrukcyjne lub brak aktualizacji oprogramowania czy części zamiennych. Parlament Europejski zdecydował, że będzie to także obowiązywać nawet w przypadku starszych urządzeń na przykład wkładów atramentowych. Inicjatywa wpisuje się w Zielony Ład.

Posłowie zatwierdzili propozycję Komisji Europejskiej, aby zaostrzyć przepisy dotyczące ekoprojektu. Na przykład produkty muszą  być łatwe do naprawy, a sami konsumenci muszą mieć dostęp do wytycznych dotyczących naprawy.

Obowiązkowe paszporty produktowe

Kolejną ważną decyzją jest to, że UE chce, aby produkty zawsze miały „paszport produktowy”, pokazujący ich skład i wpływ na środowisko. UE ma nadzieję, że umożliwi to konsumentom i przedsiębiorstwom dokonywanie bardziej świadomych wyborów. Mówi się, że etykiety energetyczne na pralkach i lodówkach już zmniejszyły zużycie energii przez te urządzenia o 10 proc.

Jeszcze bardziej radykalny jest zakaz niszczenia niesprzedanej odzieży oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Parlament wymaga również od producentów i sprzedawców detalicznych corocznego zgłaszania, ile produktów wyrzucają i dlaczego.

Konkretnego prawa jednak jeszcze nie ma. Teraz, gdy Parlament Europejski uzyskał zgodę, można rozpocząć negocjacje z państwami członkowskimi w sprawie rzeczywistego prawodawstwa. Przemysł tekstylny i meblarski należą do sektorów priorytetowych, dla których praktyczne zasady będą opracowywane od przyszłego roku.

Dołącz do dyskusji: UE blisko zakazu niszczenia zwracanych towarów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XYZ
Aby to się udało, to UE powinna wciągnąć do współpracy również USA.
odpowiedź